Aké pikošky prezradila Slovenka Veronica na Turkov a Turecko?

 „Milujem Istanbul, no odišla by som aj zajtra“,hovorí Slovenka, ktorá precestovala pol sveta a momentálne žije v Istanbule.

V sérii rozhovorov s krajanmi žijúcimi v Turecku pokračujeme dnes so Slovenkou  Veronicou Chlebovcovou, ktorá je bývala modelka, hosteska, cvičiteľka jogy, učiteľka angličtiny a momentálne freelance biznismenka žijúca v Istanbule. Veronica nám poskytla zaujímavý kontroverzný rozhovor, ako ona vníma Turecko.

Veronica nám porozprávala skutočne zaujímavý životný príbeh, prečo zakotvila práve v istanbule, čo miluje na Turecku, čo neznáša a tiež prezradila pár pikošiek o randení s Turkami a o Turkoch. Veronica si nedávala servítku pred ústa, a preto prezradila, čo si skutočne myslí o Turecku ako takom a aj o Turkoch.

V rozhovore sa  dočítate :

  • Čo si myslí o Turecku a o Turkoch
  • Čo ju drží v Istanbule
  • Prečo by sa hneď vrátila na Slovensko
  • Aké je randenie v Turecku

Kedy si prvýkrát prišla do Turecka a prečo práve si si vybrala Turecko?

Ja si nikdy nič nevyberám, osud ma na tie správne miesta vždy dovedie :). Prvý krát som prišla do Turecka v roku 2014 za prácou, robila som modelku, a tak  som veľa cestovala. Prišla mi ponuka z jedného luxusného zlatníctva v okolí Antalye (myslím naozaj luxusné, nie také tie stánky pri ceste), a ja som ju prijala. Mojou náplňou bolo prekladať českým a slovenským turistom, a predvádzať zlato a diamanty. Súčasťou práce bolo aj luxusné ubytko s bazénom a fitkom, tak som to prijala na sezónu, a potom som odišla.

Vtedy sa mi v Antalyi zapáčilo. Avšak nebolo súdené mi tam vtedy ostať. V roku 2016 som sa znova dostala do Turecka ako cvičiteľka jogy a animátorka do 5* hotela na pomerne dlhú dobu. Osud to zariadil ale tak, že po sezóne na tureckej riviére (okolie mesta Didim),som sa presťahovala do Istanbulu.

Prečo si zostala, čo ťa najviac uchvátilo?

Po rokoch cestovania a skúseností ma nič len tak ľahko neuchváti, ale mám rada more a páčili sa mi aj tureckí chlapi 🙂 Jeden bol dôvodom prečo som odišla do Istanbulu. Nebolo to plánované, po sezóne v hoteli som sa chcela vrátiť domov, no  môj bývalý priateľ sa ma vtedy opýtal „chceš žiť so mnou v Istanbule?“ povedala som „prečo nie“ , a tak som s jedným kufrom plného  bikín a žabiek odišla v októbri do chladného upršaného Istanbulu. Netušila som, že sa vtedy odštartuje úplne nová etapa môjho života 🙂

Čo robíš v Turecku ? Venuješ sa niečomu špeciálnemu? Aký bol tvoj kariérny postup  a akými profesiami si si prešla?  

Ako som spomínala od 17 som sa venovala profesionálne modelingu a hostesingu, veľa som cestovala. Okrem toho som študovala aj na vysokej škole v Nitre, a po škole som modeling striedala  aj s prácou v Rakúsku (pracovala som v butiku na letisku vo Viedni a tiež v hoteli v Alpách), no a modeling som robila aj v Istanbule. V roku 2017 som však zavesila profi  modeling na klinec, venujem sa mu už len ako hobby. Jednak z dôvodu, že som bola unavená, a predtým som zvykla mať vysoké zárobky, čo v Turecku nie je pravidlo. Plus obťažovanie je tu bohužiaľ štandard, takže som s tým skončila. Chcela som niečo viac.

Keďže mám rodinu v Amerike a odmalička hovorím anglicky, a vyštudovala som jazyky, zamestnala som sa ako učiteľka angličtiny v súkromnej škole v Istanbule. Učiť som vydržala 4 roky a už to nikdy robiť nechcem 🙂  Vlastne už nechcem robiť pre nikoho a nikdy :). Počas Korony keď sa tu v Istanbule ľudia  báli o prácu, ja som to riskla najviac ako som mohla a dnes som sama sebe paňou.

