Halal Turizmus

 

V súčasnosti sa dostáva do popredia nový typ turizmu, tj. halal turizmus. Keď som študovala cestovný ruch, stretla som sa aj s týmto pojmom. Viete, čo znamená halal ?:) Halal je v islame niečo, čo je dovolené, povolené spraviť, dané od Boha. Naopak haram je niečo, čo je hriešne a človek to nesmie robiť. Na to, aby sa zbožní moslimovia dostali do neba, musia robiť iba HALAL veci, preto vznikol aj halal turizmus, typický väčšinou pre moslimské krajiny, no niekde ho môžeme vidieť aj mimo islamských krajín. To znamená je typ turizmus, ktorý je koncentrovaný na dodržiavanie prísnych zásad a pravidiel islamu.

moslimka na dovolenke
halal turizmus

Halal turizmus je veľmi preferovaný a stáva sa čoraz populárnejší. Je hudbou budúcnosti, a preto sa mu už niektoré ubytovacie zariadenia snažia prispôsobiť. A nielen v islamských krajinách, ale aj v Nemecku či Amerike. Tento trend však ešte stále nie je veľmi vidieť v spoločnosti v Európe.

Nestačí už iba ponúknuť zbožným moslimským turistom jedálníček bez bravčového mäsa a alkoholických nápojov. Hotely si musia zvykať na niektoré iné „halal“ zvláštnosti. Nie je vôbec prekvapením, ak sa na stole v hotelovej izbe objaví ruženec či Korán.

A to ešte stále ani zďaleka nie je všetko. Samostatné toalety pre mužov a ženy, samostatné bazény, či dokonca samostatné pláže pre dve pohlavia, odstránenie alkoholu z hotela, odstránenie zábavnej hudby a iné zvláštnosti. Halal turizmus je snaha o prispôsobenie sa islamským pravidlám.

Zatiaľ v rebríčku halal turizmu a destinácii  vedie samozrejme Dubaj. V Dubaji napríklad platia aj iné pravidlá, ako to, že nezosobášené páry nesmú spolu bývať v hoteloch ani ubytovacích zariadeniach. Lebo je to haram a zakázané v islame. Môžu spolu bývať iba zosobášené dvojice.

Najdôležitejšie veci sú aj tak zákaz bravčového, no alkohol, stop hudbe, a oddelenie ženských a mužských častí vo verejnom živote.

V Turecku tento trend tiež postupne vzrastá. Pre veľmi konzervatívne moslimské rodiny je trávenie halal dovolenky číslo jeden a bez určitých pravidiel nepôjdu na ich vysnívanú dovolenku. Radšej ostanú doma. Takže ak chcú hotelieri prilákať zbožných veriacich, musia sa im kompletne prispôsobiť, a vyzerá to tak podľa aktuálnych trendov, že sa to stáva realitou.

Hoci bolo sekulárne a liberálne Turecko proti takýmto trendom, dnes sa už musí prispôsobiť tlaku tohto trendu, keďže Turci žijú z turizmu. V Turecku sú už rôzne halal resorty  pre horlivých veriacich, kde si môžu na tzv. halal bookingu zabookovať kompletný halal hotel a dovolenky. Takéto rezorty nájdeme aj v Bodrume, Antalye, Yalove, ale aj inde.

žena v burkine
žena v burkine

V hoteloch a rezortoch podľa môjho googlenia (keďže som tam nikdy nevstúpila) sú hotely čo sa týka stravovania kompletne halal, bez bravčového, bez alkoholu a oddelené súkromné časti žien a mužov (napr. wellness, spa, bazény, dokonca aj pláž a slnečníky, vyžadované skromné oblečenie žien v plavkách pre ženy). Človek len žasne aký dresscode musíte dodržiavať a Európania väčšinou nechápu takýmto pravidlám, v každom prípade je to zaujímavé pozorovať. Pre našinca niečo nepredstaviteľné a veľmi vzdialené.

Na halal turizme možno vidieť prísne dodržiavanie pravidiel a tiež segregáciu žien a mužov.

Fotky: pixabay, unsplash.com

Chceš vedieť viac ? Sleduj nás na :

 

 

Leave a Reply