Výlety v Alanyi

Ak ste na dovolenke v tureckej Alanyi, určite nestrávte dovolenku len v hotelovom rezorte. Okolie Alanye, má čo ponúknuť návštevníkom.V nasledujúcom článku ponúkame tipy na výlety v Alanyi, Antalyi a na tureckej riviére.

Prídu si na svoje všetci. Aj tí, ktorí milujú prírodu, aj tí ktorí milujú pamiatky. V nasledujúcom článku ponúkame tipy na výlety v okolí Alanye. Určite vyskúšajte aspoň jeden z ponuky výletov do okolia Alanye. Nebudete ľutovať.

Pohľad na Alanyu
Pohľad na Alanyu

Ak ste milovníkom historických pamiatok, odporúčame vám pozrieť si celé mesto so sprievodcom.  Prídete si na svoje. Okružná prehliadka mesta Alanya je jednou z najlepších zážitkov,  aké odporúčame pozrieť. Alanya má, čo ponúknuť turistom, aj čo sa týka prírodných aj historických krás. Vyvezte sa pomocou lanovky (teleferik) až na vrchol kopca k hradu a sledujte odtiaľ Alanyu ako na dlani.

Úchvatné panorámy na jednej strane, hory na druhej  strane, priezračné more, jaskyne, nádherné pláže, majestátne zrúcaniny, Alanya Kalesi, Červená veža, historický prístav, Pláž Kleopatra, a rieka Dimcay, to všetko stihnete za jeden jediný deň. Pozrite si najkrajšie skvosty mesta Alanya.

Pohľad na Alanyu
Pohľad na Alanyu

Chcete sa na chvíľku schladiť počas letných horúčav v centre mesta ? Skvelé ! Oddýchnite si od horúčav v Zelenom kaňone. Priehrada Oymapinar alebo aj malebné jazero zvané Zelený kaňon  je baštou pre turistov, ktorí milujú zeleň, neporušenú prírodu a zeleň. Načerpajte novú energiu v chladnejšom prostredí, iba 70 km od Alanye. Priehrada vás prekvapí najmä smaragdovou čistou vodou.

Oymapinar
Oymapinar

Delfinárium v Alanyi, Sealanya je ďalším super tipom. Môžete sa tešiť na zlaté zvieratká, ktoré si môžete aj pohladkať a zaplávať si s nimi. Delfinárium poskytuje nezabudnuteľný výlet pre rodiny s deťmi, ale aj samostatných turistov. Plávanie s delfínmi je naozaj úchvatným zážitkom. Vyskúšajte si to na vlastnej koži. Tento výlet poskytuje fantastické dobrodružstvo pre všetkých. Jedine v Sealanya uvidíte fenomenálne prehliadky zvieratiek ako sú napríklad delfíny a tulene, ktoré sú mimoriadne priateľské a hravé.

Odporúčame navštíviť aj slávne Pamukkale, Hierapolis, kde sa kúpala v travertínových prírodných bazénoch aj samotná Kleopatra. Pamukkale je miesto, ktoré musíte navštíviť. Navštívil ho už azda každý turista.  Jazero Salda je ďalším skvostom, ktorí všetci  prirovnávajú k tureckým Maledivom alebo Seychellom. Odskočte si chvíľku na Maledivy aj počas dovolenky na Tureckej riviére 🙂 Pamukkale je skutočným magnetom pre turistov. Salda ponúka snehovobiele pláže a tyrkysové more.  Ukrýva oslnivú krásu.

Inšpirujte sa na https://ahojalanya.sk/

Pirátska loď –  radi sa plavíte na zážitkovej lodi?  Veľmi zaujímavým celodenným výletom je aj plavba na Pirátskej lodi. Cíťte sa na chvíľku ako skutočný pirát. Počas plavby na  pirátskej lodi, máte možnosti pozorovať krásy okolia Alanye, no tiež zažijete na palube aj rôzne atrakcie, ako napr. penovú party, plávanie uprostred mora a samozrejme nechýba kvalitné turecké jedlo.  Výlet je vhodný pre všetkých lodných nadšencov.

Plavba po mori je úžasná a ja som si ju skutočne vychutnávala plnými dúškami.  Turecká hudba, turecké jedlo,  penová šou, kúpanie sa uprostred mora, západ slnka z lode…sú to zážitky na celý život.