Pracujem ako senior copywriter pre rôzne firmy (zo zahraničia), okrem toho prekladám a pracujem aj ako business concierge a poradca pre ľudí zo Slovenska a Čiech, ktorí chodia do Istanbulu za biznisom a zábavou. Pomáham im vybaviť veci, ktoré by si sami inak nevybavili a trávime spolu aj čas prehliadkou Istanbulu, ale nie takou tou klasickou.

Ukazujem im Istanbul z mojej perspektívy. V podstate mám dve práce, ale obidve milujem a hlavne nikto mi nediktuje, čo mám robiť.  Som narodená v roku čínskeho Tigra a toto znamenie ma aj vystihuje. Dokonca ho mám aj vytetovaného na zápästí. Som dravá, bojovná a na prvom mieste mám vlastný úspech a kariéru 🙂 .A vôbec sa za to nehanbím, práve naopak som na to hrdá.

Viem o tebe, že si veľká cestovateľka, predtým si navštívila aj iné krajiny ako napr. Ameriku, Taliansko, cestuješ aj po Turecku? A ak áno kde?

V Taliansku som dokonca žila 3 roky ešte dávno pred Tureckom. V podstate som z domu odišla v 17.tich a žila som najskôr v Taliansku (pracovala v modelingu a chodila domov kvôli škole), v Rakúsku a Holandsku (to bolo jedno z najdivokejších období ). Precestovala som skoro celú Európu, Japonsko aj Karibik. Viac menej však pracovne. Až posledné 4 roky cestujem ako turista. Minule som to rátala, precestovala som dokopy 23 krajín, teda ešte stále mám čo doháňať 🙂

Ktoré miesta sa ti v Turecku najviac páčia, a ktoré môžeš odporučiť cestovateľom?

Milujem Istanbul, hlavne také „moje“ moderné, nákupné a umelecké štvrte. Naopak, nevyhľadávam tie klasické pamiatky 🙂  Ja osobne nemám rada štvrte, kde býva silne prítomné náboženstvo. Ale myslím si, že Istanbul môže ponúknuť každému niečo iné, je to multi kulti, obrovské a chaotické mesto. Ja milujem prírodu a mám svoje obľúbené parky, kde pravidelne chodievam. Okrem Istanbulu chodíme so snúbencom každý rok na dve dovolenky v okolí tureckej riviéry (Antalya, Alanya), ale aj Bordum či Marmaris. Myslím si , že toto sú práve tie najkrajšie časti Turecka. Potom ešte Karadeniz (sever Turecka, v okolí Rize kde sa pestuje čierny čaj), vraj sa prírodou podobá Slovensku, zatiaľ som tam nebola, ale veľmi chcem. A určite Kapadocia a jej balónová krása (tiež sa už chystám asi dva roky).

Ako vnímaš súčasnú hospodársku a ekonomickú situáciu v Turecku? Ako je to v Turecku teraz s pracovnými možnosťami?

Myslím si, že šikovný človek sa uplatní všade  🙂 Pre mňa je 80% Turkov menej  vzdelaných a môžu si za to prakticky sami. Každý má možnosť vzdelávať sa, a je jedno koľko má peňazí. Ja hovorím plynule 5 jazykmi a 3 som sa naučila úplne sama. Vzdelanie, dravosť a flexibilita sú kľúčom k úspechu. Kto sa neprispôsobí rýchlej dobe, ten nemá šancu.

V Turecku je obrovská kríza hlavne kvôli politickému systému, ktorý je v Turecku taký aký je. Radšej sa na margo toho nebudem viac vyjadrovať, pretože nie som fanúšikom momentálneho politického systému. Myslím si tiež, že náboženstvo nemá v súvislosti s riadením štátu, čo robiť a má byť oddelené. Žijeme v 21.storočí a mali by sme sa podľa toho aj správať. V Turecku treba zmeniť celkové vnímanie od základov, až potom majú šancu na to, aby ekonomika aj životná úroveň rástli.

Chcela by si skúsiť život aj v nejakej inej krajine, alebo Turecko je pre teba už top a už si život nevieš predstaviť nikde inde?

Ja v Turecku nechcem zostať, ale momentálne som tu  kvôli snúbencovi. Chcela by som sa vrátiť na Slovensko, a do Turecka chodiť na dovolenky. Zhrniem to asi tak 🙂 Ale ktovie, možno sa ešte aj odsťahujem do inej krajiny, pri mne jeden nikdy nevie 🙂

Čo máš na Turecku najradšej, a čo by si mu naopak vytkla? Čo sa ti na krajine  nepáči?

