Novoročné zvyky v Turecku

Aj vy ste zvedaví, aké novoročné zvyky majú v Turecku? Oslavujú Turci Nový rok? Majú vôbec nejaké zvyky a tradície ? Nový rok je významným medzníkom na celom svete, a  aj v Turecku. 

Turci oslavujú nový rok, keďže v roku 1926, Turecko prijalo gregoriánsky kalendár a zrušil sa  solárny islamský kalendár. Samozrejme, vďaka lídrovi Ataturkovi. 1. január je teda oficiálny sviatok.

Obyvatelia veľkých miest stavajú stromčeky,  ako na naše sviatky, vyzdobujú stromy so svetlami. Sledujú ohňostroje, alebo si vymieňajú malé darčeky. V Turecku sa Silvester vo veľkých mestách oslavuje dekoráciami ako na naše Vianoce.

Tesne pred polnocou sa v televízii vysiela veľmi zvláštne a silvestrovské vyžrebovanie lotérie. Lotéria je veľmi populárna. Nákup lístka sa stal pevnou tradíciou a je dokonalým darčekom. Žrebovanie sa pozerá tesne pred polnocou v kruhu rodiny.

Aké majú Turci tradície?

Musia si darovať niečo červené, aby to prinieslo šťastie. Ďalšia tradícia spočíva v rozrezaní granátového jablka, čo zabezpečuje prosperitu.  Po polnoci si doprajú krátku prechádzku pretože sa verí, že to prinesie šťastie do ich života. Veriaci ľudia privítavajú Nový rok bez alkoholu a modlia sa za úspešný nový rok.

Turecký novoročný stromček v turečtine „Yılbaşı Ağacı“ vyzerá rovnako ako vianočný stromček s vianočnými ozdobami.

nový rok 2021
nový rok

Novoročný stromček môžeme vidieť ako znak jasne westernizovanej tureckej kultúry, preto ho príliš religiózni obyvatelia odmietajú a nestavajú.  Najmä, čo sa týka vidieckeho obyvateľstva. Existujú však aj dôkazy, ktoré ukazujú, že turkické kmene slávili zimný slnovrat stromom želaní, nazvanej Nardoqan.

Ohňostroje na Nový rok
Ohňostroje na Nový rok

Mnoho ľudí v Turecku oslavuje Silvestra veľkou rodinnou večerou, pričom je  hlavným jedlom pečená morka. Tiež sa pečie baklava alebo iné sladké pochutiny. Mnoho ľudí hrá rôzne spoločenské  hry. Hotely, reštaurácie ponúkajú na Silvestra špeciálne zábavné programy.

Silvester nie je oficiálnym sviatkom, hoci veľa pracujúcich má pol dňa voľno. Administratívne budovy, školy a pošty, štátne podniky môžu byť zatvorené popoludní 31. decembra.

Supermarkety tiež môžu byť zatvorené skôr, ako je obvyklé. Súkromné predajne nie sú zatvorené. Turci si niekedy berú pár dní voľna kvôli prípravám a oslavám, cestujú za rodinou a pod.

Leave a Reply