Čo je HALAL a HARAM?

Viete, čo je to halal a haram?

Určite ste už niekedy tieto slová počuli, ale nie ste si úplne istí, čo presne znamenajú. Halal ( alebo aj HELAL) a  haram sú pomenovania, s ktorými sa môžete stretnúť v Turecku, ale nielen v Turecku. Vo všetkých moslimských krajinách sú určité pravidlá, podľa ktorých sa moslimovia správajú. Ich život sa prakticky stále „točí“ okolo týchto dvoch slov.

Haram je niečo, čo je v islame zakázané, to znamená, človek to nesmie robiť, lebo je to veľký hriech. A musí sa tomu vyhýbať, čo najviac ako sa dá.  Napríklad je to súlož mimo manželstva, pitie alkoholu, jedenie bravčového, ohováranie a iné. Pozor, netreba si to mýliť so slovom hárem, to je niečo celkom iné. Ako keď si Slovenskí turisti mýlia Antalya  a Alanya, myslia si, že to jedno a to isté mesto.

Potom sú  veci a konania, ktoré označujeme pojmom  HALAL ( HELAL) čiže povolené, alebo odporúčané, ktoré musí veriaci robiť napr. musí jesť HALAL potraviny napr. kuracie mäso, alebo sa musí modliť, to je tiež HALAL. V islame je veľa vecí pomenovaných ako HARAM A HALAL. Islam je vlastne roztriedený na HARAM a HALAL veci. Potom sú ešte veci a konania, ktoré sú niekde medzi, čiže neodporúčané, ale nie sú hriechom, no nie sú ani povolené, ale tým sa venovať nebudeme.

mešita v Turecku
mešita v Turecku

Bola som prekvapená, koľko obchodov je v Turecku HALAL, čiže predávajú iba “ islamom povolené “ veci, potraviny a pod. V takýchto obchodoch nenájdete žiadny alkohol, ani bravčové, sú to jednoduchšie obchody, ako BIM, SOK alebo A101.

Niektorí menšie supermarkety taktiež sú halal. Štandard halal musí spĺňať určité kritéria. Napr. aj v mäsiarstvach vidíte napísané Islamoglu halal kasap. To znamená, že zvieratá, ktoré sú  tam predávané boli zabité halal spôsobom. Židia majú na to pomenovanie tiež kosher. Kosher ale nie je HALAL, je to podobné, ale pravidlá sa rôznia, kedže sa jedná o rôzne náboženstvá.

Naopak nájdeme v Turecku aj obchody, ktoré sa špeciálne orientujú na alkohol, napríklad rôzne likérky, alebo tzv. TEKEL supermarkety, to znamená predávajú  tam aj alkohol a iné veci, ktoré nie sú „povolené“.

Niektoré obchody sú zmiešané, napríklad Migros, predáva aj HALAL aj HARAM potraviny. Predávajú sa tam aj haram produkty, ako alkohol a cigarety a tiež niekedy rôzna sexi spodná bielizeň, určite tento obchod nie je konzervatívny ako ostatné obchody.

Vysvetlenie prečo nenájdete niekedy v tureckých obchodoch alkohol je jasné,

K tomuto článku ma inšpirovala moja jedna známa, ktorá sa ma minule pýtala, že čo to vlastne znamená, keď niekto vraví v Turecku stále, že “ to je haram“.

Foto: unsplash.com

 

Leave a Reply