Aj vy zápasíte s cudzím jazykom? Neviete ako sa dostať do cudzieho jazyka ? Zdá sa vám príliš ťažký? Poradíme vám 4 tipy, ako sa naučiť rýchlo cudzí jazyk.
Keď som sa začala učiť totálne odlišný, TURECKÝ jazyk, ktorý je úplne odlišný od európskych jazykov, tak som si povedala, “ fúha, ale si si toho naložila“. Zvládnem to? Samozrejme, zvládnem! Len všetko chce svoj čas. Nie som lingvista, ale ponúkam vám 4 dôležité tipy ako sa rýchlo naučiť cudzí jazyk z mojej osobnej skúsenosti. Nič nie je také zložité ako sa zdá.
Zo začiatku sa mi turečtina zdala extrémne ťažká a myslela som si, že to nezvládnem. Predsa len nepatrí ani len do indoeurópskej jazykovej skupiny, čiže je úplne iná, ako európske jazyky. Je aglutinujúci jazyk, t.j. všade sa pridávajú sufixy ku konci slova. Tieto sufixy sa samozrejme menia ešte aj podľa osoby, čísla, času 🙂 aby to nebolo také jednoduché:) Tu je mini príklad
príklad: ev- dom
v dome- evde
ja som v dome – evdeyim
Ja som bola v dome – evdeydim 🙂
Nie je to žiadna sranda 🙂
4 Tipy na učenie sa cudzieho jazyka
1. V Turecku, ak chcete byť dlhšie, a nielen na týždňovej dovolenke v hotelovom rezorte, tak sa jazyk nejako musíte naučiť, aspoň na hovorovej úrovni. Turci veľmi po anglicky nehovoria. 🙂 Ale nie je to len v Turecku, platí to pre každú inú krajinu, aj napr. v Grécku. Začala som sa učiť, tak že som si všímala názvy v obchode, na ulici… Toto bol začiatok mojej dlhej púte. Samozrejmosťou je, keď ste už v tej danej krajiny, rozprávať sa čo najviac s miestnymi, aj keď hovoríte s chybami, hanbíte sa, vždy komunikujte v danej krajiny. Nebuďte ticho. Čo najviac sa snažte hovoriť, aj keď vyslovujete zle.
2. Skúste počúvať videá na youtube. Je tam veľa videí, ktoré vysvetľujú turečtinu, alebo aj hocijaký iný jazyk. Mne osobne youtube videá veľmi pomáhali zdokonaliť sa na hovorovú úroveň. Taktiež mi pomohlo pozerať turecké seriály najprv s anglickými titulkami, neskôr s tureckými. Najlepšie sa takto človek učí cudzí jazyk. Snažte sa počúvať pesničky v tom jazyku.
3. Učte sa pravidelne slovíčka, slovnú zásobu aj gramatiku. Na internete aj na FB je veľa skupín, kde sa zadarmo môžete prihlásiť a sledovať isté profily, ktoré tam stále pridávajú niečo nové. Sú aj turecké stránky, napr. turkishbasics.com, kde sa veľmi veľa píše o gramatike, slovíčkach. V súčasnosti sú dostupné, konkrétne z turečtiny, aj rôzne anglicko – turecké slovníky, učebnice. Stačí si stiahnuť z pdf, nemusíte míňať peniaze na kurzy.
Samozrejme, na kurze v danej krajine sa naučíte úplne najviac a profi level. Ak nemáte takéto finančné a časové možnosti, skúste byť ako ja, ako samouk. Len si to vyžaduje tvrdú prácu a disciplínu. No verte, že sa do toho časom dostanete. Kurzy sú však skvelou možnosťou, ako sa naučiť jazyk. AK máte takú možnosť, využite ju!
4. Žite v tom jazyku. Každý deň si prečítajte niečo v tom – ktorom jazyku. Venujte denne aspoň pol hodinu čas danému jazyku, snažte sa rozmýšľať v danom jazyku. Keď na učenie ale skutočne nemáte čas a náladu, tak si len počúvajte pesničky v jazyku, to slúži na zlepšenie výslovnosti. Nenúťte sa do toho. Najlepšie sa cudzí jazyk učí, keď sa nenútite, ale CHCETE to. Sústreďte sa len na učenie jedného jazyka, nikdy sa neučte dva tri naraz, to narobí viac škody, ako osohu.
Môj boj s turečtinou ešte neskončil, stále sa vzdelávam každý deň, ale motivuje ma fakt, že keď sa naučím plynule konverzovať v akejkoľvek situácii, budem v danej krajine úplne nezávislá a nemusím mať žiadne obavy pri cestovaní alebo žití.
Vedieť cudzí jazyk danej krajiny je nevyhnutnosťou. Mám v pláne samozrejme navštevovať aj kurz. Z vlastnej skúsenosti viem, že treba iba vytrvalosť, motiváciu a trpezlivosť. Neučím sa už druhý jazyk k turečtine. Túto chybu som urobila pred rokom, keď som sa zároveň ako samouk učila aj nemčinu, ale už som od toho upustila. Jeden jazyk bohato stačí 🙂
Ak máte akékoľvek otázky, ako sa učím, z akých materiálov, obráťte sa na mňa
Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/
facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c
Zdroje unsplash.com, pixabay.