Je Turecko zaostalé?

 

Mnohí neveriacky krútili hlavnou, keď som povedala, že som v Turecku.  Pýtali sa ma, to vážne? Si v takej zaostalej krajine? Prečo si nešla niekam do Európy? Je Turecko zaostalá krajina ? Nie, nie je! 

 Vo všetkých smeroch je rozvinutá. Nie je problém nájsť si tam prácu, žiť tam normálny pohodlný život. Prakticky rovnaký na aký sme zvyknuté v Čechách, či na Slovensku. Samozrejme, na pár odlišností, ale neváhala by som ani na chvíľku a vybrala by som sa tam znova!  v konečnom dôsledku sa mi život páčil a nemenila by som.  Ak sa ešte naučíte aspoň dohovoriť sa s rukami – nohami po turecky, tak máte vyhraté. Práce je tam dosť najmä, čo sa týka turizmu, služieb, vedy a administratívy, prekladateľstva.

turecko, dovolenka, nebezpečenstvo

Ak rozprávate plynule anglicky, plus poznáte základy turečtiny alebo ruštiny, nie je problém, nájsť si tam prácu. Práce je dosť, miernym problémom je, že platy v Turecku nie sú také na aké je Európan zvyknutý. Turecká ekonomika sa v poslednom desaťročí nakopla a rozbehla veľmi sľúbným smerom, ale ešte stále nedosiahli platové podmienky také čísla ako napríklad na Slovensku, alebo v Čechách. Najnižšia mzda je 3000 tureckých lír, čo znamená cca 450€ podľa aktuálneho kurzu.

Nie som žiadny expert na ekonomiku, a ani sa naňho nehrám, ale viem, že pri spočítaní nákladov na bývanie, na stravu a iné nevyhnutné veci si tam kľudne môžete dovoliť bývať aj s týmto najnižším platom. Samozrejme, lekári, právnici, top manažéri majú vysoké platy okolo 800 -900 – až 1200 € v prepočte na našu menu. Najnižšie platy sa týkajú predavačov, čašníkov, upratovačov a pod, prípadne čerstvých absolventov po vysokej škole. Napríklad prácu si tam pokojne môžete nájsť najmä v sektore cestovného ruchu, ktorý v Turecku prekvitá.