Chystáte sa aj vy na dovolenku do Turecka ? Keď som kedysi počula o Turecku, povedala som si: „ klasická prímorská krajina, nič výnimočné“ a hneď som posúdila, že „ tam nič nie je, čo by sa oplatilo“. Vedela som síce, že Turecko má dlhšiu históriu a že je to veľká krajina, no netušila som, ako to v skutočnosti je. Skutočnosť je ešte lepšia ako počutie.
1. Turecko má perfektne rozvinutý turizmus.
Tým, že som dosiahla akademické vzdelanie v odbore cestovného ruchu, tak ma očarilo v prvom rade to, že Turecko ma naozaj kvalitne rozvinutý turizmus. Nejedná sa len o úžasné prímorské plážové oblasti Egejskej a Tureckej riviéry, ale aj veľké mestá, ako Istanbul, Izmir, Antalya, Bodrum, Eskisehir, Ankara. Turizmus je na perfektnej rozvinutej úrovni a my môžeme len tíško závidieť 🙂
Služby na kvalitnej úrovni, nádherná jedinečná príroda, pamiatky, lacné ubytovanie, európsky štandard, prijateľné ceny. Čo viac si človek môže turista prijať ? V Turecku si príde na svoje každý typ turistu, či už športovec, lenivý plážový flegmatik, dychtivý historik, alebo religiózny turista. Z každého rožka troška, ako sa vraví .

2. Národná hrdosť a povedomie
Národnú hrdosť môžeme tiež tíško závidieť. Turci majú stále vyvesené vlajky v oknách. Národná hrdosť je citeľná vždy a všade. Aj najmenšia zastrčená kaviareň má v okne, alebo na stene pripevnenú vlajku.
Obrovská láska a tradícia k sultánom, Ataturkovi a k národu, pôde, pre ktorú by každý pravý Turek rád aj položil život. Zem je pre nich všetko. Národné sebavedomie a tvrdohlavosť je v nich proste zakotvená.
Aj v hymne sa spieva o tom, že sa nikdy nevzdajú a vždy si pôjdu tvrdohlavo za svojím 🙂 to je asi dobrý dôkaz národnej hrdosti a sebavedomia. Od prírody majú v sebe bojovú tradíciu a sebavedomie hrdých bojovníkov.
3. Orientálna a aj európska atmosféra
Keď sme v Európe, cítime iba európsku atmosféru, neriešime „ východ“. Necítime nič orientálne ,dovolenkujeme v klasickej Európe. Všetko tu dôkladne poznáme a nie je to nič výnimočné.
V Turecku sa kombinuje orientálna atmosféra a európska v jednom. Nemožno povedať, že Turecko je iba orientálne a tiež nemôžeme povedať, že je Európa . Je to zmes rozličných bohatých kultúr, ktoré sa tam miešajú. Takisto to možno vidieť aj v rozličných regiónoch a na ľuďoch. Kultúra Turecka bola ovplyvňovaná Európou, Byzantskou ríšou.
V Turecku pôsobili počas stredoveku mnohí európski umelci, ktorý dodali Turecku európsky ráz. Turecko vstrebávalo stáročia európsku kultúru. Ale nevzdalo sa ani svojej „ východnej islamskej kultúry“.

4. Sultánska tradícia a Osmanská ríša, bohaté dejiny
Vďaka bohatým dejinám a sultánskej tradícii dnes Turecko oplýva množstvom kultúrnych, historických nálezísk, vykopávok, pamiatok. V každom kúte Turecka môžete niečo výnimočné nájsť.
Antické pamiatky na pobrežiach morí, najmä v Egejskom a Stredozemnom mori sa nedajú dokopy prejsť ani za pol roka ( Side, Istanbul, Izmir, Efes, Trója).
Sultánska dynastia vládla v Turecku až do konca prvej svetovej vojny, kedy sa Osmanská ríša rozpadla. Táto dlhá tradícia je jedinečná a Osmanská ríša tiež patrí medzi jedinečné ríše, aké kedy na svete boli.
5. Mustafa Kemal Ataturk
Istotne každý poznáte slovo „ kemalizmus“, ale málokto vie odkiaľ toto slovo pochádza. Pochádza od hrdého vodcu Mustafa Kemala Ataturka, ktorý spravil v krajine užitočné reformy, ktoré navždy oddelili Turecko od arabského vplyvu a „ poeurópštil“ Turecko, preto sa tam dnes Európania môžu cítiť ako doma 🙂
Ataturk spravil mnohé zásadné reformy v spoločenskom živote, politike a tak spravil z Turecka jedinečný štát, preto ho väčšina obyvateľov oslavuje a miluje.