Turecké raňajky

Viete, ako vyzerajú turecké raňajky ? Život v Turecku je úžasný a fascinujúci. Bola som veľmi prekvapená, aká obrovská pozornosť sa pripisuje práve raňajkám. Na Slovensku ( alebo aj v celej Európe) sme zvyknutí vziať si rýchlo niečo malé pod zub,  vypiť medzi dverami kávu  a do ruky vziať croissant. V Turecku je to však úplne inak. Raňajky trvajú aj viac ako hodinu, kedy sa schádza celá rodina.

Osobne som nikdy neraňajkovala, prípadne som si dala pohár čaju a nejaké ovocie. Ráno nie som vôbec hladná. Turci sú však hladní ako vlci a bez poriadnych raňajok nevyjdú z domu a nezačnú pracovať.

Skôr než sa všetci nenaraňajkujú spolu, nikto nejde do práce. Cez víkendy trvajú raňajky aj do obeda, alebo sa spoja s obedom 🙂  Turci všeobecne nevyhľadávajú veľmi obedy, preto bohaté a rozmanité raňajky ich zasýtia do popoludnia alebo do večera.

Pre mňa bolo veľmi divné, akú obrovskú pozornosť si raňajky vyžadujú, koľko príprav zaberú, kým sa všetko dá na stoly. Úprimne prišlo mi to miestami až prehnané všetko servírovať na stôl, čo sa nájde v chladničke.

Vedeli ste o tom, že v turečtine sa  raňajky povedia Kahvalti a toto slovo je spojené s kávou – Kahve.

turecké raňajky
Turecké raňajky

V správnej tureckej rodine sa zídu všetci  a raňajkuje sa na úžasnom prestieraní a neskôr sa všetko poumýva a servíruje sa čaj. Čaj sa zvyčajne neservíruje počas jedenia, ale až po zjedení.

Turci si naozaj  na raňajky doprajú z každého rožku trošku.  Majú raňajky veľmi bohaté, našincovi  to príde, ako naozaj prehnané resp.  až priveľmi kráľovské. No raňajky by mali byť kráľovské, či nie? Hovorí sa, raňajkuj ako kráľ, obeduj ako žobrák a s večerou sa podeľ s priateľom.

Čo nesmie chýbať v tureckých raňajkách?

Základom všetkého a každého jedla v Turecku je chlieb. Ekmek nesmie chýbať nikdy, nielen pri tureckých raňajkách. Je sa s cestovinami, polievkami, šalátmi. Ekmek, po našom chlieb, nesmie chýbať. Nepodobá sa však na nás chlieb, ale skôr na sendvič, či našu trošku „tlstejšiu“  bagetu.  Bez Simitu sa tiež turecké raňajky nezaobídu, čo je  praclík posypaný sezamom. Niekedy sa servíruje aj so syrom a s paradajkami. Simit je úžasná mňamka, ktorú som si zamilovala 🙂

Simit sa radí medzi  najdostupnejšie a najlacnejšie street food jedlá, ktoré dostanete všade. Na každom rohu ulice si ho môžete vziať s čajom. Čaj take away stojí 1 líru, simit tiež stojí 1 líru, čiže zaplatíte 2 líry za kompletné raňajky na ulici.  Čo je v prepočte na naše 0,20 centov. Paráda, nie ?

Nesmú chýbať ani slané koláče, ktoré sa nazývajú v Turecku pogaca,ktorým som ja úplne na chuť neprišla. Sú plnené kadečím, napríklad špenátom, syrom, olivami a inými pochutinami.

Sigara Borek je taktiež nevyhnutný na raňajky a milujem ho tiež. Dokonca som ho párkrát spravila na raňajky aj ja 🙂 Nezaberie veľa času. Do kupovanej yufky zabalíme, čo máme doma, syr, špenát do  tzv. taštičiek, ktoré vyzerajú ako cigareta a opečieme na rozpálenom ohni.

Na stole nesmú chýbať  tiež olivy,  rôzne druhy syrov, orechy s medom, nakrájaná veškerá zelenina ( čo dom dal) a samozrejme vajíčka! Bez vajíčok sa nepohnete. Omeleta, miešané vajíčka, volské oká, menemem, vajíčko na tvrdo, výber je skutočne bohatý !

turecké raňajky
Turecké raňajky

 

Všetkým prajem Afiyet olsum ! Dobrú chuť

Turecký čaj

Leave a Reply