Vianoce predstavujú najkrajší a najsviatočnejší čas pre kresťana, nech sa už nachádzame hocikde. Radi si pripomíname narodenie Krista. Aké sú Vianoce pre Slovákov žijúcich v zahraničí? Aké zvyky dodržiavajú , môžu ich vôbec dodržiavať v moslimskej krajine ? Dozviete sa viac v článku.
Ako kresťania oslavujú Vianoce v moslimskej krajine?
Mnohí z nás trávia Vianoce v Turecku, kvôli pracovným povinnostiam, alebo kvôli tomu, že tam už majú celoživotných partnerov.
Aj v cudzine, a napríklad aj v Turecku môžete zažiť pravé Vianoce, ide o to, aké si ich človek sám pripraví. Dôležité však je stráviť ich v pohode, pokoji, v zdraví a tiež s tými ktorých milujeme. V Turecku nie je štátom zakázané oslavovať Vianoce, ak ste kresťan. Nikto vám to zakázať nemôže. Turecko je liberálna krajina, kde je možné sláviť Vianoce normálnym spôsobom ako doma. Atmosféra však v meste a možno u vašich susedov nebude práve sviatočná 🙂
Pôst počas štedrého dňa môžete pokojne dodržiavať, to je čisto na vás. Ja držím pôst nielen na tento deň, ale aj v iné dni v roku. Nejem mäso, prípadne nejem vôbec, len pijem vodu.
Tradičné špeciality si dokážete pripraviť aj v cudzine. Na stole nesmú chýbať rôzne dobroty, ako domáce jablká, oriešky, medík, cesnak a domáci chlieb. Nesmie chýbať tradičná kapustová polievka. Tradičnú kapustnicu asi nedokážete zohnať, lebo taká kyslá vykysnutá sa dá ťažšie zohnať, ryba a zemiaky tiež nesmú chýbať.
Medovníčky a linecké pečivo si viete upiecť hocikde. Zemiakový šalát je tiež ťažšie spraviť. Ako náhrada môžu byť použité zemiaky, alebo zemiaková kaša, no pokúsiť sa môžete.
Zvyky pri stole
Ja si zvyknem dávať pod obrus peniažky, alebo šupiny z kapra. Zabezpečí to symbolicky prosperitu a hojnosť počas ďalšieho roka. Med zase symbolizuje, že máme byť k sebe sladkí ako med. Oriešky tiež dostanete hocikde, aj na trhu, hádžu sa do rohov jednej izby, aby sme si zabezpečili zdravie a prosperitu.
Odmalička ma mama učila, že tanierik pre „pocestného“ nesmie na stole chýbať, keby náhodou niekto prišiel.
Počas štedrej večere musí byť horiaca sviečka a zvonček na stole. Keď sa zvoní zvončekom, tak to symbolizuje odohnanie zlých síl. Negatívna energia sa vytratí a príde do domu iba pozitívna energia. Pred večerou sa zvyčajne aj modlieva, prípadne sa spraví krížik z medu na čelo.
Dekoruje sa klasicky vianočný stromček, prípadne sa ozdobí vetvička. Niekedy sa zdobia aj živé stromčeky. V Turecku je možné dostať aj živé stromčeky, nemusia to byť iba palmy 🙂
Vianoce v zahraničí
Vianoce v cudzine, najmä v moslimskej krajine, môžu byť tiež krásne a požehnané, ide o vnútorné prežívanie. Možno môžu byť ešte krajšie ako na Slovensku, či v Európe. Svoje zvyklosti môžete dodržiavať hocikde sa nachádzate.
Vianoce nie sú o mieste, ale o spirituálnom prežívaní s tými ktorých milujeme a je jedno, kde sa nachádzame. Postačí nám byť s milovanými, nemusíme mať ani zemiakový šalát a tip top kapustnicu. Práveže aj Vianoce v zahraničí majú svoje čaro.
Krásne a pokojné Vianoce nech už ste kdekoľvek.