Aká je turecká kuchyňa ? Dnes sa trošku viac pozrieme na tureckú street food kuchyňu. Turecko je jedna z top destinácii, kde je street food veľmi rozšírený. Bola som očarená, ako sa dá výborne najesť aj na ulici a nemusíte sedieť ani v reštaurácii. Sú rozšírené rôzne jedlá na ulici.
Čo osobne som ja najviac milovala je čaj so sebou do plastového kelímka. Všetci si pochutnávajú na tradičnom kebabe, ktorému som síce prišla aj ja na chuť, ale ja si ho dávam vegetariánsky. Preferovala som radšej bez mäsa.
V Turecku sa nemusíte obávať dať si street food jedlo napríklad v Antalyi a okolí, s čistotou sa nemusíte trápiť. Bolo to všetko náležite čisté. Nežijeme niekde v Čine, Taiwane, alebo inde, kde je to špinavé. Ja som osobne nemala žiadnu zlú skúsenosť s jedlom na ulici, a to som ho jedla prakticky stále.
Veľmi rozšírené ďalšie street food jedlá sú Midye, ktoré ponúkajú aj na plážach. V mušli sú pripravené ryža s rybu zmiešané dokopy a pokropené citrónom. Je to perfektné jedlo. Chuť je zaujímavá najmä, keď sa to dochutí bylinkami.
Bez Simitu si neviem predstaviť Turecko. Simit je niečo, čo musí každý deň byť na stole v každej Tureckej rodine. Či už na raňajky, alebo len tak. Väčšinou sa podáva so syrom a paradajkou a čajom.
Dostať ho do ruky s čajom, čo vám určite zaženie hlad. Predstavuje sezamové okrúhle slané pečivo, ktoré je vhodné ku káve a čaju. Patrí medzi najlacnejší street food a dostanete ho aj za dve líry, čo je skutočne pár centov.
Bez lahmacunu si takmer neviem predstaviť, ako by som prežila v Turecku. Stala som sa na ňom závislá! Je to obdoba tureckej pizze, predstavuje tenučké cesto, ktoré je navrchu plnené zmesou s mletým mäsom a zeleninkou. Je to poriadna mňamka!!
Balik ekmek, alebo teda malé opražené rybičky plnené so zeleninou v chrumkavom chlebíku alebo bagete. V Antalyi nájdete takých reštaurácii veľmi veľa a jedlo je lacné, stojí iba v prepočte 1,5 eura. Osobne som mala najradšej z toho chrumkavú čerstvú zeleninu .
Zamilovala som sa aj do tureckého jedla 🙂 Zaľúbite sa istotne aj vy 🙂