Konvertovanie na islám: Šokujúci príbeh kresťanky Lenky, ktorá sa rozhodla konvertovať na islám

Vyspovedali sme dnes Slovenku Lenku o tom, aké je to konvertovať na islám, prečo to urobila, a ako sa jej žije ako moslimke na Slovensku.  Prinášame vám exkluzívny článok o tom, aké je to konvertovať na islám a čo všetko zmena náboženstva obnáša.

V rozhovore sa dočítate, prečo Lenka začala pochybovať o kresťanstve, prečo sa rozhodla pre islám, ako k tomu pristúpila jej rodina a čo sa jej na islame páči. Mladú maminu Lenku vždy fascinovali náboženstvá. A tak sa po dlhých rokoch skúmania a porovnávania náboženstiev rozhodla vybrať si inú cestu v živote ako väčšina Slovákov.  Avšak po konverzii na islám sa stretla na Slovensku s nelichotivými narážkami, pohŕdaním,  a netolerantným správaním iba pre to, že zmenila vieru.

Ako si sa dostala k islámu? Čo ťa k nemu viedlo?

Bola to dlhšia cesta, trvalo to celé asi 7 rokov. Bola som vychovávaná ako kresťanka- katolíčka, ale v tejto viere som mala viac otázok ako odpovedí, ktoré mi nedávali zmysel. Študovala som na univerzite v Prahe, kde som sa stretávala s ľuďmi rôzneho vierovyznania. Pár mesiacov som chodila k baptistom (kresťanský protestantský smer). Dávalo mi zmysel, že neverili ako katolíci, že je možné prijať Boha v oplátke. Taktiež boli otvorenejší. Stretávala som sa ale aj s inak veriacimi ľuďmi – s moslimkou, so Židovkou, aj s ateistami. Diskutovali sme o viere.

Celkovo, aj keď sa mi islám zo začiatku nepozdával, tak odpovede kamarátky moslimky na otázky, ktoré sme tam preberali, dávali najväčší zmysel. Mali logiku. Nie prvoplánovú, ale zapadali do seba ako puzzle. Tak som sa začala o náboženstvá zaujímať viac v tomto ohľade. Porovnávať ich, nežila som však ani podľa jedného – lebo som si v tej dobe nebola istá, ostávala som katolíčkou len na papieri.. Kresťanstvo a judaizmus som časom vylúčila  (ich teológia obsahovala rôzne rozpory i priame protirečenia).  Nenáboženský budhizmus dodnes považujem za úžasnú filozofiu (ktorá sa dá praktizovať i popri isláme), ale len za filozofiu. Z náboženstiev v mojom porovnaní vyhral islám. Až po 7 rokoch som si bola skutočne istá, čomu verím, k čomu mám najbližšie, a čo od toho momentu chcem žiť. Mnoho ľudí si myslí, že za tým môže byť muž, no u mňa to tak nebolo.

Čo ťa na ňom najviac fascinuje, že si sa ho rozhodla prijať islam?

Teológia o Bohu. Fascinuje ma ako je premakaná 🙂 Napr. spomeniem len jednu Božiu vlastnosť – Vševediaci. Čo si pod tým človek predstaví? Nejakú entitu, ktorá vie všetko, čo si myslíme, čo bude. Nedávno som počula jedného moslima hovoriť o Vševediacom Bohu. Hovoril, že to, že je Boh Vševediaci, neznamená len to, že vie čo si myslíme, alebo čo cítime. Vie všetko čo bolo, je a bude vo svete i mimo neho. A nie len to. Pozná každú jednu stotinu možnej sekundy, ktorá v budúcnosti nastane i nenastane. Každý jeden zvrat, ktorý je možné, aby sa udial, ktorý sa udeje alebo i ktorý sa neudeje. Každú jednu situáciu, ktorá by mohla nastať pri zmene určitej činnosti človeka. Každú jednu vetvu rozvetvenej budúcnosti nášho smerovania. Preto vie ako a kedy nastane koniec sveta… proste vie Všetko. Pre nás takmer nepredstaviteľné. A to je len jedna z 99 vlastností Božích, ktoré popisuje Korán.

