Práca v Turecku : Ako si nájsť prácu v Turecku

Veľa ľudí sa ma pýta, ako si nájsť prácu v Turecku. Bez práce a príjmu, samozrejme, nemôžeme žiť v zahraničí, ak nemáme milióny na účte. Odpoveď však nie je jednoznačná ani jednoduchá. S prácou v Turecku je to náročnejšie, ako by sa mohlo zdať.

Keďže Turecko nie je štátom EÚ, získanie naozaj dobrej a kvalifikovanej práce bude stáť veľké úsilie. Ak nie ste turecký občan, potrebujete mať pracovné víza. Tie sa nezískavajú ľahko, pretože o ne žiada zamestnávateľ, t.j. najprv si musíte nájsť prácu v serióznom podniku a zamestnávateľ požiada o víza. Samozrejme, s vízami to nie je také ľahké, keďže na danú pozíciu čaká asi sto Turkov v poradí.

Zamestnávatelia neradi dávajú  cudzincom pracovné povolenia, pretože cudzinec ich stojí viac námahy, času, energie a peňazí ako turecký občan. Samozrejme, volia ľahšiu cestu a dajú prednosť radšej tureckému občanovi.

Práca nelegálne

Radšej sa do nelegálnej práce nepúšťajte v žiadnom hoteli, butiku a pod. Toto je prísne kontrolované a hrozia za to pokuty a vyhostenie z krajiny (!) na možnú dobu niekoľko rokov. Takže, práca ak, tak musí byť oficiálna. Platia sa tým pádom aj zdravotné poistenie a odvody. Do práce “ načierno“ sa púšťať netreba.

Plat v Turecku

Najzaujímavejšia časť a zároveň najsmutnejšia. Minimálna mzda v Turecku je, žiaľ, iba 4250 TL, čo nie je ani 300 euro. Žalostne nízky plat odrádza mnohých ľudí od práce. Pracuje sa väčšinou 6 dní v týždni, iba nedeľa je voľná, pracovná doba je veľmi dlhá, závisí od typu práce. Zvyčajne od 9 rána do 18 – 19, v sezóne dlhšie.

doktor v Turecku
doktor v Turecku

Najviac cudzincov si nájde prácu v turizme, ako delegáti, sprievodcovia, animátori, predajcovia v obchodoch a pod. Na ostatné pozície v štátnej správe, v školách, musíte ovládať perfektne turecký jazyk, musíte mať osvedčenia a pracovné víza.

Bez turečtiny ani na krok?

Angličtina, žiaľ, nestačí pri hľadaní práce, najmä pri oficiálnej práci. Je potrebná ruština, ak chcete, pracovať v turizme, alebo je nutná turečtina, ak chcete administratívnu alebo kancelársku prácu. Iba s angličtinou to ľahké nebude. Závisí tiež však od danej práce. S turečtinou to však máte ideálnejšie, ak ju viete,  práca sa bude získavať ľahšie.

Najlepšie platené práce v Turecku

-lekár

-sudca a právnik

-manažér v banke

-manažér v nadnárodnej spoločnosti

-pilot v medzinárodnej spoločnosti

Čo môže Slovák alebo Čech oficiálne robiť v Turecku

-môže začať podnikať, založiť si po istom čase zotrvania v krajine svoj vlastný biznis, napríklad cestovnú kanceláriu, malú reštauráciu, frenchaising,

-môže pracovať v turizme napr. v oblasti Antalye, Alanye, Bodrumu, hotely, reštaurácie stále hľadajú personál, práca je ale väčšinou iba sezónna na pol roka

-môže pracovať pre slovenskú alebo českú cestovnú kanceláriu, ktorá ho bude platiť, typickí delegáti, animátori a pod. Plat teda je zo slovenskej alebo českej cestovnej kancelárie

-môže sa zamestnať s work permit aj v tureckej kancelárii, kde môže robiť ako tour guide alebo guest relation.

V turizme však máte väčšie šance na úspech, ak viete nielen anglicky, ale tiež rusky, nemecky, poľsky, česky. Aspoň jeden jazyk navyše, nielen angličtina.

Môžete tiež pracovať v rôznych školách, škôlkach, kde sa vyučuje anglický, nemecký jazyk na pozícii lektora a máte také oprávnenie, ste napr. učiteľ a máte medzinárodný certifikát. Ale zase, je tu potrebná aspoň základná znalosť turečtiny. Ako by ste inak začiatočníkom vysvetľovali gramatiku a pod.

Ak sa chcete silou mocou v Turecku zamestnať, najideálnejšie mesto, kde je najviac príležitostí pre zamestnanie sa je Istanbul, pretože je to najväčšie mesto, poskytuje najviac pracovných príležitostí, aj pre cudzincov. Firmy im vybavujú väčšinou work permit, pracovné povolenie. Ak chcete pracovať sezónne, vyskúšať si život v Turecku, skúste na sezónu vyraziť do oblasti Antalye, Alanye,Bodrumu, Mugly, môžete pracovať v turizme.

Ekonomická situácia však nie je momentálne priaznivá v Turecku, momentálne nie je najideálnejší čas na hľadanie práce.

Spýtajte sa viac :

Foto_ unsplash.com

https://www.instagram.com/ochutnejturecko/?hl=en

Leave a Reply