Alanya dovolenka

Alanya je veľmi populárna turistická destinácia. Azda najpopulárnejšia v Turecku. Každý chce do Alanye za letnou dovolenkou. Je inak nazývaná aj vznešená kráska Stredomoria.

Alanya v sebe skrýva množstvo bohatstva. Centrum ako také je menej bohatšie na prírodné a kultúrne pamiatky ako Side či Antalya, ale tiež v sebe skrýva veľké poklady.  Alanya je skôr zameraná na  hotelový turizmus a plážovú dovolenku.

 

Kleopatrina pláž

Symbolom a srdcom Alanye je jednoznačne Kleopatrina pláž. Je piesočnatá a má úžasné tyrkysové more, ktoré fascinuje každého turistu. Treba však poznamenať, že more je tu väčšinou hlboké hneď z kraja.  Nie je vhodné pre malé deti. Väčšinou bývajú aj vlny. Piesok je však jemný, pretože podľa legendy je dovezený z Egypta. Môžem úprimne povedať ,že naozaj je veľmi jemnučký, príjemný na dotyk.

Alanya more

More je v prvom rade horúce ! Áno, skutočne, cez leto má aj 30 stupňov. je teplučké a naozaj nie sú tam žiadne výkyvy počasia, od mája do októbra sa nemusíte ničoho obávať. Trošku vlnitejšie more, ale za to čisté ! Milujem alanyjské more.  Počas sezóny 2020 sa turisti kúpali ešte do konca novembra 🙂 Voda na konci novembra má príjemných 23 stupňov 🙂

prístav, veža v alanyi
Alanya, prístavná veža

Centrum mesta je plné barov, reštaurácii, kaviarní, hotelov, penziónov. Najkrajšia a najromantickejšia prechádzka je pri prístave, kde sú zakotvené drevené vyhliadkové lode.  Prístav je malebný a dotvára úžasnú atmosféru spolu s kráskou- Červenou vežou, ktorá dominuje už zďaleka prístavu. Hrad v Alanyi tiež patrí k najdôležitejším pamiatkám v meste. Žiadny turista sa mu nevyhne. Je postavený na kopci, kde smeruje lanovka s výhľadom na mesto. Alanyu odtiaľto uvidíte ako na dlani.

 

alanya, more, počasie, prístav, maják
Alanya prístav v noci

Odporúčanie : neísť na zámok, keď je vonku 40 stupňov a nefúka žiadny vietor ! Vždy radšej ísť podvečer na zámok, alebo skoro ráno s dostatočným množstvom vody a pokrývkou hlavy. Historické centrum Alanye je plné pôvabných stavieb a krivoľakých uličiek, kde sa dá rýchlo stratiť.

alanya, turecko, kleopatra pláž
Kleopatrina pláž

Pamiatky v Alanyi

Najväčšou atrakciou je lanovka, ktorá vás vyvezie ponad Kleopatrinu pláž až na vrchol kopca, kde sa nachádza celá kamenná dedinka s mešitou, pár obchodíkmi a zvrchu sa dá dostať pešo dole zase späť k pláži, na druhú stranu od Kleopatry. Alanya poteší milovníkov slnka, tepla, mora skôr ako milovníkov prechádzok po pamiatkách.

alanya, pevnosť, hrad, turecko

Alanya okolie

Po pamiatkách je najlepšie prechádzať sa v iných lokalitách. Alanya je pre mňa celkovo dosť komerčná, radšej mám iné strediská ako Side, alebo Mahmutlar. V centre Alanye je lacno, dajú sa v pohode využiť a skúsiť všetky atrakcie za relatívne nízke ceny, aj cena lanovky bola napr. iba 2 €. Alanya sľubuje príjemný výlet na jeden deň, alebo na strávenie peknej dovolenky.

centrum Avsallaru , hodinová veža
Avsallar v noci

Ak mám byť úplne úprimná, radšej preferujem dedinky blízko Alanye, ako samotné centrum Alanye.