Zapáčil sa mi byt v Turecku, páči sa mi krajina, aký je postup, ak chcem kúpiť byt v Turecku? Ako slovenský alebo český občan si môžete v Turecku kúpiť byt, má to však svoju postupnosť a zákonitosti. Turecko naozaj láka veľa ľudí a nadšencov žitia pri mori. Tak prečo to nevyužiť? Poznám veľa ľudí, ktorí si tu kúpili byt a sú spokojní.
Najideálnejšie je dohodnúť si OSOBNE stretnutie s realitným maklérom, a nie cez tretie osoby, alebo nedajbože online! Tomu sa radšej vyhnite. Potrebujete na vybavenie pár dní, napríklad týždeň. Obhliadky bytov sú krátke a jednoduché, môžete si dohodnúť viaceré aj v jeden deň. Realitný maklér vás zavezie na miesto a vy si byt prehliadnete. Ak súhlasíte, dávate zálohu realitke, aby stopla predaj bytu tzv. kapora po turecky. Môžete platiť cashom, alebo môžete platiť aj prevodom na účet. Záleží od vašich možností.
Všetko samozrejme musí mať profesionálneho prekladateľa a notára. Ak byt stojí napríklad 35 000 euro, tak si musíte prichystať o 1000 euro naviac, kvôli formalitám a prevodu, prepisu a pod. Ak si byt kúpite, čakáte na dátum TAPU, čiže na úrad, deň vám presne stanoví systém, kedy pôjdete aj s realitným maklérom na TAPU sa registrovať ako majiteľ nehnuteľnosti.
Problémom je, že termín TAPU môže byť o deň, ale môže byť aj o mesiac, podľa toho, koľko ľudí čaká v rade pred vami. Takže buď prídete do Turecka znova, alebo tu pár týždňov kvôli kúpe podovolenkujete 🙂
Ak nechcete prísť osobne, stačí splnomocniť nejakú dôveryhodnú osobu na všetky právne úkony, tzv. power of atornney. Ten to vyrieši za vás a vy nemusíte byť prítomný, toto však neodporúčam. Lepšie je byt si prehliadnuť sám. Ale samozrejme, dá sa to urobiť aj tým, že niekoho poveríte.
Je to jednoduché, po registrácii do TAPU a prevode finančných prostriedkov je vysnívaný dom váš.
Sú rôzni profesionálni konzultanti, ktorí vám pomôžu s vybavovaním, alebo realitní makléri, takže určite nie sú na mieste obavy. Aj kúpa bytu v Turecku môže byť jednoduchá a ľahká. Avšak radšej to všetko riešte cez realitnú kanceláriu. Nie cez tretie osoby a majiteľa. Môžete stratiť svoje úspory. Cez realitnú kanceláriu je to možno trošku drahšie, ale určite to nezruinuje váš rozpočet. Je to istejšie a pohodlnejšie. Realitka prakticky všetko vybaví za vás. Neskôr platíte daň z nehnuteľností štátu, čo však nie je veľa. Všetky účty za elektriku, vodu platíte vy ako majiteľ a tiež tzv. aydat, čo je ale málo peňazí. Dane z nehnuteľností, prenájmu sa platia v máji.
Ak by ste po kúpe, chceli byt prenajať, môžete tak opätovne učiniť a realitná kancelária vám pomôže aj s týmto. Všetko je o dohode. O tom ako prenajať nehnuteľnosť v Turecku nabudúce.
V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať 🙂