Dojmy a zážitky z Ramadánu :Prežila som Ramadán na vlastnej koži

Pôst ako taký má jedinečné účinky na organizmus  a na zdravie. Tento zaujímavý fakt objavili už aj staroveké civilizácie. Už aj Židia pred  viac ako 2000 rokmi spoznali zázračné účinky detoxikácie. A oni držia pôst doteraz.

Pôst nie je síce iba o nejedení, ale skutočne aj o iných spirituálnejších hodnotách. Ja, ako kresťanka, som sa vždy zvykla postiť iba tým, že som piatky nejedla mäso a na Štedrý deň, Popolcovú stredu a Veľký piatok som nič nejedla. Takýto druh pôstu a detoxu nebol pre mňa ničím výnimočný.

V súčasnosti nevieme, čo jeme, nevieme, čo do seba dávame, čo je postrekované, ktoré potraviny sú odkiaľ dovezené, čo je umelo modifikované. Keďže sa snažím žiť zdravším životným štýlom a nesedím v mekáči každý týždeň, tak mi napadlo vyskúšať sa detoxikovať aspoň na pár týždňov a zbaviť tak telo škodlivín, ktoré prijímam ( ja ale aj vy všetci v strave).

Nikdy ma, úprimne, nijako nelákalo hladovať a byť smädná celý deň. No vždy ma trošku lákalo naozaj to skúsiť aspoň na jeden – dva dni, či by som také niečo zvládla. Poviem vám, naozaj si zaslúžia  rešpekt všetci, ktorí takéto niečo naozaj držia bez kvapky vody 16 hodín. Nie je to naozaj jednoduché a najmä, keď pracujete, alebo keď je slnečno. Ale ja som sa hecla 🙂

Účinky detoxikácie na organizmus

Aj keď kvôli zdravotným problémom  musím piť pravidelne, no tento rok som to skúsila aspoň bez jedla. Prečo som skúsila pôst ? Lebo som sa dočítala v múdrych knihách a vedeckých štúdiách  o benefitoch  pôstu ako napríklad : väčšia koncentrácia, menej stresu, čistenie organizmu od toxínov, lepšie zdravie, menej cukru v krvi, menej cholesterolu, zvýšená citlivosť na podnety, a pod. Tých účinkov je skutočne veľa, tým vás teraz nudiť nebudem 🙂 Možno niekedy inokedy.

Takže, aký bol môj dojem nejesť celých 16 hodín? Bolo to náročné ! Nebudem klamať. Bolela ma hlava a bola som nervózna. Hlad ma ale prinútil skutočne rozmýšľať nad tým, aké by to bolo, keby som žila niekde v Afrike a nemala, čo do úst vložiť celé dni….a to som si predstavila, že sa večer najem večeru. Niektorí takúto možnosť nemajú. Počas pôstu, alebo skôr mojej osobnej detoxikácie som sa viac koncentrovala na svoju pracovnú činnosť. Viac som si  neskôr vážila, že mám čo jesť a čo piť.

jedlo

Neskôr som skúsila iný druh pôstu, resp. detoxu. Vyskúšala som byť iba 14 hodín o hlade, ale v noci. Skúsila som naposledy jesť o 21. hodine večer, a nič  nejesť do 11 rána, čiže byť 14 hodín o hlade a o smäde. Úprimne, hlad mi nevadil, lebo ja si veľmi na jedle nepotrpím,  ale smäd bol zrána poriadny. No zvládla som to.

Tento typ nočného pôstu som vydržala držať vkuse týždeň a nepripadalo mi to nič strašné. Dalo sa to vydržať. Spozorovala som na sebe viaceré benefity, ktoré sa mi neskôr prejavili napr. čo sa týka trávenia. Veľmi sa mi polepšilo,  bola som viac hladná, moje vnímanie bolo viac ostré a viac som sa koncentrovala. Každopádne, sú to zaujímavé pocity, keďže som pôst, alebo detox nedržala z náboženských dôvodov, ale zo zdravotných a musím povedať, že už chápem, prečo to niektorí ľudia robievajú.

Chcú byť zdravší a pevnejší aj po tej psychickej stránke. Je to všetko aj o sebakontrole. Vydržať sa postiť kresťanských 40 dní takto, alebo ramadánových 30 dní by bolo pre mňa veľmi ťažké a nedala by som to.

Je to ale zaujímavá skúsenosť do života, o ktorú som sa chcela podeliť. Pôst ma tiež spravil pokojnejšou a viac si uvedomujem hodnotu jedla a pitia, ktoré máme každý deň tu na Slovensku k dispozícii, niektorí v ďalekých končinách túto možnosť nemajú.  Dúfam, že sa moje telo zbavilo toxínov a detoxikuje sa mi tým organizmus. Dúfam, že moje zdravie bude pevnejšie.

africke deti

Ak vás zaujal náš článok, neváhajte nás sledovať aj ďalej.

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

článok je písaný z osobných skúseností, nie sme zdravotníci, píšeme iba o svojich osobných zážitkoch a dojmoch. Nikoho nenavádzame na pôsty alebo detoxikácie, vždy je nutné poradiť sa s lekárom predtým než sa pre niečo takéto rozhodnete 🙂

 

Leave a Reply