Je Turecko nebezpečná krajina?

S určitosťou a čistým svedomím môžem povedať, že som sa nikdy nebála vycestovať do Turecka. Veľakrát som tam bola aj sama ako prst a  nestretla som sa so žiadnym vážnym problémom, klop klop. Áno, je to iná kultúra a mentalita, ale aj pre samotnú ženu je cestovanie po krajine relatívne bezpečné, najmä v turistických ( prímorských) destináciách. Tento článok píšem z vlastných skúseností, čo som zažila.  Pri cestovaní buďte vždy opatrní, nech ste v hocijakej krajine! 

V minulosti sa v Turecku odohralo niekoľko atentátov najmä v obrovskom Istanbule, ale preto nemožno povedať, že Turecko je nebezpečná krajina. Poznám ženy z Európy či Ruska, ktoré tam žijú samé. Pre turistov je najideálnejšie cestovať do Izmiru, na Egejskú riviéru, Tureckú stredomorskú riviéru, či Istanbulu, Bodrumu. S tým Istanbulom by som bola trošku opatrná, je to obrovské preplnené mesto, resp. „ štát“ v štáte. Necítila som sa tam príjemne, ešte že som tam nebola sama. Istanbul najmä v noci je pomerne nebezpečné, najmä isté štvrte. 

Za seba môžem úprimne povedať, že som veľakrát cestovala aj sama v noci, či večer po Tureckej riviére či Egejskej a nemala som najmenší problém s ničím a nikým. Dokonca na oslavy republiky, Bayrámy, som strávila nádherné chvíle na koncertoch preplnených ľuďmi a nič sa neudialo. Samozrejmosťou je v rámci bezpečnosti  vyhnúť sa preplneným podujatiam, to len ja som bola crazy 🙂 Takže toto odporúčanie neberte až tak vážne.

 Takisto je vhodné vyhnúť sa juhovýchodnej a východnej hranici so Sýriou a Iránom. Tieto hranice nie sú bezpečné a ani ich okolie.  Ak pôjdete na južné pobrežie za slniečkom, tak pokojne tak môžete učiniť, kľudne aj na vlastnú päsť.

Všade  treba dbať na zvýšenú opatrnosť. Nenechávať svoje veci osamote na pláži. Letoviská sú pre turistov bezpečné, nakoľko všade väčšinou hliadkuje utajená „ civilná“ polícia, ale ako turista nemáte šancu si to všimnúť. Samozrejmosťou je nepotulovať sa, najmä ženám, po tme a v noci po zastrčených uličkách, keďže všade číhajú nástrahy od zlodejov až po násilníkov, ale to je to isté ako aj v ČR či na SVK.  Treba byť obozretný a správať sa v cudzej krajine, tak ako si to vyžadujú zvyklosti a nepodceňovať situáciu.   A ešte jedna vec : neverte všetkému, čo sa píše v médiach, aj keď sú mienkotvorné, tak snažte sa nebáť  a utvoriť si vlastný názor.

Situácia v Turecku je  pomerne stabilná. V súčasnosti je možné cestovať aj napriek Korone.  Tak ako inde, aj v Turecku musíte dodržiavať upozornenia bezpečných zložiek v každom prípade, nezapájať sa do žiadnych demonštrácii, poslúchať nariadenia polície. Ak vidíte nejaký „ cirkus“ okolo seba, nezapájať sa, odísť okamžite. Ak je pandemická situácia a štát vydá zákaz pohybu vonku, tak sa nemôžete po vonku pohybovať. Môžete dostať pokutu.

Ja som bola v Turecku, keď Turci začali vojenskú operáciu v Sýrii na jeseň 2019. Civilné obyvateľstvo a vlastne ani celé Turecko absolútne nepocítilo žiadne dôsledky, alebo iné negatívne veci s tým súvisiace. Média všetko dramatizovali. Život pokračoval ďalej, len Turci vyvesili všade turecké vlajky na znak podpory Tureckej ofenzívy. Pamätám si, ako mi rodina volala každý deň, či som v poriadku a ešte nás nezbombardovali 🙂

No nie, nič také sa nestalo, pretože vo vnútri v Turecku sa nič zlé nedialo, turisti to vonkoncom nepocítili ani nikto z obyvateľov Turecka. To isté, keď sa udial štátny prevrat v lete v roku 2016,  kde nastal vojenský puč, tak situácia sa absolútne nedotkla turistických destinácii v Egejskej a Tureckej riviére.

turecko, čaj, šálka, more, dovolenka, pláž,
Avsallar beach

Ak nechcete budiť verejné pohoršenie,  radšej sa vyhnite krátkym minisukniam a tielkám. Treba sa vyhnúť aj veľmi náruživým prejavom lásky a verejnosti. Prejavy lásky však nie sú zakázané na verejnosti, môžete svoju polovičku pobozkať, objať, aj držať za ruku. Nie je to trestom a nikto vám nič nepovie.

Ak by však prejavy boli trošku vášnivejšie na preplnenom mieste, tak by to mohlo vzbudiť verejné pohoršenie a mohli by ste si „niečo“ nepekné vypočuť od domáceho tradičného obyvateľa. No v turistických destináciách sa prihliada na to, že turisti nie sú Turci, a preto sa nemusíte obávať nijakých pokút, mravnostných upozornení či nepríjemných situácii.  Je vhodné správať sa slušne, tak ako to robievate  aj v Čechách či v Európe.

 V hotelových rezortoch na Egejskej a Tureckej riviére je bezpečne. Nehrozia tam žiadne vážnejšie riziká. Voda sa nepije z vodovodu, inak je strava vynikajúca, nemusíte sa obávať žiadnych nepríjemných ťažkostí. Nefotografovať zahalené ženy, miestne svätostánky je vždy istota.

Leave a Reply