Poplatky za víza v Turecku

Aké sú poplatky a celý proces robenia víz pre Slovákov v Turecku? Minule sme sa v článku

Ako vybaviť dlhodobý pobyt (ikamet) v Turecku

zmieňovali o tom, čo je ikamet, ako si predĺžiť pobyt v Turecku pre Čechov a Slovákov, ak majú záujem zostať dlhšie ako 90 dní v tejto krásnej slnečnej krajine. Keďže som si teraz čerstvo robila ikamet, teda víza, môžem zo svojej vlastnej skúsenosti o všetkých poplatkoch a procedúrach  napísať nápomocný článok, čo a ako zariadiť.

Celý proces robenia ikametu a požiadavky tureckej vlády, čo k  tomu  treba sme sa venovali v predchádzajúcom článku.

Nič nie je zadarmo a rozhodne ani samotný ikamet nie je zadarmo. Potrebujete určitý finančný obnos, ktorý vás síce nezruinuje, ale ani nepoteší. Je zaujímavé, že napríklad naši susedia, Česi, majú ikamet oveľa lacnejší ako Slováci, keďže diplomatické vzťahy s Tureckom majú asi lepšie a majú asi aj iné daňové zaťaženie 🙂

Každá krajina platí iné peniaze a dane plynúce z ikametu. Takisto platbu ovplyvňuje aj vek, status a to aký druh ikametu si robíte. Slováci si musia nachystať tieto peniaze na rôzne poplatky.

Ak si vybavujete turistický ikamet, čo je asi najbežnejšie, tak potrebujete :

4 biometrické fotky, ktoré stoja kolo 30 lír u profi fotografa

Potrebujete zaplatiť daň a kartičku okolo 1150 lír ( môže sa pohybovať)

Neskôr musíte ísť k notárovi overiť podpisy a fotokópie pasu, čo činí cca 150 – 200 lír, v závislosti od toho, čo dávate overiť a aké druhy dokumentov

Na verejné poistenie si tiež musíte vyčleniť peniaze – to je povinné, nedá sa to obísť, cca 200 lír

Plus vám dajú zaplatiť daň, keď budete na migračnom úrade Goc Idaresi okoli 800 lír,

celkovo celý ikamet so základnými poplatkami vychádza okolo 2400 lír v prepočte na eurá, je to celkom dosť, aj keď je líra teraz veľmi nízko /pri písaní článku okolo 15/.

Česi to majú o dosť lacnejšie, platia okolo 100- 200  lír za kartičku a vystavenie ikametu.

Priebeh podávania žiadosti:

Keď si online požiadate v systéme o turistický ikamet, tak čakáte na Randevu, medzitým musíte vyplatiť prvú daň a zaplatiť kartičku (zaplatíte presne toľko, koľko vám vygeneruje systém pri prihlasovaní!). Platíte to na Vergi Dairesi (daňové) osobne s vašim daňovým číslom. Platba je jednorázová.

Vypýtate si potvrdenie o platbe. Neskôr si nachystáte všetky dokumenty, ktoré sú potrebné na Migračný úrad t.j.- fotokópia pasu, notársky overené, na akej adrese bývate, 4 biometrické fotky, potvrdenie o zaplatené dane a kartičky, poistenie a pas. S týmto idete na Goc idaresi, kde máte stretnutie, príďte SKOR. Ak máte nejaké chýbajúce dokumenty, tak ich doložíte o deň, dva neskôr. Úradník doklady všetky vezme a posúdi.

Na vyjadrenie toho, či vám udelili IKAMET alebo nie majú spravidla 9 týždňov. Dovtedy zostávate normálne v krajine. Na základe rozhodnutia vám teda buď príde kartička o udelení víz na vami zadanú adresu, alebo dostanete upozornenie vo forme sms, že bol ikamet zamietnutý a máte 10 dní na opustenie krajiny. V súčasnosti som čítala, že je možné podať si znova o ikamet po zamietnutí, ale platiť sa musí opäť.

Otázky ?

Neváhajte nás kontaktovať cez instagram alebo Facebook.

foto: free fotobanka, unsplash.com, pixabay,

Leave a Reply