Vyznie to možno divne, ale ja mám v Turecku rada mužov. Vždy sa ku mne dobre správali a môj terajší snúbenec je poklad. Splní mi všetko, čo chcem. Opačnú skúsenosť mám so ženami, ale ako hovorím, neprišla som si sem hľadať kamarátky 🙂  Nemám ani kamarátky zo slovenskej či českej komunity. Nie že by som nechcela, ale nenašla som zatiaľ takú svoju „krvnú skupinu“ a ako hovorím, na prvom mieste mám seba. Okrem toho samozrejme milujem more a teplo, ale v lete. Inak mám rada aj zimu, ale skôr slovenskú. Mám rada aj to, že v Turecku ide všetko ľahšie ako u nás, resp. čo sa týka napríklad teraz podnikania. Keď máte peniaze a určitú silu v sebe, všetko ide ľahko  🙂

Čo by som mu vytkla? Toho je veľa  🙂 Ale zameriam sa na jednu vec. Neznesiem utrpenie zvierat! A v Turecku neskutočne trpia. Nikto o tomto nevie, nikto sa o to nezaujíma. Málokto o mne vie, že som zvierací aktivista a z vlastného vrecka míňam veľa peňazí na pomoc zvieratám. Nechválim sa tým, len si myslím, že je to obrovské zlyhanie, keď zvieratá umierajú choré a nepovšimnuté na ulici. Veľa ľudí argumentuje, že aj ľudia sa tu majú zle, že z čoho majú ešte pomáhať. Neviem, možno som čudná, ale utrpenie nemých tvárí sa ma  veľmi dotýka. A myslím si, že by sa malo každého!

Myslíš, že by Turecko malo byť súčasťou EÚ? Bolo by to pre nás, čo tu žijeme asi ľahšie…

Podľa môjho názoru by určite nemalo. Radšej si budem každý rok riešiť víza, ako to že by Turecko malo ísť do EÚ. Na to odpoviem len jednoducho: nie sú na to momentálne mentálne ani ekonomicky pripravení.

Ktoré jedlo máš najradšej? Vieš aj variť aj nejaké turecké jedlá?

Milujem slovenskú, taliansku, japonskú a indickú kuchyňu. Jem málo mäsa (aj kvôli mojej láske k zvieratám), ale zbožňujem ryby a zeleninu. V Turecku sa vyhýbam veľa druhom jedál (nie som kebabový typ), ale zbožňujem ich zeleninové jedlá a predjedlá –sarma na rôzne spôsoby, grilované ryby a morské plody, polievky ale len tie zo zeleninou či kuraciu. A samozrejme milujem turecké raňajky, pre mňa skôr brunch 🙂

Mám rada sladké ale paradoxne turecké sladkosti jem málo, občas baklava a sutlač. Iné veci mi fakt nechutia, dokonca nemám rada ani turecký čaj(raz som sa z neho povracala) či kávu. Som skôr Starbucks typ :)Doma turecké jedlá nevarím. Čo sa týka alkoholu, raki nemôžem ani cítiť. Tým že som žila v Taliansku viem rozoznať kvalitné víno (absolvovala som kurz vína v Toskánsku), a väčšinou si kvalitný alkohol nosím zo zahraničia.

Veronica so snúbencom
Veronica so snúbencom

Chodievaš často na Slovensko? Chýba ti domovina?

Chýba mi a veľmi. Chodím tak 2 – 3x do roka. Aj keď mám rada Turecko, Slovensko naozaj milujem, som hrdá Slovenka a všade to kričím z plných pľúc!

Aký je život vo, veľkomeste, v Istanbule?  Nechcela by si radšej skúsiť menšie turecké mesto?

Určite nie, život v Istanbule mi veľmi vyhovuje, nemyslím si, že by som bola spokojná v menšom meste. Na Istanbule mám rada práve tú jeho modernosť a to, že sa tam cítim miestami ako v Európe. Milujem nákupné možnosti, skrátka všetko čo ponúka a aj prírodu, ktorej je aj v Istanbule dostatok, len treba vedieť kde  🙂 A o kráse Bosporu ani nehovorím.  Nočný Istanbul je ako z rozprávky.

Čo hovoríš na Turkov a na tureckú mentalitu? Čo prezradíš na tureckých mužov, sú takí dominantní machovia ako sa o nich hovorí?

Turci môžu byť machovia, ale ja som oveľa väčší heartbreaker 🙂 Inak zo skúseností poviem len, že Taliani sú oveľa horší  🙂 Strašne klamú. Na partnera mám len jednu požiadavku, aby neklamal! Môj snúbenec hovorí, že som ako agent FBI 🙂 Aj najmenšie klamstvo hneď odhalím. Mala som viac tureckých partnerov, a všetci boli klamári. Môj snúbenec je v tomto výnimočný. Inak ešte na Turkoch mi vadí to, že sú strašne dramatickí.

