Ramadán v Turecku

O chvíľku tu máme opäť Ramadán, pôstny mesiac v islame. Ramadán tento rok trvá od 2.4 do 3.5. 2022. Ako prežívajú Turci Ramadán? Dodržiavajú ho alebo nie? Dozviete sa viac  v texte. Čo vlastne Ramadán znamená?

Na mesiac sa Turci a nielen oni ale aj všetci moslimovia na svete postia, zriekavajú sa jedla, pitia, súlože od východu slnka až po západ  A  nielen to.  Moslimovia chcú tento mesiac darovať Bohu, ako obetu za svoje zlé skutky a hriechy a tým sa očistiť. Pôst totiž nie je len o jedení a pití. Ide o to, stať sa lepším človekom a zachovať si to po celý rok.

 Berú  Turci Ramadán naozaj prísne ?

Ako prebieha Ramadán v Turecku? Niektoré podniky a kancelárie v Turecku môžu mať kratší pracovný čas, preto si čas vopred treba skontrolovať. Múzeá a niektoré ďalšie zaujímavé miesta môžu mať skrátené otváracie hodiny ako inokedy.

Vo väčších mestách sú vždy reštaurácie otvorené celý deň pre potreby turistov a pre potreby miestnych, ktorí nedodržiavajú pôst.

V menších mestách je najlepšie najesť sa doma, prípadne mať po ruke vlastný obedík, alebo sendvič a zjesť ho niekde osamote. Niektoré reštaurácie môžu byť zatvorené.

Od nemoslimov sa neočakáva pôst, takže nie je hanba jesť a piť počas dňa, aj keď je slušnejšie byť ohľaduplný k ostatným. Ak budete jesť vo vnútri a nie práve vonku v parku, je to ohľaduplná vec.

Dodržiavajú všetci Turci pôst ?

Odpoveď nie je jednoduchá. Niektorí áno, niektorí nie. Ako kto. Aj podľa veku. Mladšia generácia už veľmi nedodržiava. Môžeme povedať  50 na 50. Turisti sa niekedy pýtajú, ako je to v turistických letoviskách, či všetko funguje tak, ako má. Samozrejme, Turecko nie je Saudská Arábia, takže život sa počas Ramadánu nezastavuje 🙂  Prakticky, v turistických letoviskách funguje všetko ako má, doprava nevymeškáva spoje, obchody sú otvorené. Turistická sezóna je v plnom prúde každý rok. Hotely sú otvorené.

Niektoré obchody, alebo lekárne, najmä menšie supermarkety môžu byť zatvorené počas poobedňajšej siesty. Niektoré obchody, ktoré majú konzervatívnych majiteľov môžu byť zatvorené. Avšak klasické veľké obchodné reťazce nebývajú zatvorené.

Mešita v Alanyi
Mešita v Alanyi

Samozrejme môžete sa stretnúť s tým, že niektoré lekárne, obchody budú zatvorené, alebo reštaurácie počas dňa.

Väčšinou v reštauráciách počas Ramadánu normálne podávajú alkohol, nie je to problém. Niekedy ani neviete, že oni držia pôst. Nedávajú to väčšinou najavo.

Osobne, radšej neodporúčam jesť alebo piť na ulici, či fajčiť viac než je treba. Treba chápať tureckú kultúru takú aká je, Ramadán k nej neodmysliteľne patrí. Môžete sa stretnúť s nepríjemnými pohľadmi, ak budete na ulici jesť alebo piť, či fajčiť počas dňa.

Je však pravda, že miestni sami nedodržiavajú pôst, najmä ťažko pracujúci alebo pracovníci v prímorských letoviskách. Nemali by sme však postiacich sa ľudí provokovať fajčením, pitím alkoholu na verejnosti, pitím vody, jedením. Z môjho osobného pohľadu mi to príde nevhodné. Radšej treba niečo zjesť doma, alebo vypiť vodu doma, či tam kde nás nikto nevidí.

mešita

Niektorí domáci obyvatelia môžu byť senzitívnejší, pretože pri Ramadáne sa všetko mení. A aj menej veriaci ľudia sa začínajú postiť, modliť a snažia sa byť lepšími veriacimi.  Netreba robiť naschvály, predsa len žijete alebo ste na dovolenke v inej krajine s inými zvykmi, ktoré by bolo ohľaduplné rešpektovať.

Po Ramadáne nasleduje príjemnejšia udalosť, to je Seker bayram, alebo tzv. sviatky, oslavy po Ramadáne. Je to trojdnie, kedy sa schádza celá rodina, navštevujú sa rodina, známi a vymieňajú si sladkosti medzi sebou, cukríky, baklavu, niečo ako naše Vianoce, až na to, že počas Bayrámov sa nepije alkohol :))) ale pije sa čaj.

Leave a Reply