Turecko bez cestovky

Dovolenkári väčšinou zavítajú do Turecka cez cestovnú kanceláriu.  Je to pre nich pohodlnejšie a komfortnejšie. Zvyčajne si objednávajú all inclusive dovolenky a viac sa nestarajú. Všetko vyplatia dopredu a už iba užívajú dovolenku.  Avšak do Turecka sa dá dostať aj bez CK. Mnohí ľudia sa však obávajú ako tam prežijú bez CK. Ako prežiť v Turecku bez CK ? Jednoducho! Tak ako som prežila ja. Do Turecka som prišla s CK jedine prvýkrát, ostatné razy som prišla na vlastnú päsť.

V článku ponúkame presný návod, ako ušetriť a neminúť 1000 eur s CK v Turecku. Ponúkame tipy a triky na turecko bez cestovky!

Cestovanie a  doprava

Ako sa dostať do Turecka ?

Letecky. Letenka sa dá zabookovať priamo napríklad z Viedne alebo Prahy do Istanbulu a Antalye. Ak momentálne nezúri koronavírusová pandémia, môžeme sa dostať do Antalye z Bratislavy alebo Košíc.  Cena letenky sa pohybuje podľa obdobia. V zime sú letenky samozrejme lacnejšie, pohybujú sa okolo 50 euro jednosmerná, v lete aj 180 euro jednosmerná, prípadne 200 euro. Na letisko sa dopravíte svojím vlastným autom, vlakom, alebo vás hodia známi 🙂 Odporúčam kúpiť si letenku obojstrannú hneď online, je to lacnejšie 🙂

Najlepšia je však JEDNOSMERNÁ letenka bez konkrétneho dňa návratu 🙂

 

Transfer  z letiska do rezortu, hotela, penziónu

Transfer sa dá zabookovať jednoducho cez stránku 7/24, alebo si môžete zobrať “ žltý“ taxík, ktorý však vyjde drahšie. Prípadne si môžete zobrať autobus z Antalye letisko ( havalimani), do Antalya Otogar ( autobusová stanica ) a tam podľa toho, kde bývate skúsite si zobrať autobus, čiže bude to buď Alanya, Side, Manavgat alebo okolité dedinky, napríklad Kas, Kumluca a iné. Autobusy premávajú stále.

Nutné podotknúť, že Turecko má veľmi dobre rozvinutú autobusovú dopravu. Autobusom sa skutočne za niekoľko hodín dopravíte kamkoľvek. Letecké spojenia niekedy nie sú priame medzi mestami, ale treba prestúpiť.

Ubytovanie

Keď nepôjdem s CK ako vyriešim ubytovanie ? Toto je väčšinou kameň úrazu. Ubytovanie sa dá dopredu zabookovať cez systémy arbnb, booking.com, alebo si môžete pozrieť rôzne hotely a ubytovať sa priamo  v nich, keď dorazíte na miesto. Prípadne keď dorazíte, skúsiť sa spýtať miestnych v obchode, predavačov, alebo taxikárov, či nepoznajú nejaké lacné ubytovanie. Ja som si takýmto spôsobom našla trikrát ubytovanie. Šla som na vlastnú päsť bez zabookovania ubytovania a spýtala som sa v Antalyi v prvých potravinách, a do večera som mala ubytovanie.

Cena ubytovania na vlastnú päsť

V súčasnej pandemickej situácii išli ceny ubytovania vyššie. Ceny apartmánov sú podľa veľkosti , polohy a mesta. V Side a Alanyi sú ceny vyššie ako v Antalyi. Apartmán pri mori sa v sezóne na mesiac pohybuje okolo 450€, mimo sezóny okolo 300 eur.

Ubytovanie sa dá pozrieť aj na facebooku na rôznych stránkach, prípadne môžete navštíviť prvú realitnú kanceláriu po turecky ( emlak, alebo gayrimenkul) a môžete sa opýtať tam, určite pre vás ubytovanie nájdu do jedného dňa.

aj táto vila môže byť vaša
ubytovanie na súkromní

Výlety a delegát

Samozrejme, ak idete do Turecka na vlastnú päsť, nemáte možnosť delegáta, ale ste tam na vlastnú päsť. Výlety si môžete sami zorganizovať prostredníctvom lokálnych CK, delegát je väčšinou zabezpečený v českom alebo slovenskom jazyku.

Takisto si môžete požičiať auto a spraviť si výlety na vlastnú päsť, môžete si požičať auto v Rent a car.

Poistenie

Poistenie, ak cestujete na vlastnú päsť je NEVYHNUTNOSŤOU! Vždy si zabezpečte výborné poistenie cez svetoznámu poisťovňu, na ktorú sa môžete vždy spoľahnúť.

Varenie a jedenie

Môžete si variť sami, alebo sa stravovať v reštaurácii, turecké reštaurácie sú perfektné, miestna kuchyňa je vynikajúca. Netreba sa báť ochutnať nové veci a novú kuchyňu.

Opatrnosti nikdy nie je dosť. Odporúčam si objednať radšej ubytovanie dopredu z dôveryhodného zdroja, nespoliehať sa len na miestnych a na „blind“, miestni väčšinou dávajú aj vyššie ceny, keďže vidia, že ste turisti, skôr si zabookujte cez internet.

Pribaľte si slovensko- turecký slovníček do vrecka 🙂 určite sa vám zíde 🙂

Len pre porovnanie :

Turecko s CK- na týždeň dobrý hotel, 4- 5 * v sezóne sa pre jedného vyšplhá na 800 euro

Turecko bez CK- na mesiac prenajatie apartmánu :apartmán – 450€, jedlo na mesiac- 250 €, poistenie a iné výdavky – 100 €, letenky tam a naspäť 250 -300 €, stále to vyjde lacnejšie ako Turecko na týždeň. S nami ušetríte.

Nemajte obavy, určite sa nestratíte 🙂

 

Leave a Reply