Sú Turci Arabi?

Sú Turci Arabi ? Naozaj predávajú ženy za ťavu?:)

Keď som rodine a známym povedala, že idem na dlhšie do Turecka, a nie iba na bežnú týždňovú dovolenku,  lebo proste chcem zmeniť vzduch:) tak všetci na mňa vyvalili oči a povedali mi: „ tam ťa predajú za ťavu, už sa nevrátiš a podobné nezmysly. Ja som len nechápavo krútila hlavou, o čom to rozprávajú a pousmiala som sa.

 V prvom rade treba poznamenať, že nežijeme v stredoveku. Turecko si všetci spájajú s Arabskými kmeňmi a chybne si myslia, že Turci sú rovnakí ako Arabi, že vlastne sú sami Arabmi.  No musím vyviesť z omylu.

Turci rozhodne nie sú Arabi. Nemajú s nim nič spoločné, iba náboženstvo – Islam, v ktorý veria. Turci majú  ďaleko od Arabov. Sú to pravoverní moslimovia, ktorí milujú svoje náboženstvo, ale zároveň nie sú Arabi.  

ťava, turecko, dubaj, dovolenka,
Sahara

Sú všetci moslimovia Arabi?

Arabi nie sú Turci, Arabi sú, ale moslimovia. Čiže jediné, čo ich spája je náboženstvo, ale nič iné.  Na prirovnanie môžeme povedať, že to je to isté, ako keby sme povedali, že Talian je Slovák a Slovák je Talian, pretože nás spája kresťanstvo. To rozhodne nie je pravda. T

akže ma nikto ani nepredal za ťavu, ani neodkúpil, ani neuniesol, ani sa mi nič nestalo 🙂 A ani ma nedali do háremu 🙂 Turci majú veľmi ďaleko od Arabov a od striktného náboženstva, keďže krajina je sekulárna, čo znamená, že človek si tam môže vyznávať, aké náboženstvo chce.

 Dokonca (na moje veľké prekvapenie)  v Turecku sú mnohé kresťanské kostoly, a to nielen v Istanbule. A nikto vás nejde ukameňovať,  keď ste kresťan. Turci sú tolerantní voči Európanom.

 Mnohí Rusi, Briti a Nemci si tam kupujú domy a bývajú tam celý život. Vyznávajú svoje náboženstvá a Turci sú väčšinou moderne zmýšľajúci ľudia, najmä mladé generácie.

Turci prišli do oblasti Stredomoria z oblasti Mongolska a usadili sa v krásnom a teplom Stredomorí ( čo sa im ani nečudujem), ale naozaj nič nemajú spoločné s Arabmi.  Dokonca vďaka Ataturkovi, aj v jazyku sa vytratili viaceré arabské názvy a zmenilo sa písmo na latinku. 

Kvôli islamu používajú niektoré arabské slová alebo názvy z náboženstva( napríklad najčastejšie Insallah) takže, rozhodne sa nemusíte báť, že keď vstúpite do Turecka, vám za to, že ste európsky kresťan odseknú ruku alebo vás predajú za ťavu 🙂 Inak tie ťavy sú tam naozaj pekné. Dá sa na nej krásne povoziť.

arabskí muži na púšti
Arabi na púšti

A mimochodom z vlastnej skúsenosti viem, že je citeľná v  Turecku mierna nevraživosť voči Arabom. Takže naozaj žiadny stres, nikto vás nepredá za líru za ťavu.

Turecko je moderná krajina, najmä na pobreží a v oblasti veľkomiest. Tam nerozoznáte rozdiel medzi prechádzaním sa po Európe a po Turecku. Aspoň ja osobne som nevidela žiadny rozdiel pri mojich potulkách.

Navštívila som aj vnútrozemské dediny, mestá aj prímorské letoviská. Všade vládne perfektná atmosféra, kde si turistov vážia a pozerajú sa na nich nie s pohŕdaním, ale s úprimným záujmom a rešpektom. V Turecku chcú vždy zniesť modré z neba turistom.

Leave a Reply