Zaujímavé miesta Egejskej riviéry

Hoci sa na našom blogu väčšinou venujeme témam súvisiacim s turizmom na Tureckej riviére či v Istanbule, tak nemôžeme zabudnúť na jedinečnú Egejskú riviéru. Turecko totiž neznamená iba Alanya a Istanbul. Skrýva v sebe oveľa viac.

Je totiž svojská, jedinečná, fascinujúca, očarí každého. Je veľmi naturálna a  rôznorodá.

Bodrum
Bodrum

Čím je fascinujúca Egejská riviéra?

Egejská riviéra  je trošku menej známa pre Slovákov ako Turecká riviéra, pretože tu nie je masovka. Egejská oblasť však láka na bohaté pamätihodnosti a typickýý prímorský štýl. Je menej komerčná ako Turecká riviéra. Skôr zaváňa Európu, než Tureckom i keď mešity nájdete tu tiež na každom rohu:) Egejská riviéra je najmä bohatá na mnohé stredomorské porasty ako pínie, olivové háje, citrusovníky. Turecká riviéra je trošku iná.

Najnavštevovanejšie mestá a lákadlá Egejskej riviéry sú Bodrum a Izmir. O ktorých sme písali v článkoch.

Bodrum, čo vidieť?

Čo vidieť v Izmire

Turistov ďalej lákajú veľmi príjemné maličké  letoviská Cesme, Fetthiye, Kusadasi a Mugla. Neporušenosť tamojšej prírody je naozaj fascinujúca. Skôr túto časť Turecka navštevujú individuálni turisti, a nie účastníci zájazdov s CK. Naše CK väčšinou preferujú iba Tureckú riviéru. Samozrejme, nájdu sa aj také, ktoré robia zájazdy do Izmiru, alebo Kusadasi.

Fethiye

Pod Egejskú riviéru môžeme zahrnúť viaceré významné a úchvatné lokality, ako napríklad Fethiye. Je to starobylé božské mestečko, ktoré sa nachádza v obkolesení hradieb. Prekvapí vás čisté more a pozvoľný vstup do mora. Je lokalitou najstarších civilizácii. Preslávené bolo najmä svojou veštiarňou, o ktorej sa niesol chýr nielen po celom Turecku, ale aj mimo Turecka. Zaujímavosťou pre milovníkov histórie sú staré vykopávky, ktoré sa v tejto lokalite našli.

Cesme sa nachádza v tesnej blízkosti Izmiru. Izmirčania tam radi chodia na víkend k moru okúpať sa a nasať dovolenkovú atmosféru. Je veľmi príjemné maličké mestečko.

Cesme
Cesme

Pláže Egejskej riviéry

Kedysi bola Egejská riviéra iba maličkými súvislými rybárskymi dedinami, preto jej ráz je úplne iný ako ráz Tureckej riviéry. Pláže Egejskej riviéry sú piesočnaté, veľmi čisté a oplývajú priezračnou vodou. Život je tu  pomalší. Pôvabné romantické zákutia sú fascinujúce. Vhodné pre mladé páry.

Iztuzu Beach je najznámejšia pláž, ktorá je veľkolepá a piesočnatá s bohatou ponukou vodných športov a atrakcii. Nájdete na nej veľmi čisté more.

Medzi ďalšie fascinujúce pláže patria:

Cleopatra Island

Altinkum pláž

Ayazma pláž

Marmaris Urban Beach

Patara Beach

Bodrum beach

Ölüdeniz

Marmaris Urban Beach je hodnotená ako najlepšia pláž v okolí Marmarisu. Jej jemný piesok a čisté more vás očaria na prvýkrát. Jej poloha je tiež veľmi dobrá, lebo je ľahko dostupná aj z centra mesta. V okolí, ako už tradične, nájdete rôzne reštaurácie, bary, kaviarničky, kde sa môžete zastaviť na drink.

Bodrum
Bodrum

Pláž Patara v mestečku Patara

Patara je historické mestečko a v jeho okolí sa nachádza piesočnatá pláž vhodná pre milovníkov čistého mora a vĺn. Jemný zlatistý piesok z nej robí jednu z najkrajších pláží Turecka. Je veľmi vyhľadávaná turistami. Tyrkysové Egejské more je tu výnimočne krásne.

Ölüdeniz

Drahokamom Egejskej riviéry je pláž Ölüdeniz, ktorá je najväčším magnetom pre turistov. Je to neskutočná pláž, ako z Karibiku. Aj Turecko má svoj Karibik a tým je rozhodne  Ölüdeniz, kde si prídete na svoje. Aj deti aj dospelí sa tu môžu vyšantiť v priezračnej vode, jemný piesok z Ölüdeniz vám bude masírovať chodidlá. Takú scenériu len ťažko nájdete inde. Turecký Karibik je Ölüdeniz.

oludeniz
Ölüdeniz

 

Na Egejskej riviére je čo obdivovať, čo sa týka pozostatkov po dávnych dobách a starovekých civilizáciách. Ďalej na Egejskej riviére v Turecku nájdete známe miesta, ktoré uchvátili aj mňa :

  • ruiny starobylého mesta v Efeze ( Artemidin chrám v Efeze)
  • hrad Sv. Petra a múzeum archeológie pod vodou

Egejská riviéra je bohatá na turistické atrakcie rôznych druhov. Najviac sa mi páčili tanečné fontány v Marmaris a delfínová show v delfináriu v Marmarise.

Egejská riviéra je plná britských turistov alebo nemeckých, prevládajú však Briti, ktorí si tu aj kupujú apartmány, naopak na Tureckej riviére je veľa Rusov a Nemcov, najmä v okolí Mersinu a Alanye. Aj hotely sú plné Britov.

Bodrum
Bodrum

Dalaman

Dalaman je ďalším nenápadným mestečkom na Eegejskej riviére. Leží v provincii Mugla, do Dalamanu pred pandémiou zriadila spoločnosť Ryanair z Bratislavy priame pravidelné lety. V súčasnej dobe Covidu sú však zrušené, no istotne sa po covide obnovia. Dalaman je zaujímavý aj čo sa týka histórie a aj čo sa týka významu letiska.

V meste je veľa obchodov, reštaurácií a čajových záhrad. Dalaman má aj svoju vlastnú pláž, ktorá ešte nie  je priveľmi  komerčná a navštevovaná turistami. Je na nej zachovalý naturálny ekosystém.

Turisti v tejto oblasti by mali navštíviť oblasť Dalyan, alebo vidieť hrobky vytesané do pieskovca popri rieke Dalyan. V okolí sa nachádza známa vychytená pláž Iztuzu,o ktorej sme písali vyššie. Mauzóleum v Halikarnase je naozajstným historickým skvostom riviéry pre milovníkov histórie. Nemôžete si jeden z divov sveta nechať len tak ujsť.

Mesto Dalaman  nevyniká špecifickými  významnými pamiatkami, je to citrusový raj. Za návštevu však stoja mešity s peknými maľbami v centre mestečka, niektoré z nich som aj navštívila.  Pozornosť turistov upúta pozornosť upúta jazero Kocagöl v blízkosti Dalamanu.

Ak si vyberiete za miesto svojej dovolenky Egejskú riviéru, určite nebudete sklamaní. Ráz miestnych rybárskych dediniek si vás úplne podmaní.

neváhajte nás sledovať

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

 

Leave a Reply