Turecká mentalita a Turci

Tureckí muži sa radi bozkávajú, s mužmi ! 🙂 Nie je to žiadna klebeta. Naozaj je to pravda. Túto prapodivnú zvláštnosť som si všimla ihneď ako som prišla do Turecka. Turci  majú k sebe veľmi blízko, skutočne až prapodivne blízko. OK, nebuďte hneď znechutení a čítajte ďalej.

Bozkávanie medzi mužmi

Najlepší kamaráti, alebo bratranci či bratia, sa radi bozkávajú, objímajú sa. Vyjadrujú si navzájom priazeň a sympatie. Pre mužov je kamarátstvo veľmi podstatné a nedokážu si predstaviť svoj život bez kamarátov /.

Oslovujú sa navzájom medzi sebou kardasim, abi alebo kanka, čo znamená „kamoš, brat“.  Pri stretávaní sa okrem podania rúk, dotýkajú hlavami alebo spánkami jeden k druhému. Alebo sa pokojne objímajú ako dámy.

Niekedy si dávajú aj pusy na líca, alebo sa na seba vrúcne usmievajú.   Samozrejmosťou je aj očný kontakt.  Pre Slovákov, Čechov je to naozaj podivná a podozrivá kultúrna zvláštnosť.

Naši muži, hoc aj najlepší kamoši, si medzi sebou nevymieňajú pohľady, dotyky ani pusy  na líce. Nám sa to zdá tak trošku „ teplé“, ale v Turecku  to nie je nič výnimočné a rozhodne za tým netreba hľadať, to že majú nejaké homosexuálne sklony.  Rozhodne nemajú.

turci, tureckí muži, sediaci na útese
Turci

Zdravia sa tak všetci muži a istotne všetci muži nie sú gayovia. Zdravia sa tak aj starší muži. Napríklad aj na pláži môžete stále vidieť objatia medzi mužmi, alebo držanie sa okolo pása, či veľmi blízke správanie. Veľmi dobrí kamaráti majú radi toto správanie. Nie je znakom homosexuality. Robia to aj ženatí muži, ktorí majú deti a žijú normálnym životom.

V MHD môžete vidieť, ako muži počúvajú z jedného mobilu hudbu pomocou slúchadiel a tlačia sa k sebe, prípadne jeden z nich zaspí na ramene toho druhého, ako priateľka. 

Kultúrny šok

Zo začiatku, keď som toto videla, bola som šokovaná a vravela som si, „ to snáď nie, prečo sa k sebe tak tlačia“. Teraz sa na tom iba smejem, aké kultúrne zvláštnosti sú medzi jednotlivými národmi. Tom čo sa pre nás zdá niečo divné a neprirodzené, tak to je pre iných normálne. 

Vo všeobecnosti sú ale muži žiarliví, horkokrvní, dominantní a prchkí. Každá kultúra má však iné prejavy a kultúrne vzory.  To, čo je pre nich úplne normálne, to je pre nás úplne tabu. Keď si nejaký muž u nás na Slovensku položí hlavu na rameno druhého, vieme, že je automaticky homosexuálne orientovaný, ale  v Turecku to je všetko  v poriadku a normálne.

Ak by si, ale manželka položila hlavu na nohy svojho manžela, tak by ju verejnosť odsúdila za „ nemravnú“ „ má si to nechať doma“, ale keď to robí muž mužovi, všetko je v poriadku.

Naučila som sa to postupom času chápať a naozaj ma takéto veci kultúrne obohacujú. Stávam sa tolerantnejšou a  viac ma fascinujú iné kultúry a zvyky.   Nad niektorými kultúrnymi zvláštnosťami sa stále zasmejem a zdajú sa mi nepochopiteľné, ale keď tak žijú už storočia, je to ich zvyk, ktorý má pre nich  význam.

Leave a Reply