Muži aj ženy robia drámy aj z maličkostí, pozerajú hlúpe seriály a celý deň klebetia. A ešte mi vadí to, že sa večne zgrupujú v skupinkách ako mravce a klebetia o všetkých a o všetkom. Ale ako som spomínala mužov mám radšej ako turecké ženy. Turecká kultúra ide mimo mňa a doma je nepraktizujem  🙂 Ale ako žena som oveľa flexibilnejšia ako môj partner, preto sa mu viem oveľa viac prispôsobiť ako on mne. Naučila som sa plynule po turecky, varím a upratujem pre neho, čo by som inak pre nikoho iného nerobila J Ale vyžadujem si aj čas strávený osamote. Nepotrebujem byť na chlapovi zavesená 24 hodín ako to robia Turkyne 🙂

Tureckí muži sú žiarlivejší a majetníckejší, takže vzťah s Turkom si treba  premyslieť. Vyžaduje si to veľkú dávku tolerancie a prispôsobenia sa. Môj snúbenec napríklad tiež nemá rád, ak si oblečiem sexi oblečenie, je to proste iná mentalita a ja to už chápem a prispôsobila som sa.

Ako vnímaš bežný život v Turecku? Čo napríklad zdravotníctvo a školstvo?

Zdravotníctvo aj školstvo sa delí na štátne a súkromné, a podľa toho aj vyzerá 🙂 Čo sa týka zdravotníctva tak chodím len do súkromných kliník a nemocníc, radšej si priplatím ale aspoň viem za čo. Kvalita je neporovnateľná. Sama som v Turecku prekonala dve náročné operácie, ktoré boli veľmi riskantné. Veľmi som ochorela a takmer som zomrela.

Zverila som sa do rúk tureckého doktora a všetko dopadlo dobre aj vďaka nemu. Normálne žijem zdravo a športujem, vyhýbam sa tomu, aby som vôbec musela chodiť do nemocníc. Ale raz za rok chodím aj na preventívne vyšetrenia. Vyznie to tvrdo, ale v Turecku na kvalitné vzdelanie aj kvalitnú starostlivosť treba mať dosť peňazí. Myslím, že veľa Slovákov ani nevie aké kvalitné zdravotníctvo aj školstvo máme doma, a to úplne zadarmo. Mám to s čím porovnávať!

Čo sa týka školstva, je to horšie. Sama som pracovala v súkromných vzdelávacích zariadeniach, ktoré stáli veľa peňazí, avšak kvalita nebola vyhovujúca. Na turecké školstvo mám svoj názor, a ak raz budem mať čas, napíšem o tomto šokujúcom knihu  🙂 Svoje dieťa by som do žiadnej tureckej školy  nikdy  nedala. Avšak v Istanbule je pár medzinárodných akreditovaných škôl zo zahraničia, ktoré sú síce drahé, ale manažment aj personál je výlučne medzinárodný, a tam je to o niečom inom. Ak dieťa do školy v Turecku, tak len sem.

Čím ti je Turecko tak veľmi blízke, že tu bývaš už dlhé roky?

Momentálne som tu viac menej kvôli snúbencovi a dúfam, že sa časom presťahujeme na Slovensko. On tu má ale pracovné zázemie, ktoré by inde nemal. Uvidíme. Ale v podstate som si už v Istanbule zvykla, musím povedať, že náš životný štandard je vyšší ako štandard bežných ľudí, preto tú krízu až tak nepociťujem. Avšak doma je doma.

Chcela by si vyvrátiť nejaké chybné stereotypy alebo predsudky, ktoré ľudia majú voči Turecku, alebo Turkom?

Veľa ľudí aj na Slovensku si myslí, že Turci sú v podstate Arabi na čo som už aj ja alergická :)Okrem toho nemám rada keď niekde poviem, že žijem v Turecku, a ľudia si myslia že niekde v nejakej chatrči v špine :)Vždy im vysvetľujem, aký je Istanbul moderný. Ďalší stereotyp je ohľadom viery, všetci si myslia, že partner ma bude nútiť prejsť na moslimskú vieru. Toto máme dávno vyriešené a našťastie ani môj partner ani jeho rodina nie sú extrémne veriaci.

Ľudí na Slovensku viac menej šokujem, keď im poviem ako bývame v Turecku (v rezidencii s bazénom, fitkom a podobne), čo by bolo v Európe oveľa drahšie, a druhý šok nastane keď im začnem rozprávať o tureckej politickej situácii, či utrpení zvierat, to mnoho ľudí ani netuší. Dokonca ani tí, čo do Turecka pravidelne chodia na dovolenky.

Ďakujeme za veľmi príjemný rozhovor

 

Leave a Reply