Side Turecko

Turecká riviéra je moja srdcovka, najmä mestečko Side. Rozprávkové a starobylé Side je veľmi malé mesto v Stredomorí s obrovským historickým bohatstvom. Leží na pobreží medzi Antalyou a Alanyou a jeho ráz a architektúra je unikátna. Side sa dotklo môjho srdca asi najviac z celej riviéry. Dovolenka v Side rozhodne stojí za to! 

amfiteáter v side
Side, Turecko, Amfiteáter

Antické mestečko

Staré historické mesto  Side sa rozprestiera na výbežku, alebo na pomyselnom polostrove a nazýva sa „ antické mestečko“. A prečo antické ? Lebo z každého rohu na vás vyskočí nejaká historická pamiatka alebo antická ruina. 

Keď som prvýkrát prišla na výlet do Side, povedala som si, že som nikdy v živote nevidela krajšie miesto na svete.  Prirovnala by som to k hlavnému mestu na Rhodose. Niečo úchvatné, máte pocit, že ste sa preniesli v čase do staroveku. Nie nadarmo tam putujú státisíce  turistov ročne.

Side treba určite navštíviť na celodenný výlet. V mestečku vládne pokoj, relax a skvelá atmosféra. Taká historická, príjemná, antická a tiež sa tu dá aj perfektne okúpať.  Side je jedno zo starovekých nálezísk. Vďaka svojej výnimočnosti je aj pomerne drahšie letovisko, oproti Antalyi  a Alanyi.

Pláže v Side

mesto side , vstupná brána, antické ruiny
Side, vstupná brána

Pláže sú piesočnaté, konkrétne sa  jedná  o západnú a východnú pláž. Smerom na východ  od Apolónovho chrámu sú tichšie a kamenistejšie pláže. Na západe sú piesočnatejšie pláže. More je očarujúce, tyrkysové a vôbec nie hlboké. Vhodné aj pre malé deti. Osobne som tam vlny nezažila.

Side ponúka príjemnú historickú prechádzku pomedzi starobylé uličky, architektonické skvosty a úžasné pamiatky.  Ja osobne som sa potúlala po meste celý deň a bol to úchvatný zážitok. Neskôr som sa tam pravidelne vracala poprechádzať sa, aj na Vianoce. Bolo tam nádherných 20 stupňov a bol to jeden z najkrajších dní v mojom živote.

Mesto ponúka aj miestne bary a kaviarne na uspokojenie mlsných jazýčkov hostí. Na plážach je pozvoľný vstup do mora, je tam vybudovaných veľa hotelov, športové atrakcie,  možnosti občerstvenia.  Verte tomu, že keď tam raz prídete, už nikdy nebude chcieť odísť preč. To isté sa stalo aj mne.

Z tohto  mesta  sála pokojná atmosféra. Prechádzaním popri kamenných domčekoch a obchodíkoch so suvenírmi sa prenesiete v čase do minulosti. Pokoj, aký sála z tohto miesta sa nedá opísať slovami. Je tam veľmi veľa suvenírov obchodov,  kde výhodne nakúpite a tiež stojí za návštevu stará drevená mešita hneď v centre. Navštívila som ju a neľutujem, vyzerá zvnútra úplne super. 

amfiteáter v side v turecku
všade antické ruiny, Side

Miesta, ktoré musíte vidieť

Najkrajšou antickou pamiatkou je pomerne dobre zachovalý Amfiteáter. Je to jedno z top miest, ktoré je perfektne zachované. Nachádza sa hneď pri autobusovej stanici. Hneď vedľa amfiteátra je Agora.  Pri Agore nájdete autobusovú  stanicu a odtiaľ sa dá bez problémov dostať do východnej časti mesta k iným pamiatkám cez vstupnú kamennú hradbu.

Všade naokolo budete vidieť mohutné skalné hradby, zvyšky antických ruín, antické stĺpy a na výbežku Apollónov chrám, kde sa koná aj mnoho svadieb a každý turista si tu spraví krásnu fotku. Apollónov chrám je pre mňa topka!  Je dychberúci najmä pri západe slnka. Konajú sa tam veľakrát aj svadobné fotky. Vedľa Apolónovho chrámu sa nachádza malebný rybársky prístav, kde sú ukotvené drevené rybárske loďky. Raz by som tam chcela mať svadbu 🙂

prístav v side v turecku
prístav v side

Side sa pomyselne delí na časť s plážami s prenádherným morom s pozvoľným vstupom do mora, a potom na antickú časť, kde je veľmi veľa zachovalých antických ruín. 

apollonov chrám v side v turecku
Apollónov chrám

Side predstavuje antickú rozprávku a ak sa túžite hlboko ponoriť do antiky späť v čase, tak rozhodne navštívte Side. Od Antalye ho delí iba hodinka cesty. Určite sa tam treba vybrať aspoň na celý deň so zastávkou na kúpanie. Side je pre mňa  zážitok na celý život.