Móda v Turecku

V Turecku môžete vidieť nádherné splynutie západnej a východnej kultúry aj čo sa týka oblečenia. Turecko je moslimská krajina, ale aj sekulárna krajina, a preto sa ženy  môžu obliekať ako chcú.  

Hijáb v Turecku

Nie je stanovené, čo si môžu alebo musia obliecť. Kedysi, pred Ataturkom bolo povinnosťou nosiť hijáb, ale po jeho reformách si ženy mohli obliecť, čo chceli.  Niektoré ešte dodnes nosia hijáb, no je to 50 :50. Mladé ženy väčšinou už zahalenie nenosia, no stále sa obliekajú skromne a nie vyzývavo. Teda aspoň väčšinou.

Lebo, ak sa žena oblieka veľmi vyzývavo, tak robí hanbu rodine a aj manželovi. Ešte stále platí najmä vo východnejších častiach Turecka, že žena by sa mala vydávať ako počestná, ale randenie sa najmä na západe povoľuje bez problémov.

Mladé páry si však veľmi nepreukazujú svoju lásku  a svoje city na verejnosti.  Niektoré turecké ženy nosia podobnú módu ako Európanky, no z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že väčšina sa oblieka do hijábov, prípadne prehadzuje si lajt šatky na vlasy.

žena, hijab, zahalenie, šatka, islam, turecko
žena s hijábom

Hijáb v realite

Šatka je skôr u mnohých iba módny doplnok  a znamená identitu k náboženstvu, ale nič viac ani nič výnimočné. Veľakrát sa mi stalo to, že vidím hijab ženu, ktorá má síce, ale opätky a veľmi veľa make – upu na tvári a náušnice, čo je úplne proti doktríne islamu. 

Všetko je to kvôli rodine, ak je rodina  veľmi veriaca, tradičná tak nariaďuje dievčaťu obliekať sa do hijábu. Staršie ženy takmer vždy nosia hijáb, alebo „ simple scarf“, čiže jednoduchú šatku na hlave, podľa tradície.

Je hijáb islamský symbol?

Vedeli ste, ale o tom, že hijáb či zahaľovanie sa nevychádza priamo z islamu? Už pred  vznikom islamu ženy v arabskom svete nosili šatky na hlavách, ale chodili s veľkými výstrihmi, prípadne nahé. Je to tradícia kvôli slnku a možnému úpaľu, takže hijáb a zahaľovanie netreba vnímať iba ako čisto islamské. Bolo to aj pred islamom. Islam to iba „ potvrdil“a pokračuje v tom dodnes.

Moderné „ Ataturkove“ ženy, však hijáb nenosia, obliekajú sa bežne do džínsov a krátkeho rukávu. Nie je nič výnimočné vidieť vedľa seba ženy v hijábe, či burke alebo druhé ženy v džínsoch a krátkom tričku s menším výstrihom ako sa spolu kamarátia.

V Turecku sa ženy riadia  žhavou módou, obchody sú plné krásneho moderného oblečenia a nie čiernych habitov. Samozrejme,  existujú aj tradičné obchody, kde nájdete iba ženské dlhé oblečenie, kde majiteľka je vždy v prísnom hijábe.

žena, mladá, pekná a džínsy
Moderná Europánka

Turkyne sú štýlové na jednej strane, na druhej strane sú veľmi tradičné a uvidíte ich aj v burke.  Netreba však trpieť zbytočnými predsudkami. Vidiecke ženy väčšinou viac nosia hijáby, ako mestské ženy.

Turecko a móda vs ženy

Turkyne si väčšinou oblečú dlhšie sukne pod kolená, alebo úplne dlhé a tričká aspoň s rukávom po lakte. Šatka nesmie chýbať a k tomu tenisky.  S vyzývavými topmi a mini sukňami sa len ťažko stretnete. V Turecku je to pokladané za nemravnosť. Turkyne sa väčšinou obliekajú síce pekne, ale nie vyzývavo .

Ja som so svojím ležérnym a európskym štýlom obliekania nikdy nenarazila na žiadny problém, chodila som oblečená ako na Slovensku. Všetko bolo v poriadku. Cítila som sa však trošku nepríjemne, keď som si obliekla top a minisukňu, zbytočne som priťahovala mnohé pohľady. 

Potom som sa už obliekala trošku skromnejším štýlom. Na pláži som však nosila výlučne bikini, ktoré viac odhaľujú ako zahaľujú a nikto to neriešil. Treba si však potom zvyknúť na mierne vyzývavejšie pohľady domácich.

Ak si chcete pozrieť niektoré módne kúsky, aké nosia v Turecku, skúste pozrieť super eshop Dakanur.

https://dakanur.sk/

Leave a Reply