40 pravidiel lásky – Elif Shafak

Keďže som vášnivá čitateľka, nedávno sa mi dostala do rúk kniha od Elif Shafak – 40 pravidiel lásky. Keďže sa zaoberám Tureckom a aj jeho dejinami, napadlo mi prečítať si ju, keďže je od tureckej autorky. Autorka  je veľmi známa nielen v Turecku, ale aj za hranicami.

Jej diela sú naplnené búraním náboženských a sociálnych dogiem spoločnosti. Kritici ju prirovnávajú k tureckému Paolovi Coelhovi.  Jej najhodnotnejším dielom je pre mňa určite  kniha 40 pravidiel lásky. Kniha ma zaujala hneď na prvý šup, keďže ma zaujal nadpis. Rozmýšľala som, aké pravidlá lásky môžu byť.

Ak skutočne prahnete po láske, z tejto knihy láska úplne srší. Útla knižočka nie je len o láske, ale aj o tureckej kultúre, histórii, a najmä o sufizme.

láska

V knižke sa prelínajú dva deje, preto niekedy možno pôsobí trošku zmätočne, no jej záver je úžasný. Nájdete tam mnohé múdrosti o láske, ako skutočne prežiť život. Je perfektná a úplne ma dostala. Nemyslela som si, že spojenie histórie, náboženstva a tiež lásky a vzťahov, môže byť tak fascinujúce a pútavé.

Dej je vsadený do dvoch období, prelína sa. Jedna dejová línia odzrkadľuje súčasný pár a manželstvo  v USA. Hlavnou hrdinkou je Ella, ktorá je vydatá za svojho bohatého manžela a žijú si pokojným, ale nešťastným životom v USA so svojimi deťmi. Hoci Ella vnútorne nie je naplnená, nevie, čo má robiť v živote.

Keďže je Ella editorka kníh, dostane sa jej úplne náhodne do rúk rukopis od autora Aziza, ktorý píše o sufizme ( náboženský smer islamu). Rukopis je o nekonečnej a pravej láske, a to úplne Elle zmení život. Pomocou jeho knihy sa Ella doňho zaľúbi. Neskôr si začínajú mailovať. Aziz je smrteľne chorý a veľa času už mu neostáva. Ella sa rozhodne opustiť rodinu a vydať sa do Turecka za ním. On chce zomrieť v Konyi. Druhá dejová línia sa sústreďuje okolo  Šamsa z Tabrízu a o Rumím, o ktorých píše Aziz vo svojom rukopise. Aziz sa zaoberá sufizmom.

40 pravidiel lásky

Elle kniha prevráti  život úplne naruby, a jej doterajší život už nikdy nebude taký ako kedysi. Vďaka rukopisu sa ocitne v Turecku, odkiaľ autor pochádzal. Zaľúbi sa do neho na prvý pohľad. Rukopis pojednáva o Šamsovi z Tabrízu a o Rumím z 13.storočia. Ellin život nikdy nebude taký ako bol predtým, a po Azizovej smrti sa rozhodne úplne zmeniť a pretkať svoj život neuveriteľnou láskou.

Po prečítaní tejto knihy už ani váš pohľad na lásku a život nebude taký ako predtým a budete si viac ceniť lásku.  Na týchto stránkach ucítite skutočnú lásku.

Čo je sufizmus a kto sú derviši?

Sufizmus je islamská sekta, ktorú môžeme nájsť najmä v Egypte a v Turecku. Sufisti sa inak nazývajú aj derviši. Jej zrodom bolo mesto Konya a zakladateľom Rumí. Sufisti hlásajú rovnosť, spravodlivosť, nekonečnú lásku k Bohu a k blížnym.

Praktizujú meditácie, asketický spôsob života, cez ktorý sa chcú spojiť s Bohom. Odmietajú radikálny islam a radikálne vysvetlenie Koránu. Niektoré sufijské múzeá môžeme navštíviť, napríklad v tureckej Konyi. Derviši sú známi svojimi krúživými polhodinovými tancami, kde sa točia dookola v snahe priblížiť sa viac k Bohu. Hoci táto sekta vychádza z islamu, tak extrémisti ju nenávidia.

Dokonca bola v Turecku zakázaná počas vlády M.K. Ataturka. Neskôr sa podarilo prívržencom dervišov, zachovať sufijské tance ako súčasť kultúrneho dedičstva v krajine. Turisti si radi prezrú tieto múzeá, napríklad jedno také dervišské múzeum som navštívila aj v Antalyi, v Kaleici. Bola to príjemná návšteva, všade hrala flauta a boli tam obrázky dervišov. Trstinová flauta je jedným zo základných hudobných nástrojov, ktoré derviši pri tanci využívajú. Novodobý sufizmus sa stále viac dostáva do popredia najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí odmietajú radikálne učenie Koránu.

Sufisti sú asketici, mystici, majú radi rituálne tance, spev, hudbu, robia rôzne dýchacie a meditačné techniky, aby mohli byť bližšie k Bohu.

derviši

Niektoré turecké hotely robia mnohé večerné programy v spojitosti s dervišskými tancami 🙂 Sama som bola účastníkom.

Leave a Reply