Turecké kúpele – hammam pre každého

Vyskúšali ste už tradičné turecké kúpele, hammam? Dlhšie som váhala s návštevou hammamu, pretože som sa obávala čistoty 🙂 Som extrémne citlivá na čisté miesta, ktoré navštívim, špeciálne, ak sa jedná o moje telo, zdravie a pod. Nenavštevujem ani plavárne ani kúpaliská, ani spoločné wellneska na Slovensku. Turecké kúpele ma však prekvapili neuveriteľnou čistotou a tým, že voda ktorou sa umývate, je len a len VAŠA, nikto sa pred vami v nej nekúpal!

Hammam
Hammam

Hammam som navštívila prvýkrát, keď som bola v Turecku. Chcela som si vyskúšať tento zážitok a horúce prostredie. Vyskúšala som teda hammam, a môžem napísať, že som nikdy nezažila nič krajšie a lepšie, ako hammam.

Hammam mi pozdvihol dušu, zdvihol náladu, cítila som sa neskutočne oddýchnutá, po návšteve tureckých kúpeľov, som sa cítila ako znovuzrodená, a to som tam bola iba dve hodiny, no zážitok mám na celý život.

turecké kúpele
Turecké kúpele

Tradičné turecké kúpele si môžete vychutnať kdekoľvek v Turecku, sú na to zariadenia a tiež si ich viete dopriať už aj na Slovensku, v niektorých spa zariadeniach. Všimla som si, že niektoré kúpele ich majú v ponuke. Samozrejme, v Turecku to má iné čaro a príjemnejšiu atmosféru.

Zaľúbila som sa do týchto kúpeľov tak, že som už potom vždy chodila iba do hammamu. Hammam je ideálne navštíviť, keď je vonku chladno, v priebehu zimy si to naozaj užijete, lebo Hammam je horúci.

Priebeh hammam procedúry

V strede miestnosti je obrovský mramor, ktorý je veľmi horúci, údajne sa hovorí, že má až 45 -50 stupňov, podlaha je tiež horúca, dookola všade sú mramorové kachličky, všetko je čisté, plno pary. Ako prvé sa vyhrievate buď len v plachte, alebo v plavkách na mramore pár minút, potom si doprajete horúci kúpeľ. Po bokoch miestnosti, kde je horúci mramor sa nachádzajú malé vaničky, ktoré si naplníte horúcou vodou, alebo aj studenou podľa potreby,( voda z kohútika, čistá, nikto sa pred vami v nej nekúpal)s nimi sa potom umývate a polievate.

Keď skončíte s procedúrou umývania, potom idete do ďalšej miestnosti, kde je už pripravený masér, a on vám pomasíruje celé telo ( s výnimkou intímnych partii) a spraví vám aj peeling celého tela. Je to neuveriteľná procedúra, ktorá dodáva prísľub znovuzrodenia. Už sa nečudujem, prečo Prorok islámu tieto očistné kúpele ustanovil a pokladal za vhodné, lebo naozaj poskytujú famózy relax tela a duše. Z organizmu odstránite z tela všetky škodliviny, negatívne emócie, strach, hnev, všetko necháte za sebou 🙂

Po peelingu a masáži celého tela sa oddychuje po hammame asi pol hodinku na pohovke pitím tradičného tureckého čaju. Celá procedúra trvá hodinku aj pol. Niekedy môže trvať aj viac. Ak máte chuť ešte po hammame môžete íst do sauny, alebo si zaplávať do bazéna.

Po návšteve hammamu som v sebe cítila životodarnú energiu, ktorá vo mne začala neskutočne silno prúdiť. Keď som si uvedomila tento pocit, začala som chodievať do kúpeľov častejšie. Sú pre mňa neuveriteľným zážitkom, balzamom na dušu, ktorý si budem pamätať do konca života.

žena vo vani pri kúpeli
žena vo vani pri kúpeli

Sleduj nás na :

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

Fotografie: unsplash.com, pexels.sk fotky sú ilustračné

 

Leave a Reply