Oslavujú v Turecku Vianoce?

Aj vy ste sa niekedy zamýšľali nad tým, ako Turci oslavujú Vianoce, keďže sú moslimského vierovyznania? Preto, Vianoce ako príchod Spasiteľa na svet sa neoslavujú.  Dokonca, striktní vyznávači islamu, hovoria o oslavách Vianoc, ako o hriechu a nesmú ich oslavovať.

V Turecku sú 24. december a aj celé Vianoce bežné pracovné dni, kedy ľudia chodia normálne do práce. Turci oslavujú len príchod Nového roka, kedy niektoré firmy majú dovolenku. Aj to iba vďaka Mustafovi Kemalovi Ataturkovi, ktorý prešiel z islamského kalendára na náš.

vianoce v turecku, darčeky pod stromčekom
Vianoce v Turecku

Vianoce v Turecku

Keď som bola na Vianoce v Turecku, tak som si už od začiatku decembra všimla vyzdobené ulice ozdôbkami, vyzdobené obchody, predávalo sa ihličie, ozdoby na stromčeky, predávali sa niekde aj živé stromčeky. Súvisí to asi s tým, že Turci si niekedy robia stromček na Nový rok, nie na Vianoce.

Niektorí z nich si kupujú maličkosti na Nový rok. Asi sa týmto snažia pripodobniť západu. Myslela som si, že oni vôbec nestavajú stromček, a vôbec si nedávajú darčeky, ani drobné. Nerátala som ani len so žiadnou výzdobou na uliciach. Vskutku ma to veľmi milo prekvapilo.

Potom som si pomyslela, že je to preto, lebo je tam veľmi veľa Európanov, ako Rusi a Nemci v tejto oblasti.  Obchody tiež ponúkajú zlacnený tovar a akcie, aby ľudia kupovali viac a viac.

Podobnú skúsenosť, čo sa týka Vianoc v Turecku, mám aj z Istanbulu. Rovnaké dojmy. Keď som tam bola na konci novembra 2019, tak obchodníci v zastrčených obchodíkoch predávali blikajúce svetielka, stromčeky, zlacnený tovar, výzdobu som si však nevšimla 🙂

Nový rok v Turecku

Niektorí Turci vôbec neoslavujú príchod Nového roka, nie je u nich typické zúčastňovať sa  párty počas novoročnej noci. Najmä striktnejší moslimovia sa nezúčastňujú na takýchto oslavách. Turci majú radi dobré jedlo a pitie, takže Nový rok skôr vítajú v tomto duchu s rodinou, alebo skôr žiadnym výnimočným spôsobom.

Vo veľkých mestách sa konajú veľkolepé novoročné ohňostroje, najmä vo veľkých mestách ako Istanbul.

vianoce
vianoce v Turecku

Turci majú povedomie o Vianociach, pretože to vidia odmalička vo filmoch, prípadne je tam žijúcich veľa turistov. Vianoce im nie sú až tak vzdialené, ako napríklad niekomu z arabských krajín. No tiež im neprikladajú žiadny význam a určite ich nemajú v pláne oslavovať a ani neoslavujú.

 

Leave a Reply