O tureckej svadbe sme písali nedávno. V článku
Dnes sa bližšie pozrieme na jednotlivé zvyky, ktoré musia byť na každej tureckej svadbe, najmä čo sa týkajú nevesty a svadby samotnej, alebo rôznych špeciálnych rituálov. Turecké svadby sú známe pre svoje rôzne rituály.
Týždeň pred svadbou je špeciálna a tradičná noc pre nevestu, keďže je to tzv. Henna noc alebo Henna night, po turecky Kina. Možno ste túto tradíciu videli napríklad v rôznych tureckých seriáloch.
Nevesta je v obklopení ďalších žien, usporiadáva sa klasický rituál, ako rozlúčka so slobodou. Henna je súčasťou tradičného folklóru, kde sa symbolicky prezentuje odchod nevesty z domu rodičov do domu manžela. Je to veľmi farebná noc, kde sa dáva tetovanie Henna na ruky nevesty a nevesta je zahalená v tradičnom odeve, väčšinou červenom.
Tancujú sa tradičné turecké piesne, spieva sa. Rituál je tiež spojený so sviečkami a kvetinami. Nevesta má väčšinu červené šaty, robieva sa to týždeň pred svadbou. Neskôr prichádzajú muži, ktorí nesú v rukách sviečku a spievajú sa tradičné piesne a tance.
Na samotnej svadbe má turecká nevesta počas obradu nevesta na sebe červenú stužku omotanú okolo pása na bielych šatách. Uväzuje ju väčšinou muž, nejaký mužský príbuzný, nie je to manžel.
Na oslave sa ukazuje “ dominancia“ pomocou starodávneho zvyku, kde sa snažia v jeden neočakávaný moment stúpiť jeden druhému na nohu, čo symbolizuje dominanciu vo vzťahu.
Nevesta napíše fixkou na spodnú stranu ženíchovej topánky svoje mená, čo symbolizuje neustálu spätosť s partnerom.
Podľa európskej tradície si vymieňajú obrúčky taktiež v Turecku. Taktiež môžete vidieť svadobné hostiny a autá na ceste, ktoré zastavujú premávku, lebo je svadba. Doprava sa zastaví a tancuje sa na uliciach.
Na svadbe hrajú bubny a živá hudba, Turci veľmi nemajú v láske elektronickú hudbu, ale chcú skôr živú kapelu s tradičnými bubnami a sprievodom.
Nevesta na oslave tradične dostáva veľa zlata, priamo na krk, jej ho viažu príbuzný, rodina a hostia. Všetko zlato, čo nevesta dostane je jej a nepatrí nikomu inému, ani manželovi 🙂
Ženích je tiež zapojený do obradu „vyvesenia vlajky“, ktorý sa väčšinou koná počas úsvitu pred svadbou. Muži sa musia zúčastniť modlitby pred svadbou ráno na úsvite a potom vyvesia vlajku na najvyššie miesto v oblasti, kde manželia bývajú. Tento obrad býva za sprievodu tradičných piesní a hrania hudobných nástrojov.
Na svadbe je tancovaný tradičný turecký tanec, ktorý tancuje ženách s nevestou, mohli ste ho vidieť v tureckých seriáloch veľa krát:)
Chceš sa dozvedieť viac ?
Sleduj nás na :
Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/
facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c
Foto zdroj: unsplash.com