Turecko je pre mňa živým skanzenom v súvislosti s pamiatkami, preto túto krajinu milujem. Na každom kroku významné pamiatky, alebo atraktivity. Ak sa k tomu pridajú prenádherné nekončiace pláže na juhu, a teplučké more až do novembra, tak je to poklad. Ponúka rôzne vyžitie, či už historické alebo prírodné pamiatky a najmä príjemnú plážovú dovolenku. Patrí medzi top destinácie cestovného ruchu na svete.
Keďže som študovala cestovný ruch, je pre mňa táto krajina ako balzam na dušu. Aj keď myslíme pozitívne, tak s dovolenkou v cudzej krajine je vždy malinké riziko, že sa dostanete do nepríjemností, či už v súvislosti so zdravím, alebo inými problémami. Preto je najdôležitejšie dobré poistenie.
Dôležité čísla v Turecku :
112 je najdôležitejšie číslo, je to emergency call, núdzové číslo, dostupné aj keď nemáte signál. Problémom ale je, že väčšina pracovníkov nehovorí anglicky, takže turečtine sa nevyhnete. A ak aj hovoria, jedine lámano. Vypýtajte si hneď pracovníka, čo hovorí anglicky, alebo vami preferovanú reč.
Do Turecka nie sú žiadne očkovania nevyhnutné a povinné ani COVID očkovanie, je to na vás či sa zaočkujete. V súvislosti s covid opatreniami je momentálny vstup do krajiny buď na platný PCR, antigen test, potvrdenie o prekonaní ochorenia v angličtine, alebo Covid green pass po zaočkovaní.
Číslo na požiarnikov: 110
Číslo na políciu : 155
Najideálnejšie je volať na číslo 112, ak by sa niečo stalo.
Časové pásmo: vždy + hodina, resp. dve hodiny navyše podľa zimného alebo letného času
Hlavné mesto: Pozor ! Nie je to Istanbul, ale Ankara, tam je zastúpené aj naše veľvyslanectvo.
Slovenské veľvyslanectvo : Ataturk Bulvari, 245 v Ankare
Oficiálny a úradný jazyk: turečtina ! S angličtinou veľmi nepochodíte, ani na oficiálnych miestach. Lekári však väčšinou v destináciách hovoria trošku anglicky, aspoň základné veci.
Predtým než vycestujete, spravte si VŽDY výhodné poistenie pre akýkoľvek prípad! Aj pre prípad Covidu, naozaj sa oplatí priplatiť si. Ani neviete, či vám náhodou nevyjde pozitívny test, keď budete odlietať…
Zdravotníctvo v Turecku je na dobrej úrovni, lekári študujú dlhšie ako u nás. Niektorí špecialisti aj viac. V súčasnosti je Covid situácia v Turecku nie veľmi povzbudzujúca, keďže denný prírastok chorých je vyše 20 tisíc pacientov.
Krajina však pokračuje neustále v očkovaní a dokonca nariadila aj tretiu dávku vakcín. Ako občan bez Kimliku (občiansky) alebo bez Ikametu, alebo pracovného povolenia, tam nedostanete vakcínu. Treba sa vakcínovať doma, ak plánujete stráviť v Turecku dlhší čas. V súčasnosti je pozastavené vydávanie Schengenských víz, ak by turecký občan chcel prísť na Slovensko.
Podľa možností sa odporúča dať si celosvetové poistenie, využívať skôr súkromné zdravotnícke zariadenia a univerzitné zariadenia. Klasické štátne zdravotnícke zariadenia nemusia byť na požadovanej úrovni, aj keď z vlastnej skúsenosti, navštívila som aj štátne zariadenia a bolo to v úplnom poriadku. Všetko bolo na úrovni.
V lekárňach je dostatok liekov, nie je nutné obávať sa. Na každom kroku sú lekárne plné liekov. Pre porovnanie grécka lekáreň bola plná kozmetiky, šampónov, čajov, a horko – ťažko tam človek nájde paralen. V Turecku to tak nie je, lekárne sú preplnené liekmi.
Osobná skúsenosť s nemocnicami, lekármi a zdravotníctvom:
Využila som nemocničné alebo medicínske služby veľakrát, ale bolo to lepšie alebo prinajmenšom rovnaké ako na Slovensku. Určite boli veľmi ochotní, priateľskí a milší ako na Slovensku. Vždy je tam však veľmi veľa pacientov, tak sa lekár nemá možnosť dlho venovať pacientovi. No lekári sa snažili zo všetkých síl pomôcť, bola som spokojná aj s objednávacím systémom, keďže sa dá prihlásiť online k lekárovi. Raz mi v Turecku zachránili život, preto nikdy nič zlé nemôžem povedať na Turecko a tureckých lekárov. Snažia sa zo všetkých síl pomôcť.
Súkromné nemocnice majú vyšší štandard ako štátne nemocnice, ako to je asi všade všeobecne takto. Dá sa objednať rýchlo na termín v priebehu dvoch – troch dní, ak je to niečo akútne, musí sa ísť na Acil, Urgent po turecky.
Počas posledných 20 rokov bolo vybudovaných veľa moderných nemocníc s vybavením. A v každučkom menšom mestečku, či dedinke je už teraz zdravotnícke stredisko, alebo nemocnica s kompletným vybavením. Zdravotníctvo ma určite príjemnejšie prekvapilo ako napríklad u susedov v Grécku, a Grécko je súčasťou EÚ. Dokonca to bolo lepšie ako na Slovensku.
Vždy boli lekári ochotní porobiť vyšetrenia, správali sa príjemne a milo. Navštívila som nemocnice v Antalyi, Manavgate aj v Alanyi. Preto je nevyhnutné mať vlastnú poistku, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Lekári sa nezdráhajú spraviť vám potrebné vyšetrenia, ak máte nepríjemné pocity alebo bolesti.
Všetko sa tam pripláca, komplexná starostlivosť, ak náhodou ste cudzinec a ak aj máte poistenie turecké, tak si aj tak priplácate pár eur za ošetrenie. Ak máte zahraničné zdravotné poistenie, niekedy platíte na mieste, niekde poisťovňa zaplatí, podľa toho, ako ste sa dohodli s lekárom a s poisťovňou. Potvrdenia o platbe vám dajú ihneď. Všetky potvrdenia si hneď pýtajte, aby ste to mohli vydokladovať poisťovni. Ak ste v Turecku na dlhšie, oplatí sa celoročné poistenie a aj na COVID.
Úprimne, mala som obavy, predtým než som vstúpila tam do nemocnice, pretože som nevedela čo očakávať, ale teraz by som sa už nebála. Nemocnice skôr vyzerajú ako hotely, nie nemocnice. Napr. univerzitná nemocnica Alanya Keykubatti vyzerá zvnútra aj zvonku ako hotel s fontánami, zelenými parkami a príjemným prostredím. Personál bol veľmi vysoko profesionálny.
Zdravotné poistenie je vždy výhodné využiť cez komerčné poistenie, nie cez turecké poistenie. Turecké poistenie vám aj tak dajú najskôr až keď si robíte Ikamet ( t.j. po troch mesiacoch od príchodu).
Našťastie, zlú skúsenosť nemám s nemocnicami a lekármi, ale dúfam, že už nikdy nebudem potrebovať ošetrenie v cudzej krajine.
Sledujte nás :
Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/
facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c