Akvárium – Kto je v Alanyi na dovolenke,  určite musí navštíviť Akvárium. Je jedným  z najlepších výletov, kde sa zabavia dospelí, ale aj deti. Pozrite si zblízka morské zvieratá, živočíchy, žraloky, poprechádzajte sa v dlhom akváriovom tuneli a vychutnajte si morský svet úplne zblízka. Antalyjské akvárium je skutočne obrovské, jedno z najväčších na svete. Akvárium ponúka úžasný podmorský svet,  ktorý má úplne fascinoval.  Rozhodne môžem odporučiť návštevu, bola som, videla som  a bolo to skvelé !

Vzrušujúci rafting na horskej rieke Köprülü

Rafting si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Rafting sľubuje veľa adrenalínu a zážitkov pre každého. Rafting je vzrušujúca zábava nielen pre rodiny s deťmi, ale pre každého.  Köprülü Kanyon je nádherné miesto plné zelene.

Rafting
Rafting

Ste na dovolenke v Turecku a ešte ste nevideli  magické historické mesto Side? To je veľká chyba  ba priam  hriech. Musíte to napraviť, čo najskôr.  Obe mestá sa nachádzajú iba pár kilometrov od Alanye a prechádzkou po antickom mestečku  Side so sprievodcom, si prídu na svoje všetci milovníci histórie. V Side je najslávnejší Apollónov chrám, pri ktorom sa určite musíte vyfotiť, lebo je priam magnetizujúci.

dovolenka v side pre každého už tento rok
Dovolenka v SIde

Môj tip je, že si ho nesmiete nechať ujsť pri západe  slnka. Celá atmosféra Side je magnetizujúca. V meste objavíte aj ďalšie  antické ruiny ako divadlo, Agoru, fontány, antické nemocnice a iné.  Môžete si pozrieť tu.

Ďalšou pozoruhodnosťou v oblasti Alanye je mestečko Selge, ktoré predstavujú jedno z najmalebnejších a najkrajších miest v oblasti Antalye, ale aj  celého Turecka. Selge je antické mestečko, kde môžete objaviť starobylé antické divadlo. Zažite deň v pohorí uprostred  Taurusu aj s historickými pamiatkami v národnom parku  Köprülü.

Antické sídla sú obohnané hradbami, strážnymi vežami a sľubujú prekrásne zážitky. Starobylé opevnené mesto s rímskym divadlom láka návštevníkov. Cestou môžete navštíviť aj Kaňon Tazi, ktorý sľubuje nezabudnuteľné výhľady, neporušenú prírodu a skalnaté útvary.

Ešte ste neochutnali pravý turecký hammam ? Kto by nemiloval kúpele, wellness a masáže ? Doprajte si skutočný a pravý relax v tureckom hammame, v pravých tureckých kúpeľoch. Doprajte si skutočné rozmaznávanie v pravom tureckom hammame. Možností hammamov je veľa, stačí si vybrať iba tú správnu.

Sapadere Kaňon na zážitkovom džípe sľubuje adrenalínový zážitok na celý život.  Navštívte východnú malú dedinku pri Alanyi, schlaďte sa počas horúčav  v miestnej mešite a v tureckom dome.  V dedinke uvidíte nielen vodné kaskády, trpasličie jaskyne, vodné mlyny, ale aj tzv. lietajúci vodopád, ktorý istotne stojí za navštívenie.  Príroda Sapadere Kaňonu je naozaj nedotknutá.

Vodopády, drevené rebríky, plno zelene, kaskády sľubujú skutočný  prírodný raj. Oddýchnite si od preplnenej a horúcej Alanye v kaňone Sapadere, kde sú pastvou pre oči  citrusové a banánové háje, mnohé druhy živočíchov,  nezvyčajných rastlín a iného. Sapadere ponúka nezvyčajnú prírodnú krásu. Turisti kaňon milujú, pretože ponúka nedotknutú prírodu. Utekajte pred horúčavou do Sapadere, nachádza sa iba 40 km od Alanye.

Sapadere kaňon
Sapadere kaňon

 

Pozrite si viac o možnostiach trávenia času v Alanyi na https://ahojalanya.sk/

Leave a Reply