Ako vybaviť dlhodobý pobyt (ikamet) v Turecku

Slováci môžu vstúpiť na územie Turecko na 90 dní bez vízovej povinnosti. No 90 dní je niekedy málo. Ani vy nechcete opustiť Turecko hneď po 3 mesiacoch, ale chcete zostať dlhšie a nenašli ste si tam prácu? Nezúfajte, je veľmi jednoduché zostať v krajine aj dlhšie ako 90 dní ! Môžete si totiž po 3 mesiacoch predĺžiť pobyt až o celý rok! Získate tzv. short – term residence, ikamet. Nie je to úžasné?

Ako vybaviť rezidenciu / ikamet/ v Turecku?

Ak sa už s určitosťou rozhodnete vybaviť si IKAMET– tak sa nazýva krátkodobá rezidencia, musíte ju vybaviť a všetko zariadiť včas, ideálne mesiac pred skončením 90 dní. Sú rôzne druhy ikametov ako rodinný, študentský, dlhší pobyt, no vy, ak ste tam iba turista a nepracujete, si vybavujete turistický ikamet, čiže na turistický účel. Môžete osloviť rôzne turecké firmy, ktoré sa venujú vybavovaniu IKAMETU, oni to spravia za vás, zaplatíte si ale pri všetkých poplatkoch ešte cca o 400 € navyše, najlepšie je vybaviť si  všetko sám.

Ja som si to všetko vybavila sama, no je dobré, ak si na úrady zoberiete so sebou turecky hovoriaceho človeka. Zíde sa vám! Nie všetci úradníci spíkujú anglicky. Na migračnom / goc Idaresi/, ktoré sa tu nazýva Randevu sa ma pýtali len „dôvod, prečo chcem zostať v Turecku“.

Všetko musíte urobiť, predtým než sa vám skončí 90 dní, najlepšie si doprajte mesiac na to všetko, čiže po 2 mesiacoch (60 dňoch ) si to všetko začnite vybavovať.

Víza a rezidencia v Turecku, čo prichystať?

4 biometrické fotky (vybavíte u dobrého fotografa hocikde!)

kópia vášho pasu 

pas dokument, s ktorým ste vstúpili do Turecka

online vyplnená prihláška v systéme e-ikamet

potvrdenie o tom, že máte daňové číslo ( aj toto si vybavíte na úrade tzv. Vergi), musíte mať daňové číslo už pri online aplikácii

potvrdenie, že vlastníte tam nejakú nehnuteľnosť, máte kde bývať,  alebo kontrakt notársky overený, o tom, že ste si niekde prenajali na celú dobu trvania ikametu byt, prípadne ak nemáte, môžete uviesť sponzora, čiže nejakého Tureckého občana, ktorý pôjde s vami k notárovi a podá vyhlásenie o tom, že je vaším sponzorom, dáva vám ošatenie, prístrešie na jeho adrese a pod. Je to však aj určitá zodpovednosť.

potvrdenie o tom, že máte TURECKÉ zdravotné poistenie v nejakej súkromnej poisťovni aspoň na ROK uzatvorené

potvrdenie o tom, že máte finančné zdroje po celý váš pobyt v Turecku, výpis z banky napríklad, činí to na mesiac 500 euro, čiže 6000 euro.

ak máte všetky podklady pripravené, môže si vyplniť ONLINE prihlášku na IKAMET, cez e-ikamet, zvolíte si preferovaný jazyk, napr. angličtina a vypĺňate. Na tejto stránke nájdete všetky informácie a podrobnosti.

https://e-ikamet.goc.gov.tr/Ikamet/OnKayit

 

 

turecká vlajka, islam, polmesiac, turecko

Potom, zaplatíte poplatok na finančnom úrade resp. daňovom úrade Vergi, ktorý vám vygeneruje systém pri prihlásená, a systém vám vygeneruje Randevu – čiže stretnutie na Migračnom úrade- Il Goc Idaresi Mudurlulugu.

Tieto úrady sú v každom väčšom meste, čiže napr. aj v Alanyi, Antalyi, Manavgate a pod. Po stretnutí na Migračnom úrade, kde v papierovej forme predložíte všetky dokumenty, tak vám udelia rezidenciu, a príde vám domov kartička Ikamet na vašu adresu. Medzitým vám dajú papierik, ktorým sa budete preukazovať namiesto karty IKAMETU.

Pre Slovákov je poplatok cca 150- 200 € všetko dokopy, ale ceny sa môžu líšiť v závislosti od sezóny, nastavenia daní. Je to ale veľmi ľahké vybaviť, pokiaľ viete aspoň trošku turecky. Procedúra na vybavenie, ak si naozaj švihnete trvá cca dva týždne. Doprajte si dostatočný čas aspoň mesiac dopredu.

Musíte vždy požiadať  o IKAMET elektronicky predtým, než sa vám skončí 90 dní! Následne na Randevu môžete čakať aj mesiac. 

Treba si pripraviť finančné prostriedky, obrniť sa trpezlivosťou pri vybavovaní, niekedy systém padá 🙂 ale ide to veľmi rýchlo a stojí to za to, zostať v zemi dlhšie !  Ja som narazila na milých, ochotných ľudí a zamestnancov úradov, ktorí mi vo všetkom pomohli.

!Tieto informácie sa môžu meniť, nemusia byť vždy stopercentné, preto treba sledovať vždy aktuálnu situáciu, napísať radšej na Tureckú ambasádu v Bratislave.

Pre viac informácii:

Mail: ochutnejturecko@gmail.com

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

 

 

 

 

 

Leave a Reply