Veľká noc v Turecku

Turecko oslavuje mnohé sviatky, avšak Veľkú noc, tak ako ju my poznáme s hľadaním vajíčok, zdobením kraslíc a pečením štóly, Turci nepoznajú. Čo je úplne normálne, lebo Turci nepoznajú tieto starodávne kresťanské resp. pohanské tradície. Židia oslavujú  Veľkú noc náležito, pretože je to pre nich významný sviatok, už aj v Biblii sa o tom píšu mnohé texty. Samozrejme, Židia ho oslavovali ešte pred príchodom Spasiteľa. Turecké sviatky sa inak nazývajú aj Bayrams, alebo Bayrámy.

Turci nepoznajú tieto sviatky, ale napr. pri hraniciach s Bulharskom, sa stretneme niekde v regiónoch, napr. so zdobením kraslíc. Kresťania žijúci v Turecku, samozrejme oslavujú pamiatku a zmŕtvychvstanie Krista. Kostoly sú otvorené a slúžia sa omše.

Pretože Veľká noc je v našom ponímaní v prvom rade pamiatka na ukrižovanie a následné zmŕtvychvstanie Krista, najvýznamnejší kresťanský sviatok.  Nie je to však celkom tak, nie je to iba kresťanský sviatok. Veľká noc bola v prvom rade významným židovským sviatkom, neskôr pohanským, tzv. sviatky jari. Kresťania si to spojili do jedných sviatkov a vznikla Veľká noc. Veľká noc sa uzákonila ako aj ostatné zvyky a kresťanské tradície na Nicejskom koncile práve v Turecku!

Medzi oslavy Veľkej noci v Turecku patria vajíčka, zdobené kraslice, navštevovanie kostolov, 40 dňový pôst pred Veľkou nocou, pečenie sladkých koláčov a bohaté stoly na Veľkonočnú nedeľu a pondelok. Slúžia sa vo viacerých kostoloch najmä v Istanbule a Mersine mnohé bohoslužby.

Moslimovia však majú iné sviatky  jari tzv. Novruz. Táto tradícia je veľmi bohatá napríklad v Azerbajdžane, ale aj v niektorých iných moslimských krajinách. Napr. Arabi však Novruz vôbec neuznávajú. Turci ho oslavovali, ale príchodom 90- tych rokov bolo oslavovanie tohto sviatku zakázané.

Čo je Novruz?

Novruz sú sviatky jari, niečo podobné našej Veľkej noci,  avšak bez šibania, polievania, bez pripomínania Ježiša Krista. Sú to pohanské sviatky jari a sú bežné a oslavované najmä v Azerbajdžane. Tento sviatok sprevádza množstvo tradícii a zvyklostí, ako aj našu Veľkú noc.

Niektorí Turci si ho dodnes trošku pripomínajú tiež.  Oslavujú sa štyri elementy a tiež to, že zima skončila a začína sa všetko nové, všetko sa prebúdza do nového začiatku, do nového života. Rodina je väčšinou pokope, robia sa ikebany, vajíčka, zdobia sa príbytky zelenými vetvičkami a pečú sa tie najlepšie a najtradičnejšie koláčiky. Tiež sa navštevujú príbuzní a všetko vyzerá ako takmer naša Veľká noc. Ľudia tancujú ľudové tance a je stále živá aj tradícia preskakovania ohňa, ako u nás, preskakovanie Jánskeho ohňa.

Najväčším tureckým sviatkom je však Ramadán, ktorý príde už o chvíľku a my vám prinesieme o ňom zaujímavý článok:)

Sledujte nás !

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

 

Leave a Reply