Monika sa vydala za Turka, konvertovala na islam a dnes o ňom vyučuje

chcem vyvrátiť mýty o islame, islam je mierumilovaný, zahaľujeme sa kvôli Bohu, hijáb nie je obmedzovanie …“

Aj týmito slovami začala naša čitateľka Monika viesť s redakciou úprimný exkluzívny a citlivý rozhovor o jej živote v Turecku. V článku sa dozviete viac.

Prinášame vám exkluzívny a miestami až neuveriteľný rozhovor s Monikou, mladou Češkou, ktorú si Turecko hneď po príchode úplne podmanilo. Presťahovala sa tam, úplne od základov zmenila svoj život, vydala sa za Turka a prijala islam a dnes o ňom učí. Ako sama hovorí, bola to pozitívna zmena,  je šťastná a vyrovnaná.

Veľmi veľa Slovákov a Čechov odchádza žiť do Turecka, pretože si ich Turecko podmanilo svojím čarom a nájdu tam svoj pokoj. Pravdepodobne sú očarení inakosťou a zároveň podobnosťou kultúr.  Akosi  podvedome nás láka záhadná a tajomná orientálna kultúra. To isté sa stalo aj Monike, ktorú Turecko a tiež islam úplne fascinovali.

Dočítate sa aj to, či Monike Česko chýba alebo nie a či dodržiava zásady islamu.

Dnes sme vyspovedali  bývalú kresťanku, Moniku, mladú ženu, ktorá zmenila úplne život a odsťahovala sa do Turecka žiť svoj sen. Vydala sa za Turka a dnes učí o islame, pretože v ňom našla zmysel bytia a šťastia.

Kedy si sa prvýkrát dostala do Turecka, a čo ťa na ňom najviac upútalo? V ktorom meste žiješ?

Prvýkrát som pricestovala do Turecka v júli 2019. Najviac ma upútali moslimovia, mešity, fascinujúci ezan (volanie k modlitbe),orientálna kultúra, vrelé správanie ľudí, a vedela som sa akosi lepšie nadýchnuť v Turecku oproti Česku. Žijem v Istanbule.

Prečo si si vybrala práve Turecko? Čo sa ti na ňom najviac páči ?Čím ťa krajina najviac fascinuje?

Česko nikdy nebolo v mojom srdci to správne miesto. Necítila som sa v Česku ako doma. Turecko bolo pre mňa jasnou voľbou od prvej chvíle, čo som tam vkročila. Láska na prvý pohľad. Krajina ma fascinuje svojou odlišnosťou, v každom kúte Turecka je niečo iné a krásne (príroda, ľudia, mestá, história). Neviem to pomenovať, je to niečo „magické“, čo je v Turecku a inde som to nenašla.

Ktoré miesta v Turecku máš najradšej?

Nemala som zatiaľ možnosť veľmi cestovať po Turecku. Navštívila som však Adanu, Antalyu a Istanbul a miesta boli nádherné, historické. Verím, že aj zvyšok Turecka je skvelý a už sa teším, ako budem s manželom cestovať a navštívim viac. Teším sa napríklad na Kapadokiu a Izmir. Čarovné miesta.

Čo na ľuďoch v Turecku máš najviac rada a čo ti vadí?

Mám na nich najradšej to, že ma neodsudzujú pohľadom, pomáhajú si navzájom v rodinách, medzi priateľmi a vynikajúco varia! Nemám na nich rada neskoré príchody či dohováranie si stretnutia na poslednú chvíľu, na ktoré možno ani neprídu:)) smiech

Ktoré turecké jedlo máš najradšej? Vieš aj variť turecké jedlá?

Bude to znieť zvláštne, ale çığ köfte, je moje najobľúbenejšie jedlo. Ale milujem tureckú kuchyňu. Môj turecký manžel ma naučil variť niekoľko tureckých jedál, ako napr. známe kuru fasulye. A musím povedať, že je to úžasné.

zahalená žena
zahalená žena v hijabe – ilustračná fotka

Čím sa práve v Turecku zaoberáš, koľko rokov tu už žiješ?

Žijem tu viac ako rok a som dobrovoľne ženou v domácnosti. Venujem sa svojim obľúbeným koníčkom, domácnosti, kreslím, čítam, cvičím a najmä vzdelávam sa v islame a sama o ňom vyučujem mladých konvertitov.

Žije sa ti tu lepšie ako v Čechách?

Rozhodne, do Česka by som sa nevrátila ani za nič. Ako moslimka, sa tu cítim ako doma, mám tu moslimskú komunitu a som tu vítaná aj keď mám na sebe hijáb a nepracujem. Nikto ma za nič neodsudzuje ako v Čechách. Žije sa mi tu rozhodne lepšie. Nikto na mňa krivo nepozerá za to, že mám hijáb.

 Aké hlavné rozdiely vidíš medzi Českom a Tureckom?

Tváre ľudí sú oveľa príjemnejšie v Turecku, ľudia menej posudzujú, viac si srdečne pomáhajú a je tu veľmi široká domáca kuchyňa a rodinná tradícia.  kultúra samotná vám akoby dýcha do tvár, neviem to lepšie pomenovať. Oproti Česku, kam sa človek pozrie sú ľudia otrávení, odsudzujú kde čo, sťažujú sa na všetko, sú nevrlí…

Čím si sa zaoberala, keď si žila v Čechách?

Bola som učiteľkou v Materskej škôlke.

Chýba ti niekedy Česko?

Krajina mi vôbec nechýba, ale moja blízka rodina mi veľmi chýba.

Kde si sa spoznala so súčasným manželom, bola to láska na prvý pohľad?

Spoznali sme sa cez internet a áno bola to láska na prvý pohľad. Začiatky boli náročné iba z toho dôvodu, že sme mali dlhšie vzťah na diaľku, než som sa dokázala do Turecka presťahovať.

Čo na tvoju zmenu v živote hovorí tvoja rodina a okolie? Aký majú k tomu postoj?

Najprv to bol pre rodinu, samozrejme, šok mať za muža Turka a sťahovať sa do cudzej krajiny. Časom si zvykli a teraz sem sami chcú cestovať. Takže celkovo to rodina vzala dobre. Okolie ma plne podporovalo.

Keďže si zmenila náboženstvo na islam, aká bola tvoja cesta k islamu? Kedy si sa začala a prečo zaoberať práve islamom?

Vždy som mala ku spiritualite blízko, verila som, že niečo nad nami je, nejaký systém čo všetko riadi, ale neriešila som to do hĺbky, nebolo to nič konkrétne. Dostala som sa raz do ťažkého životného bodu, keď som mala otázky nad svojím životom ako takým a rozhodovala som sa čo ďalej.

Zamerala som sa na spiritualitu a náboženstvo, kedy som si prechádzala všetky náboženstvá a zisťovala, ako to u nich funguje. Tým, že som v tej dobe zároveň stretla svojho muža, tak som objavila Islam v tej pravej podobe (nie z médií) a okamžite ma to chytilo a dávalo mi to zmysel vo všetkých smeroch. Som šťastná.

V Čechách a na Slovensku islam nemá práve  najlepšie povedomie, vznikajú rôzne združenia a skupiny zamerané proti tomuto náboženstvu. Vedela by si objasniť nejaké stereotypy, alebo predsudky, ktoré sú zaužívané o islame a nie sú podľa teba pravdivé? Ako ich vnímaš ty?

Je ich určite veľa, čo by sa dalo zmieniť. Ľudia nemajú radi Islam kvôli dezinformáciám. Čo by som vytýčila je určite akési “ utláčanie“ žien. Chcem zdôrazniť, že to nie je Islam, ale kultúra. Hijab (zahalenie celého tela, vrátane hlavy) nie je opresia, alebo reštrikcia, nosíme to ako ženy dobrovoľne a keď to niekto núti, nie je to Islam, ale kultúrna črta. Ďalej, Islam je náboženstvo pre celé ľudstvo, nielen pre Arabov.

Poďme trošku hlbšie do náboženstva.

Keďže sa do hĺbky zaoberáš islamom, študuješ ho a aj robievaš online prednášky. Vedela by si objasniť niektoré hlavné veci týkajúce sa práve islamu, čo by mohlo čitateľov zaujímať?  Napríklad  postoj náboženstva k zahaľovaniu žien, nepitie alkoholu, nejedenie bravčového. Musí naozaj všetky tieto základné piliere dodržiavať každý veriaci? 

Povinností a pravidiel v Islame je niekoľko a každý veriaci by ich mal (musí) dodržiavať pre Alaha, pre ich dobro v tomto živote, ale aj v ďalšom živote, je to súčasťou viery. Ako moslimovia veríme, že za týmito pravidlami je hlbšia múdrosť, a že nám tieto pravidlá pomáhajú žiť na tejto zemi lepšie.

Napr. máme zakázané konzumovať toxické látky – takže si neničíme telo, máme zakázané bravčové – ktoré je veľmi nezdravé, prasa je svoje vlastné výkaly, chrobáky a pod.

Ohľadne zahaľovania žien, o tejto téme by sa dalo hovoriť dlho, ale hlavné dôvody prečo sa takto zahaľujeme sú zrejmé. Je to povinnosť od Alaha, chráni nás to pred ostatnými (žiarlivé pohľady, sexuálne pohľady, škatuľkovanie sa v spoločnosti), oslobodzuje nás to pred problémami tohto sveta (či mám urobené pekné vlasy, či nemám veľa tuku, či mám najmodernejšie oblečenie atď.)

Toto všetko je neuveriteľná strata času, peňazí a často to robíme pre druhých a nie pre seba, ochraňujeme tým ďalšie páry (nebude sa na nás pozerať opačné pohlavie, a tak nespôsobujeme podvádzanie, smilské predstavy u iných) a pokiaľ žena nosí hijáb, je na verejnosti vidieť, že je moslimka a je na to patrične hrdá. Tak ako aj ja.

Poslednú poznámku by som ešte zmienila, že aj muži majú svoj „hijab“ – časti tela ktoré musia zahaľovať, len málo ľudí to vie, majú akurát iné oblasti na zahaľovanie ako ženy, pretože sme stvorení inak.

Všetci veriaci majú dodržiavať svoje povinnosti, pokiaľ nedodržiavajú, samozrejme „nikto ich za to neukameňuje“, ale budú následne v ďalšom večnom živote (v ktorý ako moslimovia veríme) za to zodpovedaní.

Veľa ľudí vníma islam ako náboženstvo so striktnými a jasnými pravidlami (žiadny alkohol, potraviny halal, modlenie 5- krát denne a iné.) Ako si si na všetko zrazu zvykla ? Predsa len naša kultúra je veľmi vzdialená od tohto všetkého. Dodržiavaš pravidlá aj ty?  

Áno, nebudem klamať, kto v tom nevyrástol nie je to možno jednoduché zo začiatku. Špeciálne, ak človek vyrastá v ateistickej krajine bez pravidiel. Ale pre mňa viera v Alaha bola v srdci jasná a mala som plné odhodlanie urobiť pre Boha čokoľvek.

Takže som odo dňa konvertovania hneď začala nosiť hijáb a robila povinnosti, čo boli žiaduce a postupne sa ich učila. Verím, že sú veľmi prospešné pre človeka a môj život sa tým rapídne zlepšil. Som zdravšia, mám zdravšiu myseľ, psychiku a fyzicky sa tiež o seba starám oveľa viac vďaka Islamu.

Pokiaľ človek začne študovať Islam a vlastne spozná do hĺbky, čo tie pravidlá znamenajú a ako zlepšujú život človeka, potom sa na to pozerá inak,  než keď sa človek slepo pozerá na islamské pravidlá, a vlastne si o tom do hĺbky nič neprečíta z dôveryhodných zdrojov (tým nemyslím prvý článok, čo vám vyjde na google)

 

Zahalená žena
Zahalená žena v hijabe

Prečo si sa rozhodla učiť o islame iných ľudí? 

Pretože v ČR a SK je veľmi málo dôveryhodných zdrojov, kde čerpať informácie o Islame. Tým, že viem plynule anglicky, mám tých zdrojov viac, a tak odovzdávam informácie ďalej, aby zbytočná nenávisť proti islamu, bola čo najmenej rozšírená, a aby ľudia vlastne pochopili pravý Islam.

V čom sa zmenil tvoj život, odkedy si sa odsťahovala do Turecka. Vnímaš nejaké zásadné  zmeny ?

Zmenil sa mi život vo všetkých sférach, ale pokúsim sa zmieniť zásadné zmeny. Začala som mať rada sama seba, zlepšila sa mi psychika, vyliečila som sa z minulosti, mám osobný poriadok, oveľa viac dokážem ako predtým, zlepšili sa mi vzťahy v rodine, zmenil sa mi pohľad na život a zistila som hlavnú podstatu, zmysel života,  takže sa už netrápim malichernosťami. Som oveľa šťastnejšia, čo sa týka prostredia v Turecku ako v Česku.

Čo myslíš  je najväčšia dezinformácia alebo zaužívaný stereotyp o islame a ktorý by si rada vyvrátila?

Napríklad, že islam znamená terorizmus – to je nepravda. To, že sa pár ľudí hrá na moslimov a zbúra dom, alebo obchodné centrum, to nie je Islam, ale ľudia. V Islame je zakázané  akékoľvek násilie.

Hijab nie je ženské obmedzovanie, nosíme to samé dobrovoľne a pre Boha, rovnako ako sestry v kláštoroch sa tiež napr. dobrovoľne zahaľujú.

Je toho samozrejme viac, čo by som mohla spomenúť.

Monika, ďakujem ti veľmi krásne za citlivý a veľmi otvorený rozhovor o zmene tvojho života, o Turecku, aj o islame. Bolo to veľmi poučné a veľmi priame. Ďakujeme, že si si našla čas.

Žiaľ, Monika nám osobné fotografie neposkytla, preto je fotografia ilustračná. Na základe jej informácii sa nefotí kvôli náboženskému presvedčeniu.

Musíme dodať, že niektoré otázky boli pre Moniku stále veľmi citlivé a odpovedala na ne s veľkým rešpektom a citlivo. O niektorých veciach sa nehovorí ľahko …

fotky: unsplash.com

Chcete vedieť viac ?Nájdite nás na Instagrame

https://www.instagram.com/ochutnejturecko/?hl=en

 

Leave a Reply