Aké je hlavné učenie islámu? Na  Slovensku nemá veľmi dobrú povesť

Je 5 hlavných pilierov islámu: šaháda (vyznanie viery), modlitba, zakát (almužná), pôst (ramadán) a púť (do Mekky). Inak je učenie podobné ako v iných náboženstvách – v podstate zlaté pravidlo: čo nechceš aby tebe robili, nerob iným. V isláme je veľký dôraz na spravodlivosť a zodpovednosť za vlastné činy.

Aké sú podľa teba najväčšie mylné fámy alebo dezinformácie ohľadom islamu na Slovensku?

Och, tých je veľa, ani neviem ktoré sú už najväčšie.. 🙂 Asi taký fám, že v kresťanstve je žena rovnocenná a v isláme podriadená mužovi. V skutočnosti Biblia spomína podriadenosť žien (dokonca aby mlčali na zhromaždení) oveľa viac než Korán. Potom je taká fáma o ženách moslimkách, že len rodia deti, že sa vydávajú mladé – skutočnosť napr. zo Saudskej Arábie je to, že priemerný vek ženy, ktorá sa ide vydávať je momentálne 27r a viac než 70% žien tam má univerzitné vzdelanie. Feminizmus je dnes prítomný aj medzi moslimkami, hlavne v mestách.

Ľudia na Slovensku porovnávajú život tunajšej bežnej kresťanky so životom moslimky zo Somálska (chudobná krajina) a z toho si robia obraz o isláme. Samozrejme keby porovnali chudobné Haiti (katolícka krajina, kde ženy častokrát musia robiť prostitútky, aby sa vôbec najedli) alebo Venezuelu, Brazíliu s bohatou Saudskou Arábiou, Arabskými Emirátmi alebo mestským Tureckom, tak by to už tak pekne nevyzeralo.

Čím chudobnejší kraj, a ďalej od miest, tak je to vždy zaostalejšie a horšie pre ženy – a je jedno, či sú obyvatelia kresťania, moslimovia alebo ateisti. Je to tak všeobecne. Ženy sa majú zle tam, kde je nedostatok práce, málo financií a veľká pôrodnosť. V chudobných štátoch sveta. Tieto rozdiely nie sú o náboženstve, sú o životnej úrovni.

Dodržiavaš všetky zásady islamu?

Snažím sa, samozrejme nie vždy sa mi to darí. Nie som vzor dokonalosti.

Prečo napríklad moslimovia nemôžu piť alkohol ?

Je to proste zakázané Koránom, pretože to ľuďom škodí. Nerobí to nič dobré. Keď sa pozrieš okolo seba, tak koľko rodín alkohol rozvrátil? Koľko ľudí má kvôli nemu psychiku i fyzické zdravie na dne? Koľko ľudí by malo lepší život, keby svoj žiaľ prestali utápať v alkohole, ale radšej konali, aby tak zlepšili to čo sa im v živote nedarí? Boh vie, prečo niečo zakázal a ja to teda akceptujem.

Asi otázka, ktorá zaujíma každého, prečo ženy musia chodiť zahalené? Zahaľuješ sa aj ty?

Je to na jednej strane o ochrane ženy, na druhú stranu o slušnosti a na tretej strane o ochrane spoločnosti. Ak človek provokuje, zbytočne si narobí problémy. Koľko sporo odetých dám je znásilnených na diskotékach? Veľa. Áno, ako sa hovorí, úchylný muž sa otočí za každou sukňou, aj hijábom, dokonca aj burkou, ale načo provokovať? V týchto činoch znovu hrá svoju rolu alkohol. Takže ak eliminujeme: alkohol a sporo odeté ženy, tak je oveľa menšia šanca, aby žene nejaký bežný muž niečo urobil.

Slušnosť je druhý aspekt. Každá žena sa chce cítiť vážená, a tak sa tak zvykne aj obliekať. Niektorej žene k tomu stačí podľa jej názoru krátke tričko, inej dlhé, ale ani jedna z nich nepôjde do mešity alebo kostola v šortkách. U moslimiek sa za slušné považuje väčšie zahalenie než u nemoslimiek.

Tretí aspekt je spoločnosť. Muži v isláme sa majú starať o rodiny. Ženy nemajú mužov pri práci rozptyľovať. Sekretárka by sa teda mala obliekať slušne, nie tak aby šéfa rozptyľovala, nebodaj zvádzala na kadejaké myšlienky 🙂 Ženy na prechádzke by sa tiež mali obliekať tak, aby šofér nestratil pohľad na cestu zízaním žienkám do výstrihu, ktorý ho práve tak veľmi zaujal.. Ženy sa na tomto určite zasmejú, ale každá z nás vie aká je väčšina mužov zvedavých 🙂

Ja sa zahaľujem, ale bez nosenia šatky. Z kamarátok moslimiek to tak má asi 1/3. Proste ¾ alebo dlhý rukáv, dlhé nohavice alebo sukňa a to je všetko. Tak, aby som sa cítila slušne oblečená. Pri modlitbe samozrejme nosím šatku – tam nie je o čom.

Aké sú práva žien v islame?

Dovolím si krátke porovnanie. V porovnaní s kresťanstvom ako náboženstvom, podľa mňa väčšie. V porovnaní s ateizmom a sekulárnym spôsobom života v jednom ohľade menšie v inom rovnaké – závisí na pohľade právo vs. povinnosť. Žena má v isláme právo dediť, čo kresťanky v náboženstve nemali. Dedí však menej než žena v sekulárnom nenáboženskom práve. Ak sú dvaja súrodenci, muž a žena, tak žena na Slovensku, za sekulárneho práva, dedí ½. Moslimka by dedila ¼ podľa náboženského práva (podľa ktorého ju muž má povinnosť živiť, bratovi ostáva zodpovednosť za sestru ak nie je vydatá a táto povinnosť neprešla na jej manžela), ale môže aj viac – častokrát sa spisuje závet a na základe nej sa nakoniec rozhoduje.

Moslimka má právo rozviesť sa, ak by bol jej muž zlý. Nemusí s ním ostávať celý život.
Islám povoľuje používanie antikoncepcie i plánovaného rodičovstva, čiže v tomto má tiež navrch nad kresťankou. Moslimka má náboženské právo byť vyživovaná mužom. Muž tradične zabezpečuje rodinu, žena pracovať môže, ale nemusí, no má sa dobre postarať o domácnosť a deti.

Žena na západe si môže myslieť, že nejaká východná moslimka je utláčaná, pretože jej muž zakazuje pracovať. Z opačného pohľadu východná moslimka si môže o žene zo západu myslieť že je utláčaná, lebo musí pracovať a častokrát je celá domácnosť i tak na nej. Je to o uhle pohľadu.
Mne ale celkovo príde, že ľudia na svete žijú čím ďalej viac rovnako – bez ohľadu na vierovyznanie čo sa týka práv a povinností.

Napríklad to živenie manželom: to už je na ústupe aj u moslimiek. Poznám viac moslimiek, ktoré pracujú, než tie, ktoré sú doma. A u tých, ktoré sú doma zase pomáhajú muži v domácnosti pri starostlivosti o deti.

Zažila si aj nejaké nepríjemné situácie, keď napr. si nosila hijáb na Slovensku, ako na teba ľudia pozerali?

Mala som obdobie kedy som skúšala nosiť šatku bežne vonku (okrem modlitby). Pár dní, potom ma to prešlo. Jeden muž mi v električke vynadal. Pri krájaní chleba v obchode mal iný dosť štipľavé poznámky, a lekárka u ktorej som vtedy bola na vyšetrení ma označila za „kadejakú pakistanku“ a mala dosť nemiestne poznámky. Po týchto skúsenostiach som si povedala, že šatka nie je piliérom islámu a nebudem na ulici kvôli jej noseniu robiť zo seba cieľ.

Ako to vnímali tvoji blízki a priatelia?

Dodnes to berú ťažko všetci moji rodinní príslušníci z katolíckej viery. Jedine sestry sú s tým v pohode. Sú dosť otvorené rôznym diskusiám o viere/neviere.

Chcela by si si zmeniť aj meno na islamské?

Nie. Načo aj? 🙂 Moje meno je pekné a existuje aj v podobnej islamskej verzii: Aleena.

Myslíš si, že sa niekedy spory medzi islamom a kresťanstvom zmiernia alebo úplne vymiznú?

Myslím, že nie. Skôr si myslím, že islám sa v Európe bude pozvoľne šíriť – najmä kvôli teológii a princípom spravodlivosti ,  tiež pôrodnosti – až kým kresťanstvo nevytlačí. Myslím si, že o 100-200 rokov tu bude prevažovať skupina: ateistov a skupina moslimov, za nimi budú nasledovať kresťania a iné. Ktorá skupina z tých prvých dvoch bude väčšia, netuším, pretože i v isláme ako aj inde je dosť veľký nárast ateizmu – možno to nakoniec počtom prerazia ateisti, respektíve ľudia, ktorí v niečo veria, ale nedefinujú to a nespadajú pod žiadne náboženstvo.

Dodržiavaš teraz Ramadán?

Začala som sa postiť. Vydržala som 5 dní. 🙂 teraz mám prestávku pár dní, ale plánujem ešte pokračovať, ak to zdravie dovolí.

O ramadáne si môžete prečítať viac tu:

Ramadán 2021

Navštívila si už aj niektoré islamské krajiny ? A ak nie, plánuješ navštíviť nejaké?

Chcela by som ísť raz na púť do Mekky a čo sa týka dovolenky, tak aj do Turecka. Pozrieť si pamiatky, trochu aj more, miestne mešity, možno aj Hágiu Sofiu. Okrem toho ma celkom zaujal tamojší typ trhovisiek, bazaarov. Rada by som sa tam niekedy rozhliadla. Som taká trochu nákupná maniačka, takže toto by bol pre mňa asi raj 🙂 😀

Čomu sa venuješ v živote, okrem rodiny  ?

Podnikám. Mám eshop https://dakanur.sk s islamskými predmetmi, šatami, doplnkami – nie len pre moslimky! 🙂 ..a okrem toho píšem blog. Začala som na refresheri, ale presunula som sa na postoj, takže teraz keď mi niečo sezónne napadne, tak píšem tam.

Necítiš sa niekedy divne na kresťanskom Slovensku ako moslimka ?

Vyrastala som tu, takže ani nie. Som tu spokojná.

Nechcela by si niekedy utekať žiť radšej do moslimskej krajiny ?

Čo sa týka života, tak možno aj áno, ale kvôli počasiu nie. Nepoznám žiadnu moslimskú krajinu, ktorá by mala také podnebie ako je to naše, a ja nie som zase úplne na teplo. Dovolenku zvládnem, no tam to u mňa končí 🙂 Ešte také severné Francúzsko, alebo Veľká Británia, to by sa dalo. Už tam aj žije dosť moslimov, takže ak by som chcela žiť v nejakej väčšej komunite, tak ja by som šla osobne do takých tých mierne chladnejších kútov sveta.

Aký je život moslimov na Slovensku?

Záleží na tom, čo je tým myslené. Žijeme tu normálne. Žijú tu rodilí moslimovia i prisťahovalci z rôznych krajín. Islamská nadácia v Bratislave sa snaží, aby sme fungovali ako komunita. Jediné čo tu možno chýba je zoficiálnenie islámu ako náboženstva na Slovensku. Je to pre mňa trošku zarážajúce, že druhé najväčšie svetové náboženstvo a najrýchlejšie rastúce náboženstvo na svete je tu považované za niečo neexistujúce.

Pevne dúfam, že postoj väčšiny Slovákov nemoslimov k Slovákom i cudzincom moslimom sa dobudúcna zlepší. V poslednej dobe je aj taký trend, že niektoré slovenské potravinárske značky začínajú certifikovať halal. Máme tu aj pár halal obchodov – hlavne vo väčších mestách / Bratislava, Košice, iné/, ktoré teraz fungujú taktiež ako eshopy. Uvidíme ako sa to celé dobudúcna vyvinie 🙂 Inshallah dobre.

Lenka si prešla mnohými nepríjemnými a neúctivými narážkami za zmenu svojej viery. Výber náboženstva predsa nezávisí krajiny, národnosti a rase. Každý si môže vybrať, náboženstvo ku akému cíti naozaj blízko. Lenka si vybrala islám.

Tolerancia, rešpekt a úcta by mali vždy panovať medzi ľuďmi nech už veria v akékoľvek náboženstvo. Nesúhlas sa dá prejaviť aj iným spôsobom, ako urážkami a podceňovaním. Preto viac chápme a neposudzujme iných ľudí za výber ich životnej cesty. Riaďme sa zásadou “ Ži a nechaj žiť“.

Sledujte nás na :

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

Zdroj fotografii : Lenka Kravcová,

 

Leave a Reply