Je Turecko zaostalá krajina?

 

Nie, veľký omyl ! Vo všetkých smeroch je rozvinutá. Nie je problém nájsť si tam prácu, viesť plnohodnotný normálny a pohodlný život. Ak sa ešte naučíte aspoň dohovoriť sa s rukami – nohami po turecky, tak máte vyhraté.

Práce je tam dosť najmä, čo sa týka turizmu, služieb, vedy a administratívy, prekladateľstva. Ak rozprávate plynule anglicky, nie je problém, nájsť si tam prácu a viesť dobrý život. Práce je dosť, miernym problémom je, že platy v Turecku nie sú také, na aké je Európan zvyknutý.

Turecká ekonomika sa v poslednom desaťročí nakopla a rozbehla veľmi sľúbným smerom, ale ešte stále nedosiahli platové podmienky také čísla ako napríklad na Slovensku, alebo v Čechách. Najnižšia mzda je 3000 tureckých lír, čo znamená ccca 450€ podľa aktuálneho kurzu.

Nie som žiadny expert na ekonomiku, a ani sa naňho nehrám, ale viem, že pri spočítaní nákladov na bývanie, na stravu a iné nevyhnutné veci si tam kľudne môžete dovoliť bývať aj s týmto najnižším platom. Samozrejme, lekári, právnici, top manažéri majú vysoké platy okolo 800 -900 – až 1200 € v prepočte na našu menu. Najnižšie platy sa týkajú predavačov, čašníkov, upratovačov a pod., prípadne čerstvých absolventov po vysokej škole, ktorých nástupná mzda je minimálna.

Aká je kvalita tureckých výrobkov?

Kvalita výrobkov je normálna, na akú sme zvyknutí na Slovensku. Nič výnimočné, ale ani nekvalitné. Samozrejme nedá sa to porovnať so západoeurópskym štandardom v kvalite potravín, ale Turecko má kvalitné výrobky, väčšinou aj podľa európskym noriem a štandardov.

Zvyčajne aj poľnohospodárstvo aj chov dobytka sa riadi európskymi normami. Nenarazila som na nič nekvalitné. Výrobky ako u nás. Samozrejme, niekedy tam v niektorých obchodoch nenájdete naše potraviny, na aké sme zvyknutí, ale to mi vôbec nevadilo. Na všetko sa dá postupom času zvyknúť.