Knihy z tureckého prostredia

Z krajiny polmesiaca vzniklo aj množstvo kníh, ktoré sú naozaj úžasnými príbehmi a skutočne som si ich zamilovala.  Rada sa vždy do nich začítam a mám ich doma vyložené na poličke. Ponorte sa do ich deja spolu s nami 🙂

Medzi najobľúbenejšie knihy patrí 44 pravidiel lásky z prostredia historického Turecka 12. storočia od Elif Shafak. Turecká nadaná autorka napísala mnohé výborné knihy, ktoré naozaj patria k špičke tureckej literatúry, dokonca  svetovej literatúry. Opisuje v knihe základné princípy lásky v živote, pravidlá, ako sa správať jeden k druhému. Tiež opisuje svet v starodávnom Turecku z pohľadu vzdelancov, akými boli Rumí a jeho spoločníci.

istanbul
istanbul

Elif Shafak má tiež na konte ďalšie výborné knihy, ktoré sa oplatia prečítať. Napríklad Bastard z Istanbulu, Honor, Čierne mlieko, 10 Minút 38 sekúnd.

knihy o turecku
knihy o turecku

Rumí je azda najznámejší perzský autor  a filozof, ktorý žil v tureckej Konyi, kde má aj svoje múzeum. Džalal al  Din Rumí napísal mnohé nádherné romantické zaľúbené básne, ktoré len ťažko  nájdete u iného autora. Mňa uchvátila jeho múdrosť  a básnické nadanie. A nielen básnické, on bol aj významný filozof. Medzi jeho najvýznamejšie knihy sa radí Masnavi a Básne vnútorného zmyslu.

Háremy kouzla zbavené od  Pierre Loti je mojou srdcovkou.  Patrí medzi najkrajšie knižky z tajomného Orientu a  Turecka. Kniha popisuje lásku až za hrob a postavenie tureckých žien v Turecku na začiatku 20. storočia. Už vtedy sa mladé turecké dievčatá búrili proti vtedajším konvenciám a spoločenským pravidlám najmä kvôli vplyvu západu. Dokonca aj za múrmi háremov. Táto kniha ma fascinovala svojím jedinečným jazykom akým je písaná.

knihy o turecku
knihy o turecku

Je najznámejšia kniha z krajiny polmesiaca, keďže háremy boli veľmi dôležitou súčasťou Osmanskej ríše. Opisuje každodenný život žien za múrmi háremov. Intrigy, lásku, nenávisť, zradu a tiež ´pretvárku, ktorá panovala vo vtedajšej spoločnosti.

Turecká vášeň od Antonia Gallu, je veľmi vášnivým príbehom, v ktorom sa vydatá Španielka, vzdá  všetkého kvôli vzrušujúcej láske k Turkovi. Opustila manžela, pohodlie domova a vydala sa na dobrodružnú cestu do Turecka, kde začala svoj príbeh. Príbeh je plný lásky, obety, vášne, opisuje aj tradičný život Turkov v Turecku a ich postoj k ženám a ich kultúru.

Foto: unsplash.com

Leave a Reply