More v Turecku

Aké je more v Turecku? Odpoveď na túto otázku vôbec nie je jednoznačná a jednoduchá, lebo Turecko je obrovská krajina a je obmývaná až štyrmi moriami. Áno, až takéto obrovské prírodné bohatstvo majú Turci!

Poloha Turecka v rámci Malej Ázie a Anatólie je jedinečná a tým mu zaručuje nielen skvelú klímu, ale aj zážitok z nádherných morí. Jedno krajšie ako druhé! Poďte ich objaviť s nami !

Na severe pri Istanbule sa nachádza Čierne more, ktoré je však zo všetkých morí najvýznamnejšie vďaka lodným spoločnostiam, prístavom a priemyslu. Istanbul je najdôležitejším prístavom v celom regióne.

More je hlboké, skôr tmavšej farby a nie je vhodné pre typickú plážovú dovolenku, pretože je aj studenšie ako južnejšie moria. Priemerné teploty sa v lete pohybujú iba okolo 24 stupňov. Samozrejme, v okolí Istanbul sa nachádzajú pláže, ako príklad možno uviesť Florya Gunes beach, ktorá je pokladaná za najkrajšiu.

V oblasti Čierneho mora stále prší v Turecku a je tam veľmi zeleno. Pestuje sa tam turecký čaj a ľudia sú tu veľkí nacionalisti 🙂 Vlajka visí v každom dome. Sever Turecka je daždivý.

Čierne more tu nie je veľmi slané, pretože sa doň vlievajú rieky a brehy sú tu veľmi stŕme. Táto oblasť je skôr využívaná na poľnohospodárske účely.

vlajka, turecko, dovolenka,
Bospor

Marmarské more je sústredené okolo úžin Bospor a Dardanely, oddeľuje európsku a ázijskú časť Turecka. Marmara deniz, po turecky, nie je tiež najvhodnejšie, podľa mojich pozorovaní, na typickú letnú dovolenku. Je tiež studenšie a nie je také krásne a tyrkysové ako Stredomorie alebo Egejské more.

Väčšinou sa tiež používa na priemyselné účely. V Istanbule sa tieto dve moria spájajú v jedno. Na pobreží Marmary ležia Bursa alebo Edirne, krásne letoviská, ktoré však nie sú až tak typické pre cestovný ruch a turizmus ako Egejská a Turecká riviéra.

Egejské more je nádherným morom v oblasti Egejskej riviéry pri Izmire, Mugle a Bodrume. Je topkou, čo sa týka turizmu. Je nazývané aj turistickým rajom. Oblasti v okolí Mugly, Marmarisu, Bodrumu sú dychberúce.

More je tu plytké, perfektné pre plávanie a plážovú dovolenku a Egejská riviéra je prísľubom pre krásnu plážovú dovolenku.

Najkrajšie pláže sú jednoznačne Pamuk Beach, Kadiklesi pláž, Iztuzu pláž, Icmeler  pláž  a veľa veľa iných. Tento región je trošku drahší ako Stredomorie. V Egejskom regióne nájdete množstvo ostrovčekov. Sú tu nekonečne dlhé zákutia a tiež antické pamiatky, ako Efez a Izmir. Ege je známy krištáľovo čistým morom. Najznámejšia pláž je Oludeniz.

oludeniz zátoka, turecko
Oludeniz

Najkrajšou perlou Turecka je pre mňa, osobne, turecká riviéra so Stredomorím.  Stredomorie je najkrajšia oblasť našej Európy a tiež aj Turecka. Je top destinácia v celosvetovom turizme.

Pláže tureckej riviéry

Najkrajšie pláže sú Lara Beach, Konyalti beach, Kleopatrina pláž, Side Kumkoy pláž, Incekum pláž, Mahmutlar pláž a pláže v Anamure. Stredomorie je perfektné, teplé a má viac ako 27 stupňov počas leta. Júl, august, september vás ani neosvieži pri horúcom počasí.

alanya more
Pláž v Alanyi

More je niekedy hlbšie, strmšie, niekde naopak veľmi plytké s príjemným  a jemným pieskom. Je tyrkysové a zaručuje kvalitnú dovolenku pre najnáročnejších klientov.

 

alanya a kleopatrina pláž
Cleopatra beach

Turecko je čoraz významnejšou dovolenkovou destináciou v Stredomorí a tiež aj pre našincov. Ochutnajte jeho skvosty a prírodné bohatstvo naplno !

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply