Hagia Sofia

Celý moslimský svet oslavuje. Hagia Sofia v rozprávkovom Istanbule sa opäť zmenila na mešitu. Kresťanský svet to samozrejme zarmútilo a pohoršilo.

V auguste sa istanbulská kráska, ktorá bola 85 rokov múzeom zmenila na mešitu a znova sa v nej konajú moslimské modlitby. Všetci moslimovia na celom svete sa radujú z toho, že turecký prezident zmenil múzeum na mešitu.

Hagia Sofia  je súčasťou Unesco a doteraz ju navštevovali turisti za veľmi drahé vstupné. Jediným pozitívom je v súčasnosti to, že teraz je do nej vstup voľný a nevyžaduje sa platiť vstupné. Môžete ju kedykoľvek navštíviť. Hagia Sofia je opäť sprístupnená verejnosti.

Hagia Sofia mešita v Istanbule
Hagia Sofia

Hagia Sofia a kresťania

Kresťanský svet je z činu tureckého prezidenta veľmi zarmútený a tento čin prakticky spustil v Stredomorí nepokoje a roztržku medzi Grékmi a Turkami.

Najprv bola Hagia Sofia kresťanským chrámom, no po dobytí územia Turkami sa stala mešitou. V 20. storočí sa stala múzeom vďaka liberálnemu a sekularizovanému prezidentovi M. K. Ataturkovi.

Dnes je opätovne mešitou. Turecko má v pláne takto prestavať ešte ďalšie múzeá na mešity.  Tento architektonický skvost patrí nielen moslimskému svetu, ale aj kresťanskému, no zjavne teraz už iba moslimskému.

Kritici však tvrdia, že Turecko sa vrátilo späť o pár storočí neskôr. Momentálne tento počin vrazil klin medzi medzi západ a moslimský svet. Dúfajme, že sa nepokoje nebudú stupňovať a moslimský a kresťanský svet zakopú natrvalo pomyselnú vojnovú sekeru.

 

Leave a Reply