Čo vidieť v Kapadokii

Lietajúce balóny pri úsvite, krajina rozprávkových vulkanických komínov, skalnaté útvary, nádherná príroda,  podzemné jaskyne. Nie, nie je to sen, to je  KAPADOKIA. Región nachádzajúci sa v srdci Turecka, ktorý je veľmi populárny a hodne navštevovaný medzi turistami. Ak ste ho ešte nevideli, určite ho navštívte. Využiť môžete letecké spojenie Viedeň – Istanbul. A z Istanbulu sa dopravíte tiež lietadlom do mesta Kayseri alebo Nevsehir, odtiaľ len hodinka autobusom.

Goreme, kapadokia
Goreme, kapadokia

Kapadokia  pripomína mesačnú krajinu, budete sa cítiť ako v rozprávke, alebo na Marse. Vhodnejšie slovo na túto prenádhernú oblasť mi práve nenapadá. Je to veľmi inšpiratívna krajina.

Kapadokia vás ohúri už na prvý pohľad, miestne cestovné kancelárie tam organizujú zájazdy, aj keď sa nachádzate v okolí Tureckej riviéry, alebo pri okolí Egejskej riviére. Z Ege riviéry je to však podstatne ďalej, to skôr využite lietadlovú dopravu.

Ak už ste v Turecku, musíte navštíviť Istanbul, Antalyu a tiež Kapadokiu. Toto trio best nesmiete zmeškať a bez navštívenia týchto troch miest, nebaľte kufre domov.

Prečo navštíviť Kapadokiu?

Odpoveď je jednoduchá, lebo je to rozprávka. Strávte tam aspoň dva celé dni, podľa vašich finančných a časových možností. Odporúčame navštíviť mestečko Göreme, ktoré je zapísané aj do UNESCO svetového dedičstva. 

Celá táto oblasť je jedným obrovským pokladom a nielen preto, že vznikla pomocou  sopečnej činnosti. Objavte a ochutnajte iné Turecko, nie to, na ktoré ste už zvyknutí. Zanechajte na pár dní lagúny Stredomoria a nadýchajte sa úplne iného vzduchu v tradičnej Kapadokii. Vychutnajte si tam pravý Turecký večer, taký tradičný, ako môžete zažiť len v Kapadokii, v srdci Anatólie.

Kaapdokia
Kapadokia

 

Nájdete tam domy vytesané do tufu, skalnaté prístrešky, podzemné kresťanské kostoly. Skanzen Göreme vám určite vezme dych. Pokochajte sa úžasnou atmosférou v Kapadokii.

Určite prespite v niektorom skalnatom tradičnom nízkom hoteli vytesaného do kameňa. Nad ránom odporúčame privstať si za východu slnka, kedy vzlietajú nad oblasťou balóny s turistami. Jeden let stojí okolo 150€, no niet nad tento zážitok. Kapadokia je proste zážitkovo 🙂

Neopakovateľná a neopísateľná atmosféra oblasti je jedinečná, kvôli pohľadu na letiace balóny pri východe slnka by som vstala aj každý deň, keby to bolo možné. Ak ešte Kapadokia nie je vo vašom travel zozname, určite si ju tam zapíšte! Bola mojím top miestom, ktoré som chcela navštíviť.

 

Na prvý pohľad ma Kapadokia uchvátila, keď som videla fotky tohto miesta v jednom časopise, začala som pátrať po tomto meste viac a viac, až som sa tam vybrala. Kapadokia, má čo ponúknuť každému, aj náročnému turistovi. Prezrite si ju zblízka a nechajte sa unášať dávkou romantiky. Poskytuje ideálny výlet pre páriky 🙂

Odporúčame navštíviť podzemné kostoly, tiež spraviť si nejaký menší treking v oblasti, privstať si a pozorovať lietajúce balóny, prípadne využiť aj možnosť letu. Treba si však dať pozor pred ranným letom, lebo počasie je väčšinou chladné, dajte si šál, čiapku a poriadne svetre. Pre istotu ráno radšej nič nejedzte ani nepite  🙂 Zoberte si so sebou iba kvalitný foťák na zachytenie úžasných momentov.

kapadokia
Kapadokia

Vedeli ste o tom, že Kapadokia má kresťanskú tradíciu? Nie je to len pár sopečných skalnatých útvarov pokope, ktorý vytvárajú magnet pre turistov. Kedysi sa prví kresťania uchýlili pred prenasledovaním práve do Kapadokie a stavali si tam prvé kostoly.

Vulkanická sila a podnebie sa nádherne pohralo s touto krajinou a Turci môžu byť právom hrdí, že sa takáto oblasť nachádza práve na ich území!
Sledujte nás

Instagram: https://www.instagram.com/ochutnejturecko/

facebook: https://www.facebook.com/ochutnejturecko/?ref=py_c

fotky : pixabay, unsplash.com

 

Leave a Reply