Je Turecko nebezpečné?

Je Turecko nebezpečné?  Ako sa správať v moslimskej krajine ? Na čo si dávať pozor ?Prinášame pár tipov, ako sa správať konformne.

Vždy, keď sme v nejakej cudzej krajine mali by sme rešpektovať zvyky a tradície daného štátu.  Pri návšteve Turecka by ste sa rozhodne mali vyhnúť nasledujúcemu správaniu.

Nepiť alkohol na verejnosti – to isté pravidlo platí aj na Slovensku. Nemali by sme konzumovať nič alkoholické napríklad v parku, na lavičke, na pláži a pod. Mohli by ste dostať slušnú pokutu.

Vždy si niečo kúpte v markete a vypite si na terase svojho bytu. Samozrejme, v reštauráciách, baroch,  môžete piť čokoľvek a koľko chcete. Niektorí Turci či Rusi si nosia na pláž malé pivká v plechovke, nevidela som, že by im niečo policajti povedali alebo dali pokutu. Ale radšej to nepokúšajte:)  A najmä sa tomu snažte vyhnúť počas Ramadánu, posvätného mesiaca. Kedy sa na Vás môžu škaredo pozerať miestni ľudia.

Dievčatá by sa mali slušnejšie obliekať. Nenosiť zbytočne polonahé telá, veľké výstrihy, mini sukne a pod., mohli by ste sa  stretnúť s veľmi vyzývavými pohľadmi, ktoré nie sú príjemné. Turkov pútajú Európanky s modrými očami a svetlejšími vlasmi. 

Je to proti spoločenskej etikete. Zabudnite na opaľovanie hore bez, prípadne chodenie nahé po pláži. Turecko nie je na to vhodná krajina. Počas Ramadánu taktiež sa snažte nechodiť veľmi obnažené, noste trošku dlhšie veci. Nie tielká na ramienka a minisukne.  Samozrejme v turistických destináciách je to iné.  Tam je všetko voľnejšie.

– Bozkávanie a sex na verejnosti. Tak ako je sex zakázaný na verejnosti aj na Slovensku, tak je aj v Turecku. Bozkávanie však alebo objatia s partnerom nie sú vôbec zakázané.

Pokojne môžete svoju polovičku pobozkať aj na ulici v Turecku. Nemali by to však byť príliš vášnivé bozky, ktoré by mohli prípadne verejnosť pohoršovať.

Snažte sa rešpektovať ich náboženstvo, to znamená nehovorte zbytočne „ svoj názor“ na islam, radšej si to nechajte pre seba. Turci sú tiež citlivejší na náboženstvo, taktiež Ataturka ( toho nikto nesmie skritizovať).

Snažte sa vyhýbať negatívnym narážkam na náboženstvo, alebo  prípadným posmeškom. Kresťanské symboly ako krížiky, ružence môžete nosiť. Nikto vám nič nepovie. Nie je to zakázané.

turecko, eminonu, vlajka, dovolenka, istanbul
Istanbul

Nemiešať sa NIKDY do demonštrácii, pochodov, nechať si pre seba svoje politické názory a náboženské názory J sa vždy vyplatí.  Nekomentovať politickú scénu radšej sa nepúšťať do týchto debát o náboženstve a politike!

– Veľký pozor na akékoľvek drogy! Tu by som to podčiarkla. Drogy nie sú absolútne tolerované v Turecku, hrozia  odňatia slobody za mrežami, ak vám nájdu drogy.

Počas posvätného mesiaca Ramadánu radšej nepite a nejedzte na verejnosti, vždy sa napite a najedzte doma, nie na ulici. Zbytočne neprovokujte obyvateľov, ktorí držia pôst celý deň, kedy nemôžu nič piť ani jesť. Je to celkom nepríjemné pre nich, mohli by byť podráždení zbytočne.

 – Pozor na slušné a úctivé zaobchádzanie s tureckou vlajkou. 

turecká vlajka, islam, polmesiac, turecko
turecká vlajka

Odporúčanie: ak sa správate slušne v rámci normy, tak sa nič nemôže stať 🙂 Tak ako sa musíme správať všade podľa pravidiel, tak aj v tejto krajine, na tom nie je nič neobvyklé.

Leave a Reply