Turecké sviatky : Kurban Bayram – Eid al- Adha

Dva najvýznamnejšie turecké sviatky sú oslavy konca Ramadánu a tiež Kurban Bayram, alebo sviatky obetovania. Po arabsky aj môžete nájsť názov Eid al – Adha. Sú odvodené od slova Qurban čiže obeta.

Sú to veľmi dôležité sviatky pre moslimov, kedy trávia čas so svojimi rodinami oveľa viac ako počas bežných dní. Sviatky obetovania sú v mojom ponímaní veľmi zaujímavé, pretože sa v nich odzrkadľuje spätosť s náboženskou tradíciou proroka Abraháma. Tento rok je Kurban Bayram od 20. do 23.júla. Zvyčajne sú to štyri dni. Každý rok pripadne tento dátum na iný termín, podľa konca Ramadánu.

Moslimovia oslavujú tieto sviatky skutočne svojským spôsobom.

Počas prvého dňa sviatku, rodiny, ktoré si to môžu finančne dovoliť zarežú jahňa, ovcu alebo kozu podľa halal tradície. Potom sa neskôr s týmto mäsom podelia so svojimi susedmi, priateľmi, známymi alebo s chudobnými.

Počas týchto dní sa opäť odzrkadľuje spolupatričnosť spoločnosti pomáham druhým a chudobným, ktorá je veľmi hlboko zakorenená v islamskej tradícii. Ľudia nemusia niekedy zabiť zviera, ak na to skutočne nemajú finančné prostriedky, pretože kúpiť zviera je nákladné, ale môžu venovať nejaké peniaze chudobným či na charitu. Jedna ovečka na zabitie stojí v Turecku aj 250 – 300 €.

Tieto náboženské sviatky trvajú veľa dní, najmenej 4 dni, kedy sa Turci a všetci moslimovia snažia tráviť čas s rodinou, príbuznými a navštevovať sa medzi sebou. Niektorí menej religiózni Turci počas týchto dní idú na dovolenky k moru, alebo do rezortov oddýchnuť si.

Prečo zabijú zvieratá?

Pre turistov je niekedy pach zvierat veľmi nepríjemný, najmä počas trópov. Nepáchne to veľmi príjemne, keď v každom dome zabijú zvieratá, potom ich opracuvávajú, sekajú, režú a rozdávajú. Neskôr z nich večer pripravia dobrú večeru. Ulicami sa niekedy počas týchto dní šíri nie práve najlákavejšia vôňa.

V prvý deň pred zabitím zvieraťa sa robieva špeciálna modlitba. Je to starodávna biblická tradícia obetovania ovce, kedy Abrahám chcel obetovať kvôli Bohu svojho syna Izáka. Boh ho však zastavil a namiesto syna bola obetovaná ovca. Turci si túto tradíciu veľmi vážia a pripomínajú si spätosť so Stvoriteľom práve cez tento symbolický akt.

Počas Kurban bayram sa robia aj dôležité púte do Mekky. Charita je jedna z pilierov islamu, preto vznikol aj tento pekný zvyk obety. Púť do Mekky sa tiež robí počas týchto dní, lebo je to tiež jeden z piliérov islamu, púť je vlastne tiež svojím spôsobom obeta, obetovanie niečoho za svoje hriechy.

Počas týchto sviatkov sú väčšinou zavreté v Turecku všetky inštitúcie, firmy, banky, otvorené sú iba lekárne a obchody s potravinami. Počas týchto sviatkov je niekedy MHD na štyri dni zadarmo vo veľkých mestách, neplatí sa cestovné.

Preto som si ako turistka vychutnala cestovanie a objavovanie skrytých miest práve cez free dni, kedy sa neplatilo za cestovné 🙂

Sledujte nás a dozviete sa vždy zaujímavé info 🙂

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

Leave a Reply