Čo vidieť v Izmire

Vedeli ste z hodín histórie, že mesto Smyrna je dnešný Izmir ? Izmir patrí medzi najkrajšie mestá Turecka, niekedy získava prívlastok, aj ako „najkrajšie“. Je tretím najväčším mestom tejto obrovskej krajiny a má čo ponúknuť turistom. Mesto ležiace pri Egejskom mori je jednoznačne drahokamom a najmä jeho historické okolie. Ak hľadáte mesto so západnou kultúrou, ste na najlepšej adrese. Symbolom Izmiru na každej fotke a obrázku je námestie Konak.

Artemidin chrám v Efeze

Centrum Izmiru

Niektorí návštevníci tvrdia, že Izmir je krajší a pokojnejší ako Istanbul.  Jeho zachované stredoveké jadro ho robí neodolateľným v očiach návštevníkov. Centrum mesta je možné veľmi ľahko prejsť pešo. Izmir je dnes veľmi pulzujúce a živé centrum, kde je veľmi veľa pracovných príležitostí a možností uplatnenia sa. A dokonca sú v jeho okolí aj krásne pláže pre oddych.  V Izmire nájdete mnohé aj religiózne pamiatky ako synagógy, kostoly a obrovské množstvo mešít.

Izmir pohľad zvrchu
Izmir,moderné mesto

Pláže v Izmire sú pekné, čisté a upravené,  vhodné pre rodiny s deťmi. Najkrajšie a najbližšie pláže nájdete v Kusadasi alebo Cesme pri Izmire. O tých však článok nabudúce 🙂

Pri potulkách mestom sa dajú obdivovať nielen mešity, ale aj chrámy a majestátne budovy zo stredoveku, žiaľ, pamiatky z Antiky  sa nezachovali. Symbolom mesta je  veža Saat Kulesi, známa aj ako hodinová veža.  Námestie Konak je srdcom pulzujúceho  Izmiru, kde sa nachádza spomínaná veža. Všade vidíte množstvo obchodíkov, mešít a taverničiek, kde sa dá vychutnať perfektná turecká gastronómia.  A nielen to !

izmir, námestie Konak, hodinová veža,
Námestie Konak

Srdcom Izmiru je klasický starý bazár, kde nakúpite všetko potrebné aj nepotrebné za príjemné ceny. Izmir nie je drahé mesto, určite lacnejšie na život ako Istanbul. Dlhá promenáda, t.j. nábrežie,  popri mori je miestom odpočinku ľudí sediacich na lavičkách, alebo rybárov.

Z mesta Izmir sa oplatí ísť na výlet do notoricky známeho mesta Trója, ktorá je známa pre  trójsku vojnu alebo bájny Efez,  kde sa v minulosti nachádzal jeden zo 7 divov sveta-  Artemidin chrám. Zrúcaniny sa zachovali až dodnes. Mesto dýcha  skôr Stredomorím a Európou viac ako typickým Tureckom.

pozostatky artemidinho chrámu v Efeze, Izmir, socha
Artemidin chrám v Efeze

Približne 30 kilometrov od Izmiru sa nachádza staroveká pevnosť – hrad Kadife kale. Ďalšie prekrásne a turistické miesta, ktoré dýchajú históriou sú rozhodne Cesme, Fethiye a Kusadasi. Možností, čo obdivovať v Izmire a jeho okolí je veľmi veľa, rozhodne sa nudiť nebudete.

izmir, centrum mesta,
Izmir centrum

 

Leave a Reply