Na dôchodok do Turecka

 

Na jeseň života do Turecka, áno, či nie ? Oplatí sa to ?

Seniori v Turecku žijú inak ako slovenskí. Keďže žijem v Turecku už dlhšiu dobu, mala som možnosť spoznať aj život seniorov v Turecku.  Vídavam ich  na ulici, v susedstve a som dobrým pozorovateľom. Mám možnosť porovnávať ako sa kde žije.

Podľa najnovšej štatistiky iba  28% žien v Turecku bolo v roku 2020 pracujúcich. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Kultúra Turecka a rodinné stereotypy sú iné ako na Slovensku. Tradičná  žena v Turecku je finančne závislá na manželovi, vychovaná tak, aby sa starala o manžela, deti, domácnosť a zvyčajne nepracuje. Rodina je vždy na prvom mieste, nech sa deje čokoľvek.

Celá zodpovednosť za chod domácnosti je na jej ramenách.  Domáce povinnosti a deti ju časovo zahltia, nemá sa preto ani kedy postarať o seba, nie to ešte zapojiť sa do pracovného procesu.  Väčšina žien najmä v minulosti žili ako ženy v domácnosti. Žijú tak dodnes, najmä na vidieku. No mladí ľudia sa dnes už snažia  rúcať tieto zaužívané stereotypy.

Žena v tureckej domácnosti musí všetko zvládať sama, všetky domáce práce. Muž chodí do práce, domov donesie zarobené peniaze, veľmi v domácnosti nepomáha. Tureckí muži väčšinou nevedia nič variť, ani prať či upratovať.  Keďže žena väčšinou nepracuje  v oficiálnom pracovnom pomere neskôr nemá možnosť mať riadny dôchodok. Do dôchodku sa ide  okolo 58. roku života, tento zákon sa však stále mení. Ženy musia v Turecku odpracovať cca 7200 dní počas ich života.

Aký je výška dôchodku v Turecku?

Výška dôchodku v Turecku nie je vysoká. Dôchodcovia žijú z ruky do úst väčšinou. Nemôžu veľmi vyskakovať. Momentálny minimálny dôchodok je v Turecku 2500 tureckých lír, čo predstavuje 160 eur, podľa aktuálneho kurzu.  Je pomerne náročné  vyžiť pokiaľ vám deti nepomáhajú alebo ak nemáte nejaký menší bočný príjem.

Ak je žena po 65, ktorá nikdy nepracovala, tak môže podľa najnovšieho zákona dostávať  1500, čiže 90 € tureckých lír ako sociálnu výpomoc.

seniori v turecku

Ak ale stále peniaze v domácnosti chýbajú, pomáhajú s financiami pracujúci synovia, alebo si prilepšujú ženy  v rurálnych oblastiach pestovaním plodín, štrikovaním či tkaním kobercov. Niektoré aktívne a zdravé seniorky  si privyrábajú ako krajčírky alebo tkajú koberce, či upratujú v bohatých domácnostiach. Tento jav je úplne bežný.

Aký je život klasickej tureckej seniorky?

Seniorky nežijú tak aktívne ako slovenské seniorky. Turecké seniorky sú skôr doma, pomáhajú s vnúčatami, varia, starajú sa plne o domácnosť.  Samostatne nikam necestujú, nechodia na výlety, ani na spoločenské stretnutia. Nakupujú, perú, žehlia, starajú sa o manžela, deti, vnúčatá. Pomáhajú dcéram a nevestám. Väčšinou sú doma, prípadne na menšom statku, kde niečo pestujú a to neskôr predávajú.

Slovenské seniorky museli celý život poctivo makať, aby niečo na dôchodku dostávali. Na dôchodku sú však väčšinou aktívne. Majú koníčky, záľuby, pomáhajú prípadne s vnúčatami a ich výchovou, štrikujú, cestujú. Snažia sa žiť aktívne. Seniorka v Turecku nežije  veľmi aktívnym spoločenským životom. Maximálne sa stretáva s rovesníkmi, zájde do mešity, alebo na menší nákup.

Na dôchodok sa ale sťahuje do Turecka veľmi veľa Slovákov, Čechov, Britov, Nemcov, Holanďanov a aj Rusov. Po dlhých rokoch si konečne mohli dovoliť kúpiť domček v Turecku, alebo apartmán pri mori, ktorých ceny sú momentálne veľmi priaznivé.

Pozrite si o tom viac informácii. https://ochutnamturecko.jetotam.sk/kupa-nehnutelnosti-v-turecku/

Ste na dôchodku, alebo tesne pred dôchodkom a rozmýšľate, že by ste sa radi odsťahovali niekam do tepla? ´Krajina polmesiaca je skvelá a bezpečná voľba ! Chcete prežiť jeseň života pri mori, kde je veľa slnečných lúčov? Všetko je možné a všetko sa dá.  Poznám osobne mnohých Čechov a Slovákov, ktorá to riskli a žijú na dôchodku v Turecku, čerpajú dôchodok z domovskej krajiny a žijú tu.  A užívajú si patrične život ! Takže sa netreba báť vybočiť zo zabehnutých koľají.

Turecko ponúka krásne byty pri mori za priaznivé ceny, aj pre seniorov v skvelých lokalitách, ktoré sú tichšie, mimo ruchu veľkomiest.

Najlepšie miesta pre seniorov v Turecku a na ich relokáciu:

 

  1. Fethiye v Izmire
  2. Alanya
  3. Izmir
  4. Mugla
  5. Mersin
  6. Nevsehir

Kúpa nehnuteľností v Turecku

Viac info na instagrame

Kontaktujte nás mailom

 

Foto: unsplash.com

Leave a Reply