Kam v Istanbule

Istanbul bol na mojom zozname, že toto v živote “ musím vidieť”. Istanbul ma chytil za srdce, ale len tak polovičato.  Toto mesto miest spája niečo neopakovateľné a zaručene žiadne iné.

Môžete sa tam pohodlne vybrať, ak zrovna nezúri Koronavírus, hocikedy aspoň na predĺžený víkend. I keď  toho nestihnete veľa, lebo je to ako jeden celý štát, tak stihnete aspoň niečo. No na Istanbul vám nepostačí ani mesiac v spoznávaní. Ja som si z teplého juhu odskočila na skok do Istanbulu, aspoň na víkend.

Čo uvidieť v Istanbule ?

Nájdete v ňom  bohatú históriu, rozmanitú kultúru a je pokladaný za jedno z najromantickejších  miest na svete. Ľahko sa vo víre pulzujúceho  života  stratíte. Na každom rohu na vás vyskočí niečo netradičné. Istanbul bol pre mňa príliš “ obrovský” a hrrr.

Všetko naponáhlo, busy, milióny turistov, chodenie v zástupoch po uliciach, preplnené obchody, butiky, reštaurácie, to nebolo nič pre mňa.  Istanbul bol pre mňa zážitok na celý život, a naozaj pripomína rozprávku tisíc a jednej noci, chýba už iba Aladinov lietajúci koberec, ale bývať by som tam nechcela  žiadnom prípade ! Lepšie je v menšom mestečku.

Bola som tam, iba na päť dní,  ale podarilo sa mi aspoň navštíviť zaujímavé miesta, ktoré stali za to. Tešila som sa najmä na to, že uvidím Bosporský most,  ktorý spája Európu s Áziou, a to sa mi podarilo. Bol mi známy z tureckých seriálov  🙂

Kvôli tomu som chcela ísť do Istanbulu.  Asi celkom zvláštny dôvod, uznávam, ale chcela som to vidieť naživo, aký je vysvietený na modro.  Tento zážitok nič nenahradí.  Je naozaj grandiózny a majestátny. Bol to úžasný zážitok.

Ďalšie pamiatky 

Hagia Sophia  bola atrakcia číslo dva spolu s Modrou mešitou oproti. Mešita bola kedysi kostolom, preto ma to lákalo ešte viac. Potom bola okúzľujúcim múzeom a dnes je opäť mešita. Určite  treba Hagiu vidieť. Je to symbolika nielen kresťanstva, islamu, ale celkovo aj dejín sveta.

Modrú mešitu som navštívila a bola úchvatná! Modré kachličky a strop ma fascinovali, taktiež mohutnosť stavby. Len žiaľ, keď som tam bola, tak ju prestavovali. Medzi dvoma spomínanými stavbami je krásny parčík, kde oddychujú turisti. 

Do Hagie Sophie sa kedysi platilo  dosť drahé vstupné, okolo 15 €, ale dnes sa neplatí.  Blízko Hagie Sophie, doslova cez cestu, sa nachádza legendárna Bazilika Cistern, môžete ju poznať aj pod názvom  Yerebatanská cisterna. 

Hagia Sofia mešita v Istanbule
Hagia Sofia

Predstavuje najväčší zo všetkých istanbulských podzemných zásobníkov vody.  Ponúkne vám nádherný zážitok, ktorý musíte zažiť na vlastnej koži. Ja som ale osobne nevstúpila do vnútra, kvôli nedostatku času.

A čo tak legendárny harem? Zaujímate sa o dejiny háremu?  V pešej dostupnosti je tiež Palác Topkapi. Dal ho postaviť sultán Mehmed II. Objavíte tu pravdivé informácie o háreme v Turecku a aj na Blízkom východe. Ja som však kvôli nedostatku času, nevstúpila dnu.

Zažila soma aj legendárnu plavbu po Bospore, lodička je tu ponímaná ako naša MHD, tak som sa zaviezla na princeznine ostrovy / Adallar/. Aj toto som chcela zažiť, pretože som to mala obkukané z tureckých seriálov

. Nesmelo to teda chýbať v mojom itinerári. Vychutnať si treba plavbu za sprievodu čajok a pokochať sa mohutnými mostami. Ostrovy v okolí Istanbulu sú rajom pokoja, a predstavujú útek z busy mesta.

bosporský most, v noci
Bosporský most

Z Galatskej veže uvidíte najlepší výhľad na priľahlé mesto a šumivé more v diaľke.  Pri nej sa nachádza množstvo reštaurácii a obchodov.  Blízko pri nej sa týči aj známy Galatský most.

Máte už dosť obzerania pamiatok?  Tak môžete počas letných mesiacov navštíviť niektoré vychytené pláže.  Marmarské more a priľahlé pláže sú lákavou ponukou pre všetkých turistov. Najznámejšie pláže nájdete mimo centra : Burc Beach, Florya Gunes Beach a iné.

galata  tower , more a plavba po Bospore
galata veža, istanbul

Istabul je vhodný aj na výhodné  nákupy.  Ak vás nebavia pláže, alebo kochanie sa historickými pamiatkami, tak tu nájdete mnohé bazáry, napr. veľkolepý Grand Bazár, Koreninový Bazár a mnohé iné.

Náš tip

Okrem klasických pamiatok ako Hagia Sofia, Modrá mešita sa oplatí sa navštíviť aj mnohé vyhliadky nad mestom z výšky, a potom pochopíte, prečo  má zmysel navštíviť Istanbul. Ja osobne som si zamilovala aj návštevu princezniných ostrovov trajektom. 

Žiadne iné mesto na svete nie je také ako Istanbul. Pokračovanie článku, čo vidieť, ako sa orientovať v Istanbule,  a aké mám dojmy z Istanbulu, napíšeme v ďalšom článku.

 

One comment

Comments are closed.