Aký je priebeh Ramadánu?

Ramadán je prísny islamský pôst a vyžaduje si náležitú prípravu a pozornosť.  Je veľmi významnou súčasťou života moslimov. Považuje sa  za jeden z najdôležitejších pilierov islamu. Ramadánových rituálov je veľmi veľa, pomocou týchto rituálov sa veriaci snažia dosiahnuť priblíženie s Bohom a stať sa lepšími človekom a pomôcť iným.

Konečným cieľom Ramadánu je zámer, ako sa čo najviac priblížiť Bohu a uvedomiť si jeho prítomnosť. Najdôležitejšie rituály zahŕňajú  modlitby, recitovanie, čítanie Koránu a častejšie darovanie almužny, charita. Ľudia zvyknú recitovať Korán každý večer po večeri a poslednej modlitbe Isha.

Sú povolené iba dve jedlá počas Ramadánu, a to je Iftar ( nočná večera po západe slnka) a Suhor, čiže skoré a jednoduché raňajky. Celkovo sa môže jesť iba v noci, keď nesvieti slnko. Každé ráno potrebuje postiaci sa človek veľa proteínov, nájdeme ich vo vajíčkach, jogurte, fazuli, mäse. Iftar je bohatší.

Moslimovia sú povinní prečítať za mesiac celý Korán. Moslimovia sa postia od úsvitu do súmraku. Suhour je jedlo, ktoré sa konzumuje pred východom slnka a pred modlitbou Al Fajr. Je to posledné jedlo pred začiatkom pôstu. Všetky pôsty sa však končia po západe slnka. Iftar sa považuje za väčšie jedlo dňa, niekedy sú to doslova hostiny.

Celý Ramadán podporuje čas trávenia s blízkymi, ako sú aj naše Vianoce. Preto sa ľudia často stretávajú pri jedle a napravujú hádky, ktoré sa vyskytli počas celého roka. Odpúšťajú si navzájom, nekonajú zlé, nehádajú sa a sú  milší jeden k druhému. Kedykoľvek je to možné, počas Ramadánu sa priatelia a členovia rodiny zvyčajne spolu stolujú zvyčajne pri spoločnom jedle a čítava sa Korán.

Ďalším typom modlitby, ktorý sa považuje za ramadánsky rituál, sú modlitby Taraweeh. Ide o špeciálne večerné modlitby, ktoré sa konajú iba v Ramadáne po poslednej modlitbe. Väčšina modlitieb Taraweeh sa koná v zhromaždeniach v mešitách. Niektoré veľké skupiny rodiny a priateľov sa však stretnú doma a recitujú sa dané modlitby doma.

Počas dňa by sa nemala nahlas počúvať hudba, malo by sa skôr sústrediť na čítanie Koránu, priblíženie sa k Bohu, modlenie sa, najmä ľudia, ktorí nepracujú by si mali na to vyhradiť čas.

Takže v skratke život počas Ramadánu je úplne iný, ako v bežné mesiace. Ľudia spoločne varia, najmä gazdinky, každá sa preteká, kto bude mať, čo najlepší a najhonosnejší Iftar.

Človek sa počas Ramadánu snaží stať lepším a odčiniť svoje hriechy, ktoré počas roka narobil, poprosiť o odpustenie Boha, ale aj ľudí, ktorým nechtiac alebo chtiac ublížil. Je tu čas kedy sa má človek zamyslieť nad takýmito vecami.

Mešita v Avsallare
Avsallar mešita

Ramadánový deň

Nad brieždením rýchlo treba niečo zjesť a vypiť veľa vody ( dva poháre), potom sa ísť modliť, neskôr vstať, ísť do práce, prípadne pracovať, starať sa o domácnosť, medzitým absolvovať povinné modlitby, neskôr urobiť povinnosti na prípravy Iftaru, modliť sa aj nepovinné modlitby, prečítať Korán a počúvať recitály, večerať po západe slnka jesť a modliť sa. Vyhýbať sa počas dňa hádkam, sexuálnemu styku, nemať hriešne myšlienky a snažiť sa očistiť si dušu.

Charitatívne jedlá iftar sa podávajú na rôznych miestach. Myšlienka je taká, že tieto jedlá budú zabezpečené pre tých, ktorí by si inak nemohli jedlo dovoliť.  Rodiny sa vyzývajú, aby darovali jedlo a pitie mešitám, aby tak mohli prispievať k spoločnému zámeru, pomôcť rodinám, ktoré na to nemajú.

Návštevníci a turisti by počas návštevy arabských a moslimských krajín mali na znak rešpektu aspoň nedráždiť postiacich sa ľudí a zachovať istý rešpekt. V niektorých krajinách je dokonca porušenie pôstu na verejnosti trestané väzením alebo pokutou.

Ľudia chcú predávať tento pôst iným generáciám, preto ho hrdo dodržiavajú a odovzdávajú tak svojím deťom ďalej. Už aj malé deti skúšajú držať pôst. Cez Ramadán ľudia paradoxne nechudnú, ba práve naopak, priberajú, lebo sa v noci prejedajú, čo však nie je zdravé. Ramadán je veľmi významným sviatkom, a preto aj niektorí rodičia dávajú svojím deťom rovnaké meno, na znak uctenia si viery.

Keď som zažila Ramadán v Turecku na vlastnej koži, život plynul pre mňa rovnako ako v iné dni, až na to, že niektoré reštaurácie boli zatvorené, inak všetko fungovalo, ako má. Ľudia pracovali, obchody boli otvorené. Niektorí domáci ani nedržali pôst a normálne pili čaj počas dňa na uliciach. Ja som radšej medzi ľuďmi neprovokovala a snažila som sa najesť a napiť doma, nie na ulici. Avšak nijako ma tento pôstny mesiac neobmedzoval v živote.

Sleduj nás

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

Zdroj:https://www.beliefnet.com/faiths/religious-observances/ramadan/the-rituals-of-ramadan.asp

Fotografie: unsplash.com

 

 

Leave a Reply