Dovolenka Antalya 2021

Antalya je skutočnou kráskou v Stredomorí  a pre mňa rozrávkou.  Je  hlavným mestom tureckej riviéry a turizmu. Mnohí ju prirovnávajú k Dubaju, ale svojou jedinečnosťou  pre mňa je jednoznačne krajšia ako Dubaj. Antalya je doposiaľ najkrajšie mesto v akom som bývala a navštívila.  Keď sa prechádzam po jej centre, tak sa cítim ako v stredovekej rozprávke.

antalya, centrum kaleici, minarety, mešity
Antalya centrum

Má dobre zachovalé stredoveké jadro, ktoré sa nazýva Kaleici. Prístav je obklopený zachovalými hradbami a atmosféra v tomto bezpečnom meste je naozaj neopísateľná. Viacerí ľudia a aj turisti, s ktorými som sa rozprávala milujú toto pulzujúce centrum turizmu a radi by tam zostali natrvalo. K Antalyi ma spája neopakovateľné puto, ktoré je veľmi silné. Cítim sa tam lepšie ako doma.

antalya, mešita, kaleici, zaujímavá mešita
Antalya mešita

 

Prečo sa Antalya oplatí na dovolenku? 

 • bezpečná destinácia – počas môjho pôsobenia tam som nevidela nijaké nebezpečné situácie, keďže je turistické centrum,  je pomerne bezpečné oproti iným častiam Turecka. Nielen, čo sa týka osobnej bezpečnosti, ale aj čo sa týka prírodných katastrof. Zemetrasenia nie sú typické pre tento región. Niekedy na jeseň je možný menší orkán nad morom, ktorý som aj zažila, ale nič strašné 🙂
 • veľmi lacné mesto – čo sa týka ubytovania, nákupov, dovolenky. Najlacnejšie nákupy sú v centre Antalye. Keďže je tam veľká konkurencia, dajú sa v centre nájsť obchodíky, ktoré sú naozaj pre európskeho turistu veľmi lacné.  Ostatné menšie mestá na riviére sú porovnateľne drahšie ako Antalya.
 • výber z množstva súkromných  a mestských pláží, najkrajšia pláž – piesočnatá kráska – Lara 🙂 kde som rada trávila jesenné dni plné slnka
 • je tam situované medzinárodné letisko a Antalya je perfektne prepojená s inými  veľkými mestami autobusmi
 • možnosť výletov do okolia je nezameniteľná, môžete sa vydať na každý smer a vždy budete mať možnosť, čo obdivovať. Kas, Kemer, Alanya, Side, Manavgat, Finike, Avsallar vo veľmi blízkej dostupnej vzdialenosti.
antalya, kaleici, staré mesto, centrum, hodinová veža
Kaleici
 • historické romantické zachovalé centrum, kde je čo obdivovať, minarety, starobylé mešity, stredoveká architektúra, dobové kamenné obchodíky, starobylý prístav , nádherné prechádzky
 • neopakovateľná klíma, teplé podnebie a leto trvá prakticky až do decembra. Niekedy aj v decembri je v Antalyi 18 -20  stupňov. Neustále vás hrejú slnečné lúče, prakticky takmer nikdy neprší a nie je ani veterno.

 

 • čistota mora ocenená modrou vlajkou, čistota pláží, hoci je to obrovské mesto, pláže priamo v centre, dostupné MHD alebo električkou
 • poľnohospodársky úrodný región
 • atmosféra mesta je romantická, vhodná pre dovolenky a páry,
 • množstvo turistických atraktivít v centre mesta ( Vodopády Duden, Minarety, mešity, stredoveké jadro mesta, prístav, Karalioglu park a iné)
 • výborne vybudovaná infraštruktúra mesta: nemocnice, parky, služby, reštaurácie, hotely, na veľmi dobrej úrovni.

Antalya je skvelá voľba na letnú, ale aj zimnú (spoznávaciu dovolenku). V Antalyi sa budete cítiť ako doma, keďže je tam veľa žijúcich Čechov a Slovákov. Naši krajania si založili dokonca aj na Facebooku stránku Česi a Slováci v Antalyi, ktorá sa venuje práve životu, kultúre Turecka. Táto stránka napomáha aj v zoznamovaní a nadväzovaní kontaktov našich krajanov v Antalyi.

Leave a Reply