Turecká svadba

Hoci je Turecko liberálnejšia moslimská krajina, ešte stále v nej nájdeme rôzne starodávne zvyky ako je napr. dohodnuté manželstvo. Pre niektorých tradičných Turkov, je dohodnuté manželstvo normálne a nie je na tom nič zvláštne.

Dohodnuté manželstvá boli donedávna veľmi obľúbené, ale pomaly dnešná mladá generácia túto starodávnu tradíciu vytláča do úzadia. Mladí ľudia sa sobášia vtedy, keď sa zaľúbia a spoznajú. Aj keď čas spoznávania a zásnub je kratší a väčšinou nebývajú v jednom byte pred svadbou.

turecká svadba
turecká svadba

V prvom rade treba poznamenať, nakoľko je Turecko obrovská krajina, tak jednotlivé regionálne odlišnosti medzi svadbami sú úplne normálne. Napríklad svadba v Izmire, je úplne iná ako v Mardine na východe. Taktiež to nezávisí iba od lokality, ale od etnika, napríklad odlišné sú aj Kurdské svadby. Preto je náročné generalizovať turecké svadby a rituály, pretože sa vzájomne líšia. O jednotlivých svadobných prípravách a rituáloch budeme písať v ďalšom článku 🙂

V niektorých východnejších častiach Turecka sú ešte stále v kurze dohodnuté manželstvá. Väčšinou to dohodnú rodičia mladých ľudí, resp. medzi rodinami sa to dohodne. Mladí ľudia sa spoznajú, vidia sa a zosobášia. Tento trend sa v západnom Turecku už veľmi neprejavuje.

Niektoré veľmi tradičné rodiny a tradičné nevesty nosia turecké národné oblečenie t.j. červené šaty alebo tiež hijáb. Hijáb nevesta je celá zahalená, má zahalené vlasy, ruky, krk, aj telo, dlhé rukávy. Vidno jej iba krásnu tvár. Veľmi moderné nevesty nenosia na svadbu hijáb, a tak sa nesie svadba v modernom duchu ako v Európe. Dokonca možno na prípitok aj šampanské. To na tradičnej, moslimskej, svadbe neexistuje.

Ako prebieha turecká svadba ?

Turecká svadba je vždy obrovská udalosť, kde je pozývaná väčšina príbuzných, známych, susedov, priateľov. Všetci chcú byť svedkami vznikajúceho manželstvo. Ak niekto nie je pozvaný, tak je to urážka. Malé svadby vôbec nie sú žiaduce.

Svadba musí byť obrovská, so všetkými rituálmi, tradíciami, zvyklosťami. Niekedy si dokonca na ňu mladí ľudia aj musia požičať od príbuzných, alebo z banky, aby sa vôbec mohli zosobášiť, pretože pozvať okolo 200 -300 ľudí nie je vôbec lacné. Práve naopak. Svadby s dvoma svedkami nie sú akceptované spoločnosťou.

Svadby sú aj religiózne s imámom, ktoré však nie sú oficiálne akceptované úradmi, a potom sú úradné svadby, ktoré sú oficiálne. Väčšina Turkov to robieva tak, že na oficiálnu svadbu pozve rovno imáma, ktorý prednesie aj náboženský prejav a dajú si navzájom aj náboženský  sľub vernosti, kde sa číta prvá súra z Koránu.

Svadbám predchádzajú zásnuby, kde sa zíde celá širšia rodina a mladý pár sa zasnúbi pred očami všetkých. Svadba zvyčajne býva do roka od zásnub.

turecká svadba

Veľmi  tradičné svadby môžeme vidieť priamo v uliciach mesta, tancujú sa rôzne tradičné turecké tance, aj nacionalistické piesne, všade vejú turecké vlajky, podáva sa malé občerstvenie, potom sa ide jesť do svadobného salónu. Svadby niekedy trvajú aj tri dni, závisí od rodiny a financii. Turecké rodiny sú však veľmi rozvetvené, majú mnohých členov.

Prvý deň je svadba v uliciach mesta, potom druhý deň je svadba v salóne, tretí deň je svadba na úrade. Štvrtý deň sa navštevuje rodina, niečo ako naše “ poprávky“, len bez alkoholu 🙂

Možno niekde v inom poradí. Každopádne svadba na úrade nikomu nepostačuje, svadobčania sa chcú veseliť na hostine, ktoré bývajú kráľovské.

Ach, áno, zabudla som, na tradičnej tureckej svadbe nečakajte ani kvapku alkoholu, ani na prípitok. Turci to neuznávajú, oslava je bez alkoholu. Podáva sa čaj, limonáda, džús a iné nealkoholické nápoje.

Nie je nič výnimočné vo veľmi striktných regiónoch a tradičných rodinách, ak muži a ženy sedia oddelene napr. ženy sedia napravo a muži naľavo, na moderných svadbách sa to už nerieši.  Tiež muži netancujú s cudzími ženami, čo je opakom ako na Slovensku. Tancuje sa skôr v kruhu, kde tancujú všetci spolu. Niekedy nevesta netancuje vôbec, ale len manžel sa zabáva. Toto sú skôr ale tradičné arabské zvyklosti, ktoré už idú postupne do úzadia.

turecká svadba
turecká svadba

…a o iných špecifickejších zvyklostiach na tureckej svadbe zase nabudúce…

 

Sledujte nás

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

Foto: free fotobanky, unsplash.com

 

Leave a Reply