Predsudky o Turecku

Turecko je zaujímavá krajina, ale v našich končinách sú stále voči nej určité predsudky. Ale ako sa hovorí, predsudky vznikajú len vtedy, keď niečo nepoznáme,  nemáme poňatia o niečom, ale radi súdime. Ako absolventka kulturológie to viem posúdiť.

1. Striktná konzervatívna  moslimská krajina

Turecko je sekulárny štát, náboženstvo by malo byť oddelené  od štátu. Turecko je veľmi pokrokové vďaka večne živému Ataturkovi.  A oproti iným štátom v tomto regióne čo sa týka moslimských krajín je aj najliberálnejšie a najpokrokovejšie.

V Turecku môžete byť ateista, kresťan, budhista, a nikto vám na to nič nepovie. Ponúka vyjadrenie vlastného slobodného náboženstva. Človek môže veriť v to, čo chce.  Turecko  nie je žiadnou izolovanou krajinou, internet funguje neobmedzene aj sociálne siete.

ataturk, canakale

2. Turecko je sto rokov za opicami

Klienti a turisti sa obávajú, že Turecko je nerozvinutá krajina, obávajú sa ponúkaných služieb , či sú na postačujúcej úrovni. Dá sa povedať, že Turci sa snažia o to, aby sa tam turisti cítili ako v bavlnke, preto ich doslova rozmaznávajú. Služby, aké poskytujú majú približne európsky štandard. Takisto spoľahlivosť a kvalita služieb je na dobrej úrovni.

Počas môjho pôsobenia v tejto krajine, som sa nestretla s problémom v poskytovaní služieb. Dá sa povedať, že veľmi dbajú na hygienu a hygienické opatrenia a v obchodoch nenájdete kúsok smeti alebo nečistoty.

Nie ako napríklad v našich obchodoch, že keď kráčate okolo mliečnych výrobkov, tak sa vám dá omdlieť od zápachu. Skúsenosti potvrdzujú pravý opak – služby v Turecku sú na dobrej úrovni.

3. Turecko nie je Európa, alebo je? Kde to je vlastne 🙂 

Tu sa jedná hlavne o kultúrny mýtus. V tomto prípade sú ľudia naozaj rozdelení – časť vidí Turecko v Ázii, iní zase v Európe. Pravda je taká, že Turecko sa od tradičných ázijských krajín významne odlišuje a kultúrne pre mňa viac zapadá do Európy.

Do EÚ však jeho cesta bude ešte dlhá ( ak vôbec). Musia sa najprv odstrániť predsudky Európanov o náboženstve a celkovo “ ukričaných Turkoch“.

turecká vlajka, islam, polmesiac, turecko
turecká vlajka

4. Turci sú Arabi

Nie, Turci nie sú Arabi. Nie je to to isté. Arabi sú úplne iné etnikum. Prevzali od nich jedine islam a niektoré zvyky, ktoré však potom trošku “upravili“ podľa európskych noriem a zvyklostí. Turci rozhodne nemajú arabské správanie.

5. Turecko je veľmi nebezpečná krajina pre osamotené ženy

Aj s týmto názorom sa veľmi často stretávam. Môžem povedať úprimne, že som nikdy nemala ani jeden problém s tým, keď som sa sama prechádzala po mestách, dedinách, prírode, horách, turistických strediskách, alebo vnútrozemí, a dokonca som absolvovala tieto tours sama (!) bez „mužského ochrancu“.

A zatiaľ ma nikto nezjedol, neolúpil, ani neuniesol 🙂 Prechádzala som sa a veľakrát sama okolo mora aj o druhej, tretej ráno, miestni sedeli, popíjali čaj pri mori a nepovedali mi nič. Ani sa na mňa nepozreli. Cítila som sa v krajine bezpečne.

Každú krajinu najlepšie spoznáte až keď v nej dlhý čas pobudnete. Stalo sa to aj mne a keď som zistila zaujímavosti a špecifiká tejto nádhernej krajiny, očarila ma to a na predsudky som okamžite zabudla. Turecko nie je ani Európa ani Ázia, ale skôr by som povedala, že kultúrne bližšie spadá k Európe.

Zdroj: Aiesec