Čo treba vybaviť pred cestou do Turecka ? V zdravotnej poisťovni, keď som odchádzala do Turecka ma pani síce vehementne presviedčala, že Turecko je časťou EÚ, ale nie je ! Keby bolo Turecko súčasťou EÚ, tak by sa nám síce ľahšie žilo, ale nie je zatiaľ.
V prvom rade treba poznamenať, že Turecko nie je súčasťou Európskej únie, ak tam, ale idete iba na pár týždňovú dovolenku, výraznejšie nič nepocítite.
Turecko je mimo EÚ, preto treba uzatvoriť komerčné poistenie SVET, alebo podľa toho, ako vám povedia v poisťovni. Do Turecka nemôžeme cestovať iba na občiansky preukaz, musíme mať platný cestovný pas, minimálne pol roka pred odchodom z Turecka domov.
Inak hrozia na hraniciach problémy, ktoré zaiste nikto nechce . Ak cestujete s cestovnou kanceláriou, cestovná kancelária vám všetko povie a pokyny rozdá pred zájazdom. Ak idete na vlastnú päsť, treba si všetko dôkladne prichystať vopred.
Víza nie sú už do krajiny potrebné, boli potrebné kedysi a platili sa na hraniciach. V súčasnosti sa nič nemusí platiť, Turecko zrušilo vízový styk so Slovenskom v rámci dobrých diplomatických stykov. Treba si dávať pozor na platnosť pasu, pretože neraz sa stalo, že na bratislavskom letisku som mala spolucestujúcich, ktorý mali pas rok po dátume expirácie 🙂
V pase musia byť dve stránky voľné na opečiatkovanie. Na hraniciach sa dlho nestojí, všetko ide veľmi rýchlo, nemusíte sa báť dlhých radov. Môžete využiť aj bezplatnú registráciu a vyplniť formulár na Ministerstve zahraničných vecí pred cestou do zahraničia.
Z hľadiska bezpečnosti si vždy radšej skopírujem pas a základnú dvojstránku v prípade straty alebo odcudzenia. Akékoľvek odcudzenie a krádež hocijakých dokladov, peňazí a pod. je nutné jednoznačne nahlásiť okamžite na polícii. Iný cestovný doklad ako pas nie je platný.
V Turecku na bezvízový styk sa môžete zdržať až 90 dní v rámci 180 dní. Potom, ak chcete predĺžiť svoje pôsobenie v krajine, musíte si zaobstarať IKAMET, čo je celkom časovo a psychicky náročné. Ikamet je povolenie na krátkodobý pobyt v Turecku. O tom, ale viac v ďalšom článku 🙂
Peniaze v Turecku
A čo s výmenou peňazí? Ako vieme, v Turecku sa používajú turecké líry, nie eurá. Preto je vhodné si pred cestou vymeniť eurá za líry, pretože v Turecku, ak platíte eurami, dajú vám dvojnásobnú cenu 🙂 Turci milujú doláre a eurá.
Lepšie je preto vymeniť si v banke, rozhodne si nevymieňajte líry v pokútnych „ zmenárňach“, kde dávajú všelijaké kurzy, len nie správne 🙂 Radšej treba buď platiť kartou, ak je to možné, alebo lírami. Eurami a dolármi sa neoplatí platiť – všetko preplatíte 🙂
Treba ale upozorniť, že na miestnych trhoch, alebo aj v niektorých obchodoch sa nedá platiť kartou a niekedy sa nedá platiť ani zahraničnou kartou. Vymeniť peniaze si môžete aj v Turecku s normálnym kurzom v národnej banke napr. Halkbank, alebo ešte lepšie Ziraat Bankasi, tam sú kurzy naozaj seriózne a dajú vám aj blok o všetkom.