Manželstvo v Turecku

Viete, ako vyzerá turecké manželstvo? Sú tam ešte stále v kurze dohodnuté manželstvá? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcim článkom. Možno budete veľmi šokovaní 🙂

Dohodnuté manželstvá  v Turecku 

Keď som prišla do Turecka, myslela som si, že dohodnuté manželstvá, tak ako to u nás bolo kedysi v minulom storočí, alebo predminulom storočí  už nefungujú. Doba predsa pokročila a žijeme v 21. storočí, nie v 15 storočí. Vyrazilo mi dych, že dohodnuté manželstvá ešte stále fungujú medzi určitými regiónmi a určitými komunitami. 

Vyskytujú sa najmä, ak je niekto z bohatšej rodiny, tak automaticky by si mal zobrať partnera z rovnako bonitnej rodiny.  Tradícia je neúprosná. Nezáleží veľmi na tom, čo si myslí nevesta alebo ženích.

Samozrejme, nie všade. Tento zvyk je zaužívaný väčšinou medzi Kurdmi, alebo dedinským spoločenstvom na východe a juhu Turecka.

V západnej a severnej časti dohodnuté manželstvá už nie sú veľmi preferované. Väčšinou vzťahy začínajú a fungujú tak, že dvaja mladí sa berú veľmi skoro, najideálnejšie do 25 rokov.

Tradične sú ženy vychovávané, ako tie, ktoré budú  ženami v domácnosti, ale niektoré mladé Turkyne aj pracujú po univerzite a sú úspešné. Manželstvá sa uzatvárajú väčšinou veľmi  skoro kvôli tlaku rodiny a okolia, pretože sa “ nepatrí“, aby mladí spolu randili príliš dlho.

turecká svadba, ženích a nevesta
turecká svadba

 

Zoznamovanie a randenie mladých

Niekedy sa mladí ľudia spoznajú cez internet, píšu si pár mesiacov a potom sa stretnú na káve, potom si znova píšu, stretnú sa ešte dva – trikrát a hneď sú zásnuby, a potom svadba. Neotáľajú dlho so svadbou.

Nie je preferované ani vhodné, aby mladí žili bez svadby spolu v jednom dome, lebo by ich okolie a susedia odsúdili. Žitie pred svadbou je “ prehliadané“, iba vo veľkých mestách, ako Antalya, Izmir, Istanbul. 

Preto, ak chcú spolu mladí snúbenci žiť, svadby sa musia uskutočniť veľmi skoro. Vzťahy, na aké sme my zvyknutí, že spolu žijeme, bývame pred svadbou aj 10 rokov, a potom sa rozídeme, to  je prakticky  v Turecku nemožné.

Mladí sa berú skoro, zbytočne sa nečaká a väčšinou hneď majú malé dieťa. Načo čakať, však ?:) Na jednej strane je to možno dobré, na druhej strane, myslím, že sa majú pred svadbou veľmi dobre spoznať až potom spojiť svoj život. 

zamilovaný pár pri západe slnka
Zamilovaný pár

Dohodnuté sobáše zväčša vyzerajú tak, že rodičia sa dohodnú, kto je „ vhodný“ pre ich dcéru, alebo pre ich syna. A sprostredkujú „ pytačky“ chlapca, keď si mladí padnú do oka, tak  sa pripravuje  svadba.

Svadba je väčšinou platená z vrecka muža a jeho rodiny. Prípadne sa zoberie pôžička, pretože svadby sú veľmi veľké s vysokým počtom ľudí a nikdy nie v úzkom rodinnom kruhu.

Leave